Шантаж у відповідь: чому політики заговорили про дострокові парламентські вибори
Запуск історії з достроковими парламентськими виборами схожий на шантаж у відповідь з боку президентської сили. Адже рейтинг НФ не дозволяє цій партії розраховувати на проходження в Раду.
Президент Петро Порошенко протягом 2017 року неодноразово підкреслював, що не допустить проведення дострокових виборів у Верховну Раду. "Залишилося менше року до початку планової виборчої кампанії президента і Верховної Ради. Ніяких дострокових виборів не буде", - сказав глава держави 24 жовтня минулого року. Однак в останній тиждень в українському політикумі тільки і говорять про ймовірність розпуску парламенту 8-го скликання та призначення дострокових виборів Ради на серпень-вересень цього року. Втім, авторитетні співрозмовники в правлячих партіях схильні вважати такого роду настрої елементом торгу в переговорах між президентською силою і "Народним фронтом" про створення спільного проекту, що недавно відновилися. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
На останньому пленарному тижні Верховної Ради на початку лютого РБК-Україна стало відомо, що група впливових депутатів БПП була б не проти проведення дострокових парламентських виборів восени цього року. Такий сценарій дав би можливість позбутися від присутності у владних розкладах "Народного фронту" та його представників у Кабміні, зокрема, від голови МВС Арсена Авакова. На той момент такий сценарій, на тлі відновлення переговорів БПП і НФ про створення спільного проекту для походу на майбутні планові вибори, здавався малоймовірним.
Але в останній тиждень інформація про можливий розпуск Ради і проведення парламентських виборів перед президентськими стала активно обговорюватися у всіх політичних силах. "Раніше подібні чутки мали місце. Але раніше не було стільки розмов про розклад з достроковими виборами, як за останні три дні. Принаймні, дострокові вибори - це було б логічно", - зазначив РБК-Україна співрозмовник в коаліції.
Офіційно в коаліційних фракціях можливість дострокових виборів заперечують. Однак негласно близько десятка парламентаріїв підтвердили виданню, що сценарій з достроковими виборами в Раду активно обговорюється. Озвучуються приблизні терміни – серпень-вересень цього року.
Співрозмовники в президентській силі називають орієнтовною датою 30 вересня. Один з керівників "Фронту" не під запис розповів РБК-Україна, що Порошенко хоче призначити дострокові вибори на серпень.
У свою чергу, джерело в керівництві президентської сили заявило: "Якщо ми в кінці кінців не вийдемо на рішення про спільний політичний проект, то восени можливі дострокові вибори в Раду". "Більш-менш чітке бачення того, в якому форматі ми співпрацюємо і рухаємося далі, буде до 1 березня", - зазначив він.
Нагадаємо, згідно статті 90 Конституції України, "повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України". Тобто неділя, 30 вересня 2018-го якраз вписується в рамки, встановлені Основним законом.
У тій же 90 статті Конституції прописані підстави, які дозволяють розпустити Раду і призначити нові вибори. Дострокове припинення повноважень українського парламенту, відповідно до Конституції - прерогатива президента, але з урахуванням консультацій зі спікером парламенту, його заступниками та головами фракцій.
Так, глава держави має право достроково припинити повноваження Верховної Ради, якщо:
- протягом одного місяця у Верховній Раді не сформовано коаліцію депутатських фракцій;
- протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету міністрів не сформовано персональний склад Кабінету міністрів;
- протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Як пояснюють співрозмовники РБК-Україна, якщо Порошенко і вирішить реалізувати сценарій із достроковими виборами, то найпростіший спосіб зробити це - вихід президентської фракції з коаліції. Але тут є важливий нюанс – у президента є право, але не обов'язок розпускати парламент. Тобто, навіть вихід БПП з коаліції не означатиме автоматичний розпуск Ради, а лише "підвісить" ситуацію, і дасть Порошенку можливість призначити вибори в будь-який момент.
