ua en ru

як Януковича почали судити заочно

як Януковича почали судити заочно Для заочного процесу потрібно було, щоб Янукович не з'явився два рази (фото: УНІАН)

У четвер в Оболонському райсуді Києва відбулося чергове засідання у справі за звинуваченням екс-президента Віктора Януковича у державній зраді. Після 2,5 місяці підготовчих засідань та одного засідання з розглядом справи по суті, суд вирішив судити Януковича заочно. Про це клопотали прокурори ще 26 липня, але тоді не було формальних підстав оголошувати "заочку". Попри формальний перехід до розгляду справи по суті, вчорашнє засідання все одно виглядало як підготовче. Крім оголошення спеціального судового провадження у справі, прокурори встигли зачитати давно відомий текст обвинувального акту, а сторони домовилися про порядок дослідження доказів у суді.

Чому суд вирішив таки розглядати справу без обвинуваченого, попри бажання захисту долучити Януковича до процесу за допомогою відеоконференцзв’язку та чи зможе екс-президент все ж взяти участь у "заочному" процесі – у матеріалі РБК-Україна.

Шість разів одного не чекають

Друге засідання цього тижня, де розглядається по суті справа проти екс-президента Віктора Януковича, стало одним із ключовим. Колегія суддів задовольнила клопотання прокурорів щодо застосування спеціального судового провадження. Суддя Владислав Дев’ятко заявив, що відповідне рішення оскарженню не підлягає, але згодом кілька разів уточнював: якщо Віктор Янукович з’явиться, то це рішення буде скасовано. "Якщо обвинувачений Янукович з’явиться до суду, одразу ж суд скасує своє рішення (про спеціальне судове провадження, – ред.) і розгляд справи почнеться спочатку, – заявив суддя. – Відверто, суд шість разів чекав прибуття шляхом відеоконференцзв’язку на судове засідання обвинуваченого Януковича. Така можливість вам була надана".

Як уже писало РБК-Україна, захисту раніше було запропоновано три варіанти для участі у процесі Януковича на відстані: використати комп'ютери суду з встановленою спеціальною програмою TrueСonf; через комп'ютер, наданий захисниками, на який потрібно буде інсталювати цю ж програму; через окремий канал в Skype. Захист заперечував - мовляв, для початку потрібно звернутися до російського суду відповідно до вимог міжнародної правової допомоги. Нібито без цього розмова з підзахисним не буде доказом у суді. Але суд відмовив у цій вимозі.

"Янукович обвинувачується у державній зраді на користь Російської Федерації, а також у пособництві у веденні агресивної війни з боку РФ. При такому звинуваченні суд вважає, що звернення за міжнародною правовою допомогою у рамках цієї справи до РФ буде суперечити цілям і завданням тих конвенцій, які були раніше підписані між Україною і РФ", - заявляв суддя.

Рішення про проведення спеціального судового провадження щодо Януковича прокурори вимагали ухвалити ще 26 липня. Але у той день не було формальних підстав, на що вказували адвокати. Потрібно було, аби обвинувачений не з’явився щонайменше два рази. Крім того, раніше Оболонський райсуд офіційно викликав Януковича на найближчі засідання, опублікувавши відповідне повідомлення у виданні "Урядовий кур'єр". У четвер був другий день, коли екс-президент не з’явився. "Захист був позбавлений можливості подати та дослідити під час судового засідання чотири томи доказів проти процедури заочного розслідування даної справи", – заявив адвокат екс-президента Віталій Сердюк.

Рішення про заочний розгляд стало приводом для захисту звернутися до Європейського суду з прав людини. Мовляв, таким чином відбулося порушення прав Януковича на захист, а суд порушив процедуру призначення спеціального судового провадження. "Сьогодні під час засідання суд видалився до нарадчої кімнати для розгляду питання щодо поважності причин неявки Віктора Януковича на судове засідання. Однак, вийшов звідти вже з готовим рішенням про "заочне" слухання справи про державну зраду. Таким чином позбавивши захист права на подання заперечень та інших доказів щодо неможливості та незаконності застосування цієї процедури", - заявив Сердюк журналістам під час перерви. При цьому він показав чотири томи паперів, які, за його словами, є доказами, які захист мав надати суду.

Як заявляє захист, Янукович не може прибути на суд через побоювання за своє здоров’я і життя. Натомість у суді переконують, що екс-президенту буде надана охорона. "Якщо він в подальшому прибуде в судове засідання, йому буде забезпечене відповідна охорона і захист від посягань, якщо він боїться", – заявив суддя Дев’ятко.

Вкотре не з’явився на судове засідання і генеральний прокурор Юрій Луценко. Він був включений у групу прокурорів, про що наприкінці травня заявляв представник обвинувачення у справі Руслан Кравченко. Черговою відсутністю Луценко скористався захист, оголошуючи прохання до суду ініціювати притягнення генпрокурора до відповідальності Кваліфікаційною дисциплінарною комісією прокурорів.

Утім, суд відмовив у цьому. А Сердюк у розмові з РБК-Україна пообіцяв, що Луценко таки може з’явитися у суді – вже у статусі свідка.

Президент чи "президент"

Після оголошення заочної процедури судового розгляду прокурори почали зачитувати обвинувальний акт зі звинуваченням Януковича в державній зраді, пособництві у веденні агресивної війни проти України і пособництві в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону. 23 сторінки тексту вони по черзі представляли більше години.

