Тем було кілька - миротворці ООН, виконання Мінських угод, зустрічі Волкера з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, надання Україні летальної зброї.
Нещодавно Україну відвідав Спецпредставник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер. Дипломат провів закриту зустріч з президентом Петром Порошенком і офіційну зустріч зі спікером парламенту Андрієм Парубієм у п'ятницю, 27 жовтня. Ще одна закрита зустріч з окремими депутатами Верховної Ради пройшла в посольстві США вранці в суботу. Після чого представник Держдепу зустрівся з лідерами кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим і Рефатом Чубаровим, а також звільненими політв'язнями Ільмі Умеровим і Ахтемом Чийгозом. РБК-Україна намагалося простежити, що хотів донести до українських парламентарів Курт Волкер.
Про те, що Курт Волкер повинен зустрітися з представниками українського парламенту на базі так званої "мінської платформи", роботу якої координує перший віце-спікер Ірина Геращенко, виданню стало відомо ще напередодні. Ініціатором такої зустрічі нібито була українська сторона. До того ж, депутати в рамках "мінської платформи" вперше зустрічалися з Волкером.
До групи входить близько 30 депутатів від різних фракцій і груп. Однак поспілкуватися з представником Держдепартаменту вдалося не всім - в посольстві США повідомили, що зможуть прийняти не більше 12 осіб. Через внутрішню конкуренцію в окремих фракціях навіть розгорілися скандали.
"У нас скандал. Зустріч повинна була відбутися на базі "мінської платформи". Там у нас осіб тридцять. Фракційні та позафракційні. Посольство сказало, що здатне прийняти лише 12 осіб, і попросили всіх визначитися", - розповідає РБК-Україна один з членів "мінської платформи", який так і не зміг потрапити на зустріч з Волкером, хоча і є активним членом групи.
Серед цих 12 народних депутатів на зустрічі були присутні: Володимир Ар'єв, Ірина Фріз, Дмитро Лубинець, Мустафа Найєм (БПП), Андрій Тетерук, Георгій Логвинський ("Народний Фронт"), Ганна Гопко (голова комітету у закордонних справах, позафракційна), Борис Тарасюк, Олексій Рябчин ("Батьківщина"), Вікторія Войціцька ("Самопоміч"), Віктор Вовк ("Радикальна партія"), Сергій Ларін ("Опозиційний блок").
Майже всі присутні на зустрічі депутати поспішали відзвітувати на своїй сторінці в Facebook, про що була розмова з Уолкером. З їхніх повідомлень стало зрозуміло, що тем було декілька - миротворці ООН, виконання Мінських угод, зустрічі Волкера з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, надання Україні летальної зброї.
Курт Волкер дав зрозуміти депутатам, що резолюція ООН щодо миротворчої місії може бути готова до кінця цього року. Деякі з присутніх депутатів навіть зробили акцент, що не тільки підготовлена, але і прийнята. "Волкер очікує, що до кінця року буде готова резолюція Радбезу ООН щодо миротворчої місії в Україні і, можливо, навіть прийнята", - написав на своїй Facebook-сторінці депутат Мустафа Найєм.
Інший присутній на зустрічі депутат звернув увагу видання на те, що Волкер не робив акцент на тому, що резолюція буде прийнята до кінця цього року, а тільки напрацьована.
Також представник Держдепу зробив акцент на тому, що Штати підтримують бачення України в питанні розміщення такої місії на всій окупованій території, в тому числі на ділянці російсько-українського кордону. "Блакитні каски повинні контролювати всю територію, у тому числі кордон, і мати доступ до місць дислокації важкої техніки", - написав присутній на зустрічі Володимир Ар'єв. Нагадаємо, Росія пропонує, щоб миротворці працювали тільки на лінії зіткнення та супроводжували представників моніторингової місії ОБСЄ.
Дипломат висловився і про неможливість участі у такій місії представників Росії, як країни-агресора. "На питання, чи можлива участь росіян у цій місії, він прямо відповів "I can not imagine it (я не можу це уявити, - ред.)", - цитує представника Держдепартаменту Мустафа Найєм.
"Ще тривають переговори з фіналізації концепції. Українська концепція і всі наші принципові позиції, червоні лінії прийняті. І тепер вже йдуть домовленості про спільне внесення Україною, Великобританією, Сполученими Штатами Америки, Францією", - розповіла виданню результати переговорів глава комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко.
Так, за словами Гопко, Волкер пояснив своє бачення завдання миротворчої місії на окупованому Донбасі. Спочатку повинні бути виведені російські війська, потім - введені миротворці, відновлена безпека (роззброєння бойовиків, моніторинг озброєння), переданий контроль Україні над ділянкою українсько-російського кордону. "Він (Волкер, - ред.) відразу чітко сказав, що в баченні цієї миротворчої місії - Росія виводить свої війська, і ми ці російські війська і найманців замінюємо миротворцями. Тому одне із завдань - це деескалація", - говорить Гопко.
