У адміністрації президента новий керівник. 29 серпня Петро Порошенко звільнив з цієї посади Бориса Ложкіна і призначив на неї Ігора Райніна, який до останнього часу очолював Харківську обласну держадміністрацію. Ложкін залишається в команді президента. Тепер він – секретар Національного інвестиційного ради та позаштатний радник глави держави. Крім того, як мінімум до Нового року Борис Ложкін входити до складу так званої "стратегічної ради" яка тепер з "стратегічної сімки" перетворилася на "стратегічну дев'ятку". Про те, чому главою АП став саме Райнін, його стосунки з важкоатлетами української політики і майбутньому Бориса Ложкіна в матеріалі РБК-Україна.
У адміністрації президента новий керівник. 29 серпня Петро Порошенко звільнив з цієї посади Бориса Ложкіна і призначив на неї Ігора Райніна, який до останнього часу очолював Харківську обласну держадміністрацію. Ложкін залишається в команді президента. Тепер він – секретар Національного інвестиційного ради та позаштатний радник глави держави. Крім того, як мінімум до Нового року Борис Ложкін входити до складу так званої "стратегічної ради" яка тепер з "стратегічної вісімки" перетворилася на "стратегічну дев'ятку".
Про те, чому главою АП став саме Райнін, його стосунки з важкоатлетами української політики і майбутньому Бориса Ложкіна в матеріалі РБК-Україна.
Доля наступника Бориса Ложкіна, який вирішив покинути пост глави АП, вирішувалася весь минулий тиждень. Те, що він давно хотів піти з держслужби – не секрет. А от про те, що його відхід справа вирішена, більшість соратників Петра Порошенка дізналися на прийомі, який глава держави влаштував з нагоди 25-річчя незалежності України. Чутка про те, що Ложкін "ось-ось піде", що "це відбудеться з дня на день" передавався від однієї групи гостей до іншої, які зібралися 24 серпня в заповіднику "Софія Київська". Мало хто наважувався поставити це питання самому Ложкіну, який, у порушення протоколу, не супроводжував президента – Петро Порошенко провів переговори з президентом Польщі Анджеєм Дудою – а, як і всі, прогулювався по заповіднику.
Головним претендентом на пост глави АП вважався його перший заступник Віталій Ковальчук (він, до речі, теж президента не супроводжував, і також гуляв "Софією", розповідаючи бажаючим, що до останнього моменту вибирав – одягнути на прийом костюм або вишиванку. Костюм переміг). Співрозмовник в оточенні Ложкіна розповів РБК-Україна, що глава АП отримав від Порошенка "вільну" ще в кінці липня. Тоді ж було узгоджено, що в кріслі глави АП його змінить Ковальчук. Ігор Райнин також був присутній у первісному варіанті. Правда, пост у нього був спочатку інший – він повинен був стати першим заступником нового керівника адміністрації, тобто, Віталія Ковальчука.
Плани щодо "розсадки" в АП помінялися в останній момент. У п'ятницю, 26 серпня співрозмовники РБК-Україна в АП почали повідомляти про те, що не Ковальчук, а Райнін, очолить адміністрацію. Президент Петро Порошенко в той день мав довгу, багатогодинну розмова з Ковальчуком, пояснюючи, чому він не зможе очолити адміністрацію. Треба сказати, що ця розмова була не першою. Спілкування з аналогічного приводу було у Порошенка і Ковальчука після того, як перший, вигравши президентські вибори, пояснював начальнику свого штабу, чому він не буде головою його адміністрації, і чому цей пост займе Борис Ложкін.
Джерела в АП впевнені – зірвав призначення Ковальчука прем'єр-міністр Володимир Гройсман, з яким у Віталія Ковальчука давній конфлікт. Як відомо, Гройсман свого часу не погодився на те, щоб Ковальчук зайняв пост першого віце-прем'єра і керівника усього економічного блоку уряду. Тепер же Гройсман нібито переконав президента в тому, що з Райніним у нього, як у голови уряду, комунікація буде краще. Президент на доводи прем'єра піддався, після чого головним претендентом на посаду став Райнин.
Гройсман не єдиний з команди президента, хто виступив проти Ковальчука. За інформацією РБК-Україна, генеральний прокурор Юрій Луценко та перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко схилялися до того, щоб АП очолив ще один заступник Ложкіна - Костянтин Єлісєєв.
Факт залишається фактом – Віталій Ковальчук не отримав підвищення до якого, стверджують джерела в його оточенні, "він і не прагнув". "Якщо б мова йшла про Ковальчука 2014-го року, тоді він би, швидше за все, бився за цей пост до останнього. А зараз... Зараз у нього амбіцій більше, ніж крісло глави АП", - сказав РБК-Україна високопоставлений співробітник АП. У підсумку він залишається першим заступником Райніна. Хоча співробітники в адміністрації вже жартують, що насправді це Райнін буде працювати заступником Ковальчука, і далеко не факт, що першим.
"Вдумливий, грамотний бюрократ, в хорошому сенсі цього слова", - так свого наступника охарактеризував Борис Ложкін.