Суть документу була відомою ще раніше. Зокрема, обвинуваченням була наведена хронологія введення на територію півострова російських військових частин.

За словами прокурорів, коли 20 лютого 2014 року почалося збройне вторгнення РФ на територію України, "громадянин України Янукович, будучи главою держави… порушив дану ним присягу...не вжив жодних заходів для забезпечення суверенітету, територіальної цілісності, державне незалежності, національної безпеки, недоторканності, обороноздатності України".

Також прокурори закидають Януковичу, що той 22 лютого 2014 року "самоусунувся від покладених на нього обов'язків", після чого 23 лютого втік з України в Росію. Пізніше, за версією ГПУ, вже в РФ 1 березня Янукович написав два листи: президенту РФ Володимиру Путіну з проханням ввести війська та Раді федерації з підтримкою самопроголошеного голови Ради міністрів АР Крим Сергія Аксьонова, який просив Путіна "захистити" кримчан.

У адвокатів виникла низка зауважень та запитань до зачитаного тексту обвинувачення. Захист сприйняв його лише як комплекс загальної інформації, які включають, за словами Сердюка, політичні гасла, цитування вітчизняного та міжнародного законодавства, а також опис подій в Криму у 2014 році. «По суті, немає ані причино-наслідкового зв’язку, ані розуміння суті обвинувачення», - зазначив адвокат.

Захист попросив роз’яснити, чи вважають прокурори Януковича президентом станом на 1 березня 2014 року, коли стало відомо про лист-звернення до керівництва РФ, про що йдеться в обвинувальному акті. "Цілий абзац присвячений звинуваченню Віктора Януковича, що він не виконав президентських повноважень, не виконав статтю 106 Конституції України, не виконав ряд інших актів законодавства і не забезпечив національну безпеку і територіальну цілісність станом на лютий і станом на березень. Але в наступному ж абзаці представники прокуратури кажуть, що 22 лютого Віктор Янукович постановою Верховної ради був самоусунений", – заявив Сердюк.

Крім того, адвокат просив пояснити, в якому порядку, за версію прокурорів, де і коли Янукович підписував та подавав згадану заяву від 1 березня 2014 року та кого звинувачує у цьому випадку ГПУ – Росію чи Віктора Януковича?

У розмові журналістам Сердюк визнав: лист від екс-президента був, але у ньому він звертався для захисту населення у південно-східних регіонах та щодо "використання військ РФ", а не їх введення. Яким чином можна їх використати, не ввівши на територію країни, адвокат не пояснив. Мовляв, це може зробити сам Янукович, якому, сподівається Сердюк, дадуть можливість виступити в судовому процесі. Натомість сторона обвинувачення відмовилася щось пояснювати. Мовляв, це буде предметом розгляду справи у майбутніх засіданнях.

Закордонні свідки

На сам кінець суд зробив ще один суттєвий процесуальний крок – визначив порядок дослідження доказів.

Прокурори вимагали спочатку допитати своїх свідків, дослідити письмові докази (документи, речові докази, висновки), а після цього – допит свідків захисту, дослідження їх письмових доказів та допит Януковича, якщо той таки з’явиться у суді. Адвокат екс-президента частково погодився з таким порядком, але просив першочергово допитати своїх свідків, а потім – дослідити документи. Та суд вирішив по-своєму.

"Спочатку будуть досліджені письмові докази обвинувачення і письмові докази захисту, а саме - це матеріали досудового розслідування, відео- і аудіоматеріали, які будуть надані стороною обвинувачення та стороною захисту", - оголосив головуючий суддя. Відповідні матеріали сторони повинні надати їх до суду до 5 липня. Тобто у переддень наступного судового засідання. Лише після їх дослідження суд зможе визначитися з клопотаннями сторін щодо кількості свідків, які будуть допитані в рамках провадження. При чому сторони повинні будуть обґрунтувати, чому та чи інша людина повинна свідчити у судді.

Що з боку обвинувачення, що з боку захисту кількість свідків приблизно однакова – майже по 150 людей.

Під час засідання суду стало відомо, що деякі імена свідків дублюються у списку свідків від прокурорів. Обидві сторони намагалися прямо у суді подати єдиний список, але натрапили на критику суддів.

"Шановна сторона захисту, шановна сторона обвинувачення. Суд не вбачає з вашої сторони належної підготовки до процесу. Це не клопотання про виклик свідків. – заявив суддя Дев’ятко. – Ви повинні по кожному свідку обґрунтувати, стосовно яких обставин ви хочете допитати того чи іншого свідка. І чи дійсно той чи інший свідок може дати показання в кримінальному провадженні".

Адвокат Сердюк уточнив РБК-Україна, що у списку захисту не лише громадяни України. Сторона Януковича хоче допитати гарантів виконання «мирової угоди» між екс-президентом та опозицією від 21 лютого 2014 року. Тобто представників Франції, Польщі та Німеччини.

Нагадаємо, угоду, підписану після розстрілу людей на Майдані, засвідчили міністри закордонних справ Німеччини та Польщі Франк-Вальтер Штайнмаєр і Радослав Сікорський, а також керівник департаменту континентальної Європи Міністерства закордонних справ Франції Ерік Фурн’є. Саме невиконання "мирової угоди", на думку адвоката, призвело до подальших подій в Україні.

Після визначення порядку дослідження доказів, суд оголосив перерву в засіданні у справі проти Януковича до 6 липня.