Фракція "Самопоміч" вчора зробила заяву про свій вихід з коаліції. При цьому лідери "Самопомочі" також запевнили, що вони мають намір відкликати представників своєї політсили з керівних посад у парламенті. Втім, РБК-Україна лідер фракції Олег Березюк не зміг дати однозначний коментар з цього приводу. Про клептократів і реформаторах, про секретний інструмент "Самопомочі", про те, коли насправді партія задумалася про перехід в опозицію, і що пропонували депутатам політсили для збереження коаліції Олег Березюк розповів в інтерв'ю РБК-Україна.
Фракція "Самопоміч" вчора зробила заяву про свій вихід з коаліції. При цьому лідери "Самопомочі" також запевнили, що вони мають намір відкликати представників своєї політсили з керівних посад у парламенті. Втім, РБК-Україна лідер фракції Олег Березюк не зміг дати однозначний коментар з цього приводу. Про клептократів і реформаторах, про секретний інструмент "Самопомочі", про те, коли насправді партія задумалася про перехід в опозицію, і що пропонували депутатам політсили для збереження коаліції Олег Березюк розповів в інтерв'ю РБК-Україна.
РБК-Україна: Коли "Самопоміч" прийняла рішення про вихід з коаліції?
Олег Березюк: Сьогодні (18 січня - ред.) о 12.00.
РБК-Україна: А у нас є інформація, що рішення було прийнято ще два тижні тому на засіданні політради у Львові.
Олег Березюк: Розумієте, у нас рішення приймається знизу вгору. Такі серйозні речі не вирішуються за день або за одну хвилину. Це питання обговорювалося давно. Ми бачили, що клептократично-олігархічна система звужує це кільце нахабства і цинізму. Це було видно по тому, як приймалися закони. Публічного управління, як такого, не стало. Апогеєм стало прийняття бюджету. Це жахливо насправді.
Ми були опозицією в коаліції. Нас постійно звинувачували, що ми не беремо на себе відповідальність, що хочемо перше, друге, третє. Ми намагалися стабілізувати ситуацію зсередини. На превеликий жаль, не вийшло. Після прийняття бюджету наші спроби врятувати коаліцію шляхом зміни уряду, увінчалися вищим пілотажем цинізму державного урядового перевороту. Коли уряд просто наплював на парламент. На жаль, люди цього не розуміють. А потім питають, чому в країні так погано? А ось чому. Немає державного управління. Воно працює виключно на корпорацію олігархів.
РБК-Україна: І, все-таки, як давно почалися розмови про вихід з коаліції?
Олег Березюк: Дискусія про це почалася ще в червні. І сьогодні ми бачимо реакцію прем'єр-міністра на конституційну, політичну дію партії, серйозно аргументоване, без політичного популізму, з очевидними фактами, яка здивувала усе суспільство: "Я співчуваю цим людям". Ми сприймаємо це як загрозу. І це прем'єр-міністр сказав в ході засідання уряду. Це загроза опозиційної сили за її дії. Це серйозно.
РБК-Україна: Напередодні, 17 лютого, ви зустрічалися з президентом Петром Порошенком. Як довго і про що ви розмовляли?
Олег Березюк: З президентом був дуже відвертий, конструктивний і чесна розмова. Він тривав досить довго - десь близько двох годин. Я зміг висловити всі наші зауваження і поділитися спостереженнями, що накопичилися за рік нашої спільної роботи. З одними він погодився, з іншими - ні. Це була розмова людей, які переживають за державу. Я сказав президенту, що "Самопоміч" є реальністю в парламенті на сьогоднішній день. Ми будемо підтримувати все, що спрямована на зміцнення державності, а також пропозиції, орієнтовані на євроінтеграцію. Ми, по суті, своїм виходом зберігаємо державний устрій країни. І вважаємо себе серйозною допомогою для президента в досягненні його мети - зберегти Україну і зробити її краще.
РБК-Україна: президент погодився?
Олег Березюк: Президент погодився з відсутністю публічного управління в діях уряду.
РБК-Україна: А з тим, що існує корупція?
Олег Березюк: Звичайно.
РБК-Україна: Ви говорили главі держави, що у "Самопомочі" є намір вийти з коаліції?
Олег Березюк: Немає. Вчора (17 лютого, - ред.) я ще не знав про це. Я розповів йому про дискусії, про її складності. Адже ми вчора засідали 12 годин, обдумуючи кожен нюанс виходу з коаліції. Оскільки це - серйозне питання, партія вирішила зібрати Провід (партійний орган, створений на з'їзді "Самопомочі" 13 лютого, - ред.). Приїхало керівництво всіх областей.
РБК-Україна: Порошенко умовляв "Самопоміч" залишитися в коаліції?
Олег Березюк: Він не може тиснути на нас. Він це розуміє і говорить нам. Але він просив, щоб наші дії були спрямовані на зміцнення державності країни.