Депутат зазначила, що прогрес у питанні введення миротворців явно існує, тому що, якщо два роки тому Росія взагалі не хотіла говорити про миротворчу місію, то зараз подає відповідні сигнали. "Ми чітко розуміємо, що на якомусь етапі у Путіна щось зміниться чи з'являться нові обставини, і він не підтримає цей варіант. Чому треба бути обережними? Щоб не робити жодних заяв, тому що стовідсоткових гарантій немає", - говорить депутат.
Сам Курт Волкер в інтерв'ю "Громадському" зазначив, що місія повинна бути озброєною. До того ж умовою її запровадження на Донбас є виведення російських військ. "Спочатку сторони повинні домовитися, що місія буде, і погодити її мандат, потім втілити механізми, щоб вона почалася. Щоб миротворці зайшли, Росія повинна вивести свої сили. З боку України повинна відбуватися координація з ООН. Паралельно повинні проходити і інші кроки. Ми повинні думати, як організувати вибори, узгодити послідовність дій", - заявив Волкер.
Також дипломат вважає, що введення миротворців може допомогти сторонам почати довіряти один одному. "Сторони не довіряють один одному, але вони можуть почати довіряти миротворчим силам з мандатом ООН. Це - місія з компетенцією безпеки, озброєна, мобільна з необхідним чисельним складом могла б контролювати територію, щоб там більше не відбувалося бойових дій", - додав він. Разом з тим, за словами Уолкера, так звані "ДНР" і "ЛНР" не будуть стороною цього процесу. "Ідея полягає в тому, щоб відновити контроль України над цими територіями, провести там вибори, тому так званим республікам тут не місце", - зазначив він.
Також Волкер розповідав депутатам і деталі своїх зустрічей з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, які, очевидно, українську сторону попросили не розголошувати. "Погляди з Росією полярні, але ми в постійному контакті", - передав слова дипломата один з учасників переговорів у посольстві США. Волкер пояснив, що дав Суркову чіткі меседжі, що міжнародна підтримка України не буде зменшуватися, а тиск на Росію, зокрема санкції, якщо не буде зрушень, будуть посилюватися. А відносини і з США, і з Європейським Союзом у Росії не покращаться, поки не буде позитивних зрушень на сході.
Американський дипломат запевнив, що Штати готуються до чергової зустрічі з Сурковим, на якій він продовжить узгоджувати позиції щодо миротворчої місії. Російські ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомляють, що така зустріч може відбутися вже в середині листопада і знову на нейтральній території. Нагадаємо, що дві попередні зустрічі Волкера і Суркова пройшли 21 серпня в Мінську (Білорусь) та 7 жовтня у Белграді (Сербія).
Варто зазначити, що перш, ніж Радбез ООН прийме рішення про направлення в Україну миротворчої місії, в Україні повинна попрацювати оціночна місія. Остання повинна визначити, в якому форматі працюватиме місія - як миротворча або, можливо, поліцейська, встановити її мету, термін дії місії, представники яких країн будуть входити в миротворчу або поліцейську місію, прописати бюджет такої місії. Не зайвим буде нагадати, що заблокувати рішення про направлення місії може Росія, яка є одним з п'яти постійних членів Радбезу ООН. Іншими чотирма постійними членами є США, Великобританія, Франція і Китай.
Також до складу Ради безпеки ООН входять 10 непостійних членів. З 2016 і до кінця 2017 року Україна є непостійним членом Ради безпеки. Тому було б бажано, щоб Україна внесла проект рішення про направлення такої місії на окупований Донбас до кінця року, вважає колишній представник України в Мінській тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний.
Також Безсмертний пояснив виданню, що навіть у випадку, якщо у проекті закону про відновлення державного суверенітету на окупованих територіях Донбасу буде зазначено, що Росія є агресором, це не виключає можливості участі російських миротворців у складі миротворчої місії в Україні.
"Якщо в законі буде така норма, це не виключає можливості участі росіян. Дуже часто чуємо про те, що сторона конфлікту не може бути учасником миротворчої місії. Немає там ніде такого в Статуті ООН. Хоча є неписане правило. Про це говорять", - говорить Безсмертний. Нагадаємо, низка українських політиків стверджували, що визначення Росії агресором стане запобіжником участі росіян у складі миротворчої місії.
Як стверджують депутати, Курт Волкер зробив акцент і на тому, що Україна - єдина сторона, яка показує свій намір виконувати мінські угоди. "Україна - єдина сторона, яка показує прагнення до виконання Мінських угод. Як би хто до цих операцій не ставився, це поки єдиний процес, який визнає РФ, і що дає можливість уникнути ескалації", - повідомляє у своєму Facebook слова американського дипломата нардеп від БПП Володимир Ар'єв.
