ua en ru

Себе не образили: як народні депутати підвищили собі зарплату

Себе не образили: як народні депутати підвищили собі зарплату Депутати домоглися від уряду підвищення власних зарплат (Віталій Носач, РБК-Україна)

Під кінець року парламентарії переглянули свої оклади "заднім числом".

Верховна Рада затвердила новий механізм розрахунку зарплат народних обранців, підігнавши їх суми до міністерських окладів. Тепер доходи депутатів будуть рости разом з прожитковим мінімумом, і, швидше за все, швидше, ніж у членів уряду.

Депутати поривалися підвищити собі зарплату ще у минулому році, але явно перегнули палицю із запитом, після чого отримали шквал критики, в тому числі, і від уряду. Тепер Рада повела себе скромніше, вгамувавши апетит меншими сумами. Компенсувати "недобір" депутати зможуть преміями, за нарахування яких будуть відповідати регламентний і бюджетний комітети парламенту. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

Народні депутати стануть заробляти на рівні міністрів. Незадовго до ухвалення держбюджету на 2018 рік Верховна Рада схвалила постанову про фінансове забезпечення діяльності депутатів, якою передбачається нова система оплати праці народних обранців.

Як було досі? Нарахування зарплат депутатам відбувалося на підставі розпорядження голови Верховної Ради від 2005 року. Цей документ, крім окладу (від 6109 гривень до 6640 гривень), також передбачає надбавку і премію. Але максимальна сума бонусів фіксована, і це не давало можливості для підвищення зарплат. Тоді, як згідно із законом про статус народного депутата, член парламенту у фінансових питаннях прирівнюється до члена уряду. Останні роки ця норма закону не виконувалася.

Що зміниться тепер? Оклад народного депутата прив'язали до кількості прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на початок року. В залежності від посади депутата в Раді кількість прожиткових мінімумів, на підставі яких розраховується оклад, буде відрізнятися. Максимальний оклад - у спікера - 12 прожиткових мінімумів. Найменше передбачено для рядового члена парламентського комітету - 10,3 прожиткових мінімума.

Рік тому перед прийняттям держбюджету депутати також намагалися підняти собі зарплати. Тоді розмір окладу прив'язували не до прожиткового мінімуму, а до мінімальної зарплати, яка на той момент становила 1450 гривень. Приміром, спікеру хотіли призначити 30 мінімальних зарплат (43,5 тисяч гривень), головам комітетів і керівникам фракцій - 27 мінімальних зарплат (39,1 тисяч гривень). Рядовий же депутат повинен був отримувати 25 мінімальних зарплат - 36,2 тисячі гривень. Але цим рішенням, як раніше писало РБК-Україна, були незадоволені в уряді, після чого парламент був змушений зменшити апетит і залишитися на колишній системі виплат.

Себе не образили: як народні депутати підвищили собі зарплатуТепер самі лише оклади народних обранців будуть приблизно еквівалентні сумам їхніх зарплат, премій і надбавок, які вони отримували до останнього часу. Як і раніше, зарплата депутата включає не тільки "чистий" оклад. Тільки тепер до нього додаються надбавки такі ж, як отримують члени уряду, а не ті, що були передбачені розпорядженням голови парламенту від 2005 року. Міністри ж, згідно постановою Кабміну №304 від 20 квітня 2016 року, крім окладу, отримують надбавку за вислугу років (3% за рік стажу, але не більше 50% від розміру окладу) і надбавку в розмірі до 100% окладу за інтенсивність праці.

До того ж міністри можуть отримувати матеріальну компенсацію на оздоровлення та премію в рамках бюджету того чи іншого відомства. Звичайно, це не означає, що кожен місяць міністрам нараховуються надбавки у максимально можливому обсязі. Тим не менш, зарплати міністрів в місяць іноді перевищують 40-50 тисяч гривень, при тому, що безпосередньо оклад члена уряду становить 16-20 тисяч гривень. Це менше, ніж перерахований за новими правилами оклад народних депутатів. І що важливо: якщо оклад міністрів зафіксовано в гривні, то у народних депутатів сума окладу буде щорічно змінюватися з переглядом прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Отже, будуть більші премії. І все йде до того, що депутати стануть заробляти більше, ніж в уряді. До речі, рішення про преміювання та інші бонуси будуть приймати бюджетний та регламентний комітети парламенту в рамках кошторису Верховної Ради.

Себе не образили: як народні депутати підвищили собі зарплатуНові правила нарахування зарплат депутатам набирають чинності "заднім числом" - з 1 жовтня 2017 року, йдеться у прийнятій постанові. При розрахунку зарплат буде враховуватися прожитковий мінімум для працездатних осіб, чинний до початку 2017 року - 1600 гривень. Але вже з січня 2018 року оклад у депутатів знову зросте, оскільки збільшиться сума прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 гривні. На початку 2019 року вона попередньо складе 1921 гривню. Це означає, що трохи більше ніж через рік, чистий оклад без премій у рядового депутата досягне 19,2 тисяч гривень, а у спікера - трохи більше 23 тисяч гривень.