РБК-Україна: чи Зустрічалися ви з Арсенієм Яценюком?
Олег Березюк: Немає. А навіщо зустрічатися з прем'єром? З прем'єром ми зустрічалися цілий рік. Ми поважаємо прем'єра, як інтелігентної людини. Але він - не керівник. Ми могли критикувати, але ми багато допомагали. Ми бачили, що у них не виходить. Ми терпіли, закривали очі. Ми не говорили про бюджет у квітні, травні, липні, вересні. Ми бачили, що у них не виходить. Думали, вони мучаться. А вони не мучилися.
РБК-Україна: Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко робила спроби запропонувати вам спільний вихід із коаліції?
Олег Березюк: Ми поважаємо діяльності партії "Батьківщина" - однієї з найстаріших партій в парламенті. Але ми хочемо будувати опозицію ціннісно іншої форми. В країні немає ні коаліції, ні опозиції, дії яких спрямовані на зміцнення української державності. Ми повинні стати тими людьми, які створять нову традицію коаліції в країні. Для нас це буде великим викликом, але ми спробуємо це зробити.
РБК-Україна: Чи радилися ви з Михайло Саакашвілі з приводу виходу з коаліції?
Олег Березюк: Ми не розмовляли з Михайлом. Ми зустрічалися з Саакашвілі, але не для того, що б прийняти рішення, а для того, щоб зрозуміти його бачення розвитку політичної системи в країні. Вважаємо, що його неймовірно професійним і потужним ресурсом розвитку демократії і влади в країні. До речі, вчора (17 лютого, - ред.) він зробив візит ввічливості і поваги до Андрію Івановичу (Садового, - ред.), приїхавши на похорон батька.
РБК-Україна: А що обговорював лідер вашої партії Андрій Садовий з послом США Джеффрі Пайеттом? Про що розмовляли?
Олег Березюк: Про любов до людини (сміється, - ред.). Про це всім розмовляли.
РБК-Україна: І що американська сторона рекомендувала?
Олег Березюк: Ми високо цінуємо американців. Це - наші партнери. До речі, ми регулярно зустрічаємося з послами "Великої сімки". Останній раз зустрічалися чотири дні тому.
РБК-Україна: Так про що все-таки Пайетт з Садовим розмовляли?
Олег Березюк: Була дуже хороша зустріч. Ми презентували йому наш новий інструмент, який ми будемо розробляти в ході нашої діяльності в опозиції. Йому дуже сподобався.
РБК-Україна: Що це за інструмент?
Олег Березюк: Про це вже пізніше.
РБК-Україна: Коли відбулася ця зустріч?
Олег Березюк: Десь два тижні тому.
РБК-Україна: тобто, все-таки два тижні тому ви вже знали, що перейдете в опозицію?
Олег Березюк: Ні, ми не знали. Ми думали, що буде новий уряд. Але цей "інструмент" може використовуватися і при одному, і при іншому умови.
РБК-Україна: З ким можливе співробітництво "Самопомочі" в парламенті?
Олег Березюк: Ми запросили до нас на платформу парламентської республіки, яку ми будемо розвивати, людей. Ми не ставимо обмежень. Але це повинні бути люди з патріотичним, демократичним, відданим Україні минулим. Професійні, чесні. А до якої демократичної сили вони будуть належати, насправді нас це не цікавить.
РБК-Україна: Як на рахунок "Батьківщини", "Кропу", "Свободи"?
Олег Березюк: Ми не говоримо про партійні альянси. Вони можуть бути тільки в коаліції. Ми повинні йти паралельними колонами, йти на вибори або до людей зі своїми ідеями і змагатися з ними, але відстоювати єдині принципи і мета - успішне українське інституційне держава.
РБК-Україна: Ви згадали про вибори. "Самопоміч" готова до дострокових парламентських виборів, якщо вони відбудуться восени?
Олег Березюк: Ми не вимагаємо проведення виборів. Люди обрали представників, які повинні керувати країною. Але для політиків-професіоналів вибори починаються на наступний день після закінчення попередніх.
РБК-Україна: Зараз всі обговорюють новий варіант коаліції на основі "трикутника": БПП, НФ і "Радикальна партія". Якщо вас будуть запрошувати співпрацювати на базі нових принципів в оновлену коаліцію, ви повернетеся?
Олег Березюк: Ми вже працювали "по-новому". Два рази не можна входити в ту саму річку. Вони залежні від клептократів.
РБК-Україна: Кого ви будете підтримувати, якщо все-таки парламент зважиться змінити прем'єра?
Олег Березюк: Уряд буде формувати коаліцію. Якщо прем'єр буде еталоном нашого бачення на сьогоднішній день, це буде наше рішення. Якщо ні, то ні.
РБК-Україна: Що дасть "Самопомочі" перебування в опозиції?