Політичною підставою для таких дій можуть стати процеси навколо прем'єра Володимира Гройсмана. Як писало РБК-Україна, найближчим часом може бути розгорнута кампанія з його дискредитації з метою подальшого звільнення. У президентській силі прем'єра небезпідставно підозрюють у веденні гри на стороні лідерів НФ Арсенія Яценюка та Арсена Авакова. А також можливу побудову власного політичного проекту.
Інше питання - які можуть бути мотиви, у разі якщо президент зважився б запустити такий механізм. Кілька нардепів від фракції НФ стверджують, що причина - падаючий рейтинг БПП і неповна впевненість Банковій у тому, що Порошенку вдасться перемогти на президентських виборах. "Якщо вони підуть на вибори зараз, маючи близько 7-8% рейтингу, то, звичайно ж, у них є більше шансів залишитися "на кораблі" навіть, якщо Порошенко програє вибори. Чим це буде через півтора року - восени 2019-го. Цілком реально, що через півтора року 7-8% вже не буде. Плюс, навіть якщо раптом Захід буде тиснути з відкритими списками, то чисто фізично ухвалити Виборчий кодекс до виборів восени ми вже не встигнемо. І тоді буде змішана система з мажоритаркою, що їм на руку", - говорить один зі співрозмовників в НФ.
Як стверджують опитані виданням парламентарі, поки голосів під Виборчий кодекс, яким передбачено запровадження пропорційної системи виборів до ВР за відкритими списками, немає. "Станом на сьогодні зареєстровано 4400 поправок до нього", - заявив 20 лютого спікер Андрій Парубій.
Також варто зазначити, що з початку року поновилися переговори про можливе об'єднання двох політичних сил - БПП і НФ. Передбачається спільний похід на планові парламентські вибори в 2019-му і підтримка Порошенка на президентських виборах, про що раніше писало РБК-Україна.
За інформацією видання, на даний момент ці переговори прогнозовано далеко не просунулися. І в БПП, і в НФ не особливо вірять в їх результативність. А в керівництві НФ не під запис говорять і про "кризу довіри". Грубо кажучи, якщо навіть коаліційні сили домовляться і підтримають Порошенка на президентських силах, немає гарантій, що домовленості будуть дотримані восени, під час планових парламентських виборів.
Нагадаємо, восени минулого року переговори про об'єднання були припинені на тлі очевидного конфлікту у владі. В НФ, намагаючись зміцнити свою переговорну позицію, заговорили про можливість висунення кількох кандидатів від влади на президентські вибори з метою "розриву" електорального поля. А також і про ініціювання урізання президентських повноважень. В БПП такого роду сигнали вважали неприкритим шантажем.
Тепер же запуск історії з достроковими парламентськими виборами схожий на шантаж у відповідь з боку президентської сили. Адже рейтинг НФ не дозволяє цій партії розраховувати на проходження в Раду. "У дострокових парламентських є тільки один резон – позбутися від НФ і Гройсмана, і далі йти ва-банк. Чиста математика: при яких розкладах своїх у Раді буде більше – коли йти самостійно і втрачати партнерів, або коли в загальному казані мати свою частку", - говорить співрозмовник видання в президентській команді, і додає, що поки ця ситуація схожа на "тренування" НФ і Гройсмана.
Про те, що президент намагається "тренувати" НФ говорять і в оточенні лідерів цієї політичної сили. "Схоже, це в рамках переговорів. Так сказати, мотивують бути поступливішими", - сказало джерело.
Реалістичність такого сценарію ставлять під сумніви представники і президентської, і "фронтової" вертикалі і виходячи з інших міркувань. Судячи з соціологічних опитувань, є велика ймовірність, що Рада наступного скликання буде куди більш різноманітна, ніж діюча. У зв'язку з чим для глави держави залишається ризик отримати неконтрольований парламент і, як наслідок, сформований цим парламентом неконтрольований Кабмін. Та ще й формальну перемогу на виборах партії "Батьківщина". І це все перед президентською кампанією.