27 листопада виповнився рік з початку роботи Верховної Ради восьмого скликання. За минулі 12 місяців парламент прийняв 765 законопроектів і постанов з 4745 зареєстрованих. Підбиваючи підсумки своєї діяльності, депутати зійшлися на тому, що хоча чинна Рада не ідеальна, вона істотно краще попередньої. І, ймовірно, наступної.
27 листопада виповнився рік з початку роботи Верховної Ради восьмого скликання. За минулі 12 місяців парламент прийняв 765 законопроектів і постанов з 4745 зареєстрованих. Підбиваючи підсумки своєї діяльності, депутати зійшлися на тому, що хоча чинна Рада не ідеальна, вона істотно краще попередньої. І, ймовірно, наступної.
Про те, що в п'ятницю Верховній Раді VIII скликання "стукнув" рік, депутатам з самого ранку нагадав спікер Володимир Гройсман.
"Цей парламент, який, можливо, критикують більше в суспільстві насправді працює майже втричі інтенсивніше, ніж попередні. Ми з вами за рік взяли близько 800 рішень. Ми досі не провалили жодного важливого рішення", - заявив Гройсман.
Згодом, щоб відзвітувати про роботу Ради, він провів окрему зустріч з журналістами. Втім, звітом спіч Гройсмана назвати було складно - скоріше, це було коротке підведення підсумків. Серед головних досягнень, на його думку, - прийняття комплексу законів для посилення обороноздатності країни, пакету безвізових законів, антикорупційних законів, а також старт процесу децентралізації. Виклики найближчого майбутнього - проведення податкової реформи та прийняття бюджету-2016.
У зв'язку з річницею, спікер згадав і про коаліційну угоду. Зокрема, Володимир Гройсман заявив, що, на його думку, воно повинно бути поновлено відповідно до зміною ситуації в країні. На питання РБК-Україна, про те, які саме пункти угоди і яким чином слід змінити, чіткої відповіді дано не було.
Оцінки Верховної Ради VIII скликання самими депутатами розділилися на три групи: в цілому позитивні - від представників великих фракцій коаліції, стримані - від нардепів малих фракцій більшості і різко негативні - від депутатів "Опозиційного блоку".
Так, на думку нардепа від "Блоку Петра Порошенко" Єгора Фірсова, серед плюсів нинішнього скликання Ради - від 70 до 100 депутатів, незалежних у своїх рішеннях.
"Коли я прийшов у парламент минулого скликання (навесні 2014 року, - ред.), особливо коли почалися події на сході, я побачив згаслі очі депутатів, абсолютну незацікавленість їх у будь-якої інформації з Донбасу. Я бачив 10-20 депутатів, які були готові щось робити. Зараз таких депутатів набагато більше, я думаю, що від 70 до 100 ", - заявив Фірсов РБК-Україна.
Він не виключив, що в майбутньому з таких депутатів може бути створено міжфракційне об'єднання.
Цікаво, що голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк назвав схоже число самостійних депутатів парламенту восьмого скликання - "не більше 80 осіб". Однак, на його думку, це вкрай мало, при тому, що "чи не найбільшою проблемою діючої ради є залежність депутатів від олігархів".
У свою чергу в "Народному фронті" згодні з колегами з БПП: нинішній парламент значно краще попереднього.
"Це небо і земля. Цей парламент далеко не ідеальний, але він робить справу: криво, косо, скриплячи зубами, з бійками, криками, але робить. Потроху ми рухаємося вперед і це, порівняно з минулим парламентом, який впевнено рухався назад, просто величезний успіх ", - заявив РБК-Україна нардеп з НФ Леонід Ємець.
У той же час в "Батьківщині" роботу Ради восьмого скликання прокоментували менш захоплено.
"Соромно за все, що не зроблено, і навіть за те, що зроблено", - визнав заступник голови фракції Сергій Соболєв у коментарі РБК-Україна.
Він пояснив, за що саме, на його думку, повинно бути соромно народним депутатам, не забувши, втім, і про позитивні моменти.
"Щодо нинішнього бюджету, то соромно - добре, що ми не голосували. Якщо мова йде про закони, які регулювали роботу органів прокуратури і МВС, то не соромно. Рішення про створення єдиних реєстраційних центрів дуже гарний, а те, що вони не були створені раніше протягом року - це погано", - заявив Соболєв.
Представникам "Опозиційного блоку" балансувати між "добром і злом" не було необхідності. Нардеп Юрій Мірошниченко одразу заявив журналістам, що говорити про досягнення парламенту з його боку було б не щиро.
"Я не в захваті від нашої роботи і в організаційному плані, і через грубе порушення регламенту, причому, не тільки у відношенні опозиції. Нас позбавили законних прав, не прийняли, як обіцяли, зміни в регламент щодо прав опозиції. Не включаються до порядку денного закони, написані опозиційними депутатами. Я вже не кажу про якість тих законів, які приймаються ", - перерахував свої претензії до Ради восьмого скликання Мірошниченко.
Оцінюючи свою роботу, народні депутати порівнювали нинішню Раду не тільки з минулим, але і з майбутньої. Причому, не на користь останньої.
"Я дуже сумніваюся, що наступний парламент буде краще. Коли вибирався цей парламент, то істотна частина депутатів йшла на хвилі патріотизму і бажання щось змінити. На жаль, латентні регіонали, "зубри політики" у негативному сенсі цього слова, які два десятиліття показували свою "ефективність" на політичній арені, зараз намагаються взяти реванш. Вже на місцевих виборах працювали ті ж технології, що застосовувалися при Януковичі. Я сумніваюся, що в новому складі парламенту буде така ж частина здорових сил, як в нинішньому ", - сказав РБК-Україна Дмитро Тимчук з "Народного фронту".
Коментарі інших коаліційних депутатів були в тому ж дусі.
Втім, на думку Володимира Гройсмана, поки що про новий склад Ради говорити рано. На зустрічі з журналістами він виключив можливість дострокових парламентських виборів, зазначивши, що в даний момент причин для розпаду коаліції немає.
"Я не бачу реальних підстав для розпаду коаліції і коаліційного уряду, проте я не виключаю, що певні зміни в уряді відбудуться. Але тільки в рамках існуючого більшості", - підкреслив спікер.