Олег Березюк: Те, що й давало перебування в коаліції. Треба працювати в два рази більше. Треба стояти на сторожі державного устрою України.
РБК-Україна: чи Будете переходити в опозицію в органах місцевого самоврядування, де ваша політсила працювала в коаліції з іншими демократичними силами?
Олег Березюк: На місцевому рівні повинні вирішувати самі громади.
РБК-Україна: До чого призведе вихід "Самопомочі" з коаліції? Які сценарії розвитку подій ви бачите?
Олег Березюк: До формування противаги і пошуку якісних і ефективних рішень по влаштуванню держави. Ми думаємо, що буде коаліція. А вона, за великим рахунком, існує. "Радикальна партія" в принципі так і не виходила з коаліції. Я думаю, до них приєднаються ще й інші люди, і все буде добре.
РБК-Україна: Скільки, по-вашому, протримається така коаліція?
Олег Березюк: Я думаю, вони будуть досить стабільні (сміється, - ред.). У них інші умови співіснування.
РБК-Україна: Говорять, що однією з умов вашої фракції щодо збереження коаліції було крісло генпрокурора. Це так?
Олег Березюк : Я вчора (17 лютого, - ред.) говорив це президенту, і президент з цим погодився, що фракція "Самопоміч" і партія "Самопоміч" протягом одного року і чотирьох місяців не мала жодних претензій з приводу жодної посади. Жодна посада нас не цікавить. Нас цікавлять принципи і процеси. Ми були готові взяти відповідальність. Але відповідальність потрібно брати разом. Ми не хочемо бути "фіговим листком" для прикриття мільярдних схем пограбування країни.
РБК-Україна: У вівторок ви вірили, що цей парламент міг відправити уряд у відставку?
Олег Березюк: Ми вірили в це. Ці симулянти - вони такі талановиті (сміється, - ред.). Вони так красиво йшли. Я думав, що невже дочекався, що це держава змінюється заради того, щоб виправдати довіру людей, і буде щось зроблено? Якщо б це сталося, я був би переконаний на сто відсотків, що буде неймовірний успіх у цієї країни. Але цього не сталося. Ми відкотилися назад.
РБК-Україна: Чому не вдалося домовитися?
Олег Березюк: Як можна домовитися? У них комерційно-капіталістичне мислення. Наприклад, вони мислять так: "якщо мені приходить сьогодні мільярд доларів з митниці, то чому я повинен від цього відмовитися".
РБК-Україна: Назвіть прізвища тих, хто так думає і чинить?
Олег Березюк: Я не хочу зв'язуватися з прізвищами.
РБК-Україна: Які посади пропонували "Самопомочі", щоб вона залишилася в коаліції?
Олег Березюк: "Самопомочі" останнім часом вже нічого не пропонували. Вони розуміли, що немає сенсу нам щось пропонувати, тому що ми говоримо, що "нам нічого не треба, давайте змінювати процеси".
РБК-Україна: А що раніше пропонували?
Олег Березюк: Не пам'ятаю вже.
РБК-Україна: Але про такі речі не забувають...
Олег Березюк: Вони точно гроші нам не пропонували.
РБК-Україна: А посади?
Олег Березюк: Запропонували б дві, ми б взяли дві, але вони ж не хочуть. Вони розуміють, що ми перша фракція в історії України, яка відкликала свого міністра (йдеться про міністра агрополітики Олексія Павленка, - ред.) з-за процесів, які нам не подобаються. А завжди ж бережуть міністрів, правда?
РБК-Україна: А чому з коаліції вийшла "Батьківщина"? Який там інтерес?
Олег Березюк: Я сподіваюся - держава (сміється, - ред.). Більше нічого не можу сказати.
РБК-Україна: Ви будете відкликати Оксану Сироїд з поста віце-спікера і інших членів вашої фракції з посад голів парламентських комітетів?
Олег Березюк: У нас будуть свої пропозиції з цього приводу. Поки більше нічого сказати не можу.
РБК-Україна: Хто став ініціатором виходу "Самопомочі" з коаліції?
Олег Березюк: Є політична частина партії. У неї входять Єгор Соболєв, Семен Семененко, Павло Костенко, Березюк, - чоловік десять, напевно. А є консервативно-економічна група, яка десять разів подумає, перш ніж щось робити. І в дискусії між цими двома крилами народжуються думки та пропозиції.
РБК-Україна: Тобто ініціатором виходу стало політичне крило?
Олег Березюк: Немає. Тут був мікс. І, до речі, одні з найбільш консервативних людей були на передовій цього процесу, що стало для мене дивним.
РБК-Україна: Хто? Ви, ваш заступник Олег Лаврик?
Я - не дуже консервативний. Лаврик - абсолютно. І Тетяна Острикова. Вона також була на передовій.
Розмовляла Надія Андрікевич