Новий глава АП Ігор Райнін маловідомий за межами Харкова. Він любить підкреслювати, що він харків'янин в третьому поколінні. В цілому він пропрацював в Харківській облдержадміністрації більше 10 років, причому велику частину часу - з 2001-го по 2010-й рік - у департаменті економіки Харківської ОДА. Звідти він звільнився після приходу до влади Віктора Януковича.
Після місцевих виборів Райнін став депутатом Харківської облради від "Батьківщини". В харківську ОДА він повернувся відразу після Революції гідності, і на цей раз в якості першого заступника тодішнього її голови Ігоря Балути. Перед парламентськими виборами 2014 року Райнін ненадовго переїхав у Київ. Борис Ложкін призначив його своїм заступником. Але на цій посаді він пропрацював лише три місяці і в лютому 2015 року президент призначив його головою Харківської ОДА.
За словами Ігоря Райнина, з Борисом Ложкіним він познайомився три роки тому. Але в них є спільні знайомі. Один з них - народний депутат Олексій Логвиненко (Блок Петра Порошенка). Раніше новий глава АП розповідав РБК-Україна, що знайомий з Логвиненко більше 20 років. Він також зазначив, що при призначенні його головою ХОДА Борис Ложкін радився з Логвиненко. "І він (Логвиненко – ред.) висловлювався, що в даній ситуації, тільки Райнін в змозі стабілізувати ситуацію в області. Це були слова Логвиненко, можливо вони були визначальними, але я ще раз скажу - я їхав не на курорт", - так Райнін раніше описував РБК-Україна своє призначення головою Харківської ОДА.
Ще один впливовий знайомий Райніна – глава МВС Арсен Аваков. Новий глава АП працював під його керівництвом в середині 2000-х, коли Аваков очолював Харківську ОДА. Після перемоги Віктора Януковича обидва політика перетнулися в харківській обласній парт організації "Батьківщина". Аваков був її головою, Райнін - депутатом облради від партії Юлії Тимошенко. Але незабаром у Авакова почалися проблеми з владою і він виїхав в Італію. Знову вони перетнулися вже після Революції гідності. В оточення Ложкіна люблять розповідати історію про те, як Райнін навесні 2014 року допоміг Авакову вибити сепаратистів з будівлі Харківської ОДА. Мовляв, саме новий глава АП намалював план будівлі ОДА, за яким бійці вінницького "Ягуара" змогли орієнтуватися в приміщенні.
За словами Райніна на новій посаді він першу чергу займеться "вибудовуванням нової структури АП". У його планах, наприклад, об'єднати посади заступників з реформ і по економіці. Першу зараз займає Дмитро Шимків, друга – вакантна. Поки що він не має наміру звільняти когось із нинішніх заступників, і не планує перевозити до Києва команду з харківської ОДА. До речі, тимчасово обов'язки голови Харківської облдержадміністрації виконуватиме його перший заступник Світлична Юлія.
Слід зазначити, що крім офіційної посади Ігор Райнін отримав місце і в так званій "Стратегічній раді" при президенті, яка тепер розрослася до дев'яти осіб. Крім глави держави і глави АП туди входять прем'єр Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, екс-прем'єр Арсеній Яценюк, глава МВС Арсен Аваков, спікер Ради Андрій Парубій, Генпрокурор Юрій Луценко, а також Борис Ложкін. Співрозмовники РБК-Україна в оточенні останнього стверджують – Ложкін буде приймати участь у цих неформальних зустрічах, як мінімум, до Нового року.
З учорашнього дня Борис Ложкін – секретар Національного інвестиційного ради (НІК), позаштатний радник президента України. Він зберіг кабінет на Банковій. Співрозмовники РБК-Украина стверджують, що колишній глава АП і далі продовжить виступати посередником між Порошенком і олігархами. Насамперед співвласником групи "Приват" Ігорем Коломойським і власником корпорації СКМ Рінатом Ахметовим, а також Сергієм Льовочкіним, заступником голови фракції "Опозиційний блок" і бізнес-партнером Дмитра Фірташа, власника Group DF.
Слід нагадати, що Національний інвестиційний рада був створений указом президента ще в 2014 році, але з тих пір не працював – у цього чергового органу при президентові не було ні штатного розкладу, ні складу, ні завдань. За задумом Ложкіна, в раду повинні увійти 10-15 осіб з числа представників міжнародного бізнесу та керівництва країни. За попередньою інформацією, до ради вже погодився увійти мультимільйонер і філантроп Джордж Сорос. Рада збиратиметься один – два рази на рік. Також при ній планується створити невеликий офіс, який би займався проблемами інвесторів. У планах Ложкіна – залучити в країну близько 200 млрд. доларів інвестицій за найближчі роки.
Не виключено, що після того, як Борис Ложкін налагодить роботу НІК, він повернеться в бізнес. "Борис займеться портфельними або прямими інвестиціями", - сказав один із його соратників. Як відомо, майже 20 років він був засновником і власником Українського медіа холдингу. УМХ, в 2013 році, він продав бізнесмену Сергію Курченку. Сума угоди не розголошується досі. У теж час учасниками ринку сума операції оцінювалася приблизно в 450 млн доларів.