Також Волкер нібито стверджував, що Росією не зроблено нічого у процесі припинення вогню і початку виконання мінських домовленостей. Тому прийшла черга Росії робити свої кроки. А США будуть тиснути на Росію, щоб її війська покинули територію України, передає слова дипломата перший заступник голови фракції НФ Андрій Тетерук.
Інший учасник зустрічі в посольстві стверджує, що Ар'єв спотворив слова Волкера."Ар'єв маніпулює в свою сторону такими речами (про те, що Україна - єдина сторона, що виконує "Мінськ", - ред.), тому що він - влада. На цьому вони і намагаються грати. Українці, незважаючи на те, як їм важко, голосують за ці закони, а Росія нічого не виконує", - говорить співрозмовник.
Обговорювався і нещодавно схвалений у першому читанні проект закону про реінтеграцію Донбасу. Так, зокрема, депутат від "Батьківщини" Олексій Рябчин поцікавився у американського дипломата, чи не завадить дипломатичним переговорам закон, де Росія буде названа країною-агресором. Запитували парламентарії також, чи не стане проблемою видалення згадки про Мінські угоди з цього ж проекту.
Друге питання Волкер залишив без відповіді. Що стосується першого, то дипломат дав зрозуміти, що міжнародне співтовариство буде рахуватися з думкою України, хоч Росії і не подобається норма про "визнання її агресором". "Це нова реальність. Тому ніяких втручань або бачення американської сторони не було. Він сказав, що це наша відповідальність. Що російські війська на території України, обстріли тривають. Окуповані території. Тому це наша відповідальність і наше право", - пояснює голова комітету у закордонних справах Ганна Гопко.
"Я буду працювати з тією реальністю, за яку ви проголосуєте. Якщо ви назвете, де-факто, війну війною, яка вже четвертий рік там, то Росія повинна змиритися з цією реальністю, хоча, вона незадоволена", - передає слова Волкера вже інший учасник зустрічі.
Також в ході зустрічі були підняті питання звільнення заручників, бачення стратегії повернення анексованого Криму. Між іншим, Волкер ще раз підтвердив, що США ніколи не визнають Крим російським.
Як запевнили РБК-Україна учасники переговорів, питання виборів на окупованому Донбасі не обговорювалося, однак стало зрозуміло, що, ймовірно, буде реанімована робота в нормандському форматі. "Готується певна активізація нормандського формату", - заявила Гопко.
Говорили і про летальну зброю. Волкер розкритикував колишнього президента сполучених Штатів Барака Обаму, що той не прийняв такого рішення. "Обама був не правий у питанні надання Україні летальної зброї і перерахував щонайменше три чинники, які свідчать про те, що надати зброю можна. Однак, це політичне питання, а він - дипломат", - наводить пояснення Волкера депутат Володимир Ар'єв у себе на Facebook.
"Мені здається, що такому досвідченому дипломату, як Ар'єв не варто було посилатися на ці слова (про Обаму, - ред.). Це дуже некоректно", - відреагував на пост депутата інший присутній на зустрічі в посольстві парламентар. Згадка помилок Обами, очевидно, і була темою не для розголошення за підсумками обговорення.
Коли буде рішення по летальній зброї Волкер не говорив. "Він на цю тему спекулювати не може. Це залежить не від нього. Рішення не приймає", - ділиться співрозмовник і додає, що Волкер дав зрозуміти, що Україна, на чиїй території гинуть люди, має право захищатися всіма доступними їй засобами. "Він сказав, що в Україні є багато зброї, однак вона ні на кого не нападає. А тільки захищається. Українці мають право захищати свою країну", - додав депутат.
Пізніше у ЗМІ з'явився коментар самого Волкера про надання Україні американської летальної зброї. Він зазначив, що Сполучені Штати Америки "активно розглядають можливість постачання летальної оборонної зброї Україні". "Ніхто не турбується, коли хтось захищається, якщо тільки це не агресор, тому це питання не повинно був бути таким спірним", - зазначив дипломат.
Нагадаємо, раніше РБК-Україна писало, що Росія активно просуває питання введення миротворців в Україну, щоб Сполучені Штати не передали Україні озброєння.
Були під час зустрічі і незначні конфліктні ситуації. Так, як розповіли інші учасники зустрічі, представник "Радикальної партії" Віктор Вовк вичитав Волкера і посольство Штатів за те, що вони ігнорують депутатів їхньої фракції і не зустрічаються з соратниками Олега Ляшка. Співрозмовники пояснюють таку поведінку "радикалів" тим, що лідеру їхньої фракції Штати анулювали 10-річну візу ще в лютому цього року.
Ще один казус стався з представником "Опоблоку". Так, депутат від цієї фракції Сергій Ларін хотів донести до Волкера свою позицію про необхідність захисту російськомовних на Донбасі. На що американський дипломат зазначив, що "російськомовні в найбільшій небезпеці там, де є озброєні російські сепаратисти". "Чим швидше туди повернеться українська влада, тим швидше російськомовні будуть у безпеці", - передають слова Волкера депутати.