ua en ru

Микола Шамбір: Питання про підвищення пенсійного віку не розглядається

Микола Шамбір: Питання про підвищення пенсійного віку не розглядається На початку року був прийнятий бюджет ПФУ з дефіцитом у 19 млрд
Пенсійний вік підвищуватись не буде, а підвищення пенсій варто очікувати з 1 грудня – як і заплановано держбюджетом. Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів перший заступник голови правління Пенсійного фонду України (ПФУ) Микола Шамбір.

Пенсійний вік підвищуватись не буде, а підвищення пенсій варто очікувати з 1 грудня - як і заплановано держбюджетом. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів перший заступник голови правління Пенсійного фонду України (ПФУ) Микола Шамбір.

Також він уточнив, що дефіцит ПФУ знизився за рахунок відмов від спецпенсій. Крім того, пенсії тих, хто мешкають в зоні АТО і не зареєструвалися на територіях, підконтрольних українській владі, теж підуть на зниження дефіциту ПФУ.

"Відповідно, ПФУ знадобиться менше коштів з держбюджету на покриття існуючого дефіциту", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Микола Шамбір.

РБК-Україна: У 2015 році дефіцит бюджету ПФУ зменшився на 4 млрд грн, і зараз він становить 15,1 млрд. За рахунок чого зменшені видатки?

Микола Шамбір: На початку року був прийнятий бюджет ПФУ з дефіцитом у 19 млрд. У квітні, після внесення змін до деяких законів, він зменшився до 15,1 млрд. Це відбулося за рахунок змін до законодавства про скорочення і зупинення призначення спеціальних пенсій та обмеження виплат пенсій працюючим пенсіонерам.

РБК-Україна: Тобто про збільшення надходжень до ПФУ не йдеться?

Микола Шамбір: Ні, зменшення дефіциту відбулося за рахунок скорочення видатків.

РБК-Україна: Які прогнози щодо дефіциту ПФУ до кінця поточного року?

Микола Шамбір: Затверджені планові показники на рівні 15,1 млрд дефіциту, на наш погляд, близькі до виконання.

РБК-Україна: А щодо 2016 року?

Микола Шамбір: Про 2016 рік говорити поки зарано. Для формування бюджету на наступний рік необхідно затвердження макроекономічних показників - фонду оплати праці, показники мінімальної зарплати та пенсії, інфляції тощо. Сьогодні ці показники ще не затверджено.

РБК-Україна: За словами голови правління ПФУ Олексія Зарудного, з грудня поточного року середній розмір пенсій в Україні може збільшитись майже на 100 грн. Наскільки ймовірне таке підвищення?

Микола Шамбір: Таке підвищення заплановане у бюджеті ПФУ. Зокрема, законом про держбюджет на 2015 рік передбачено, що у грудні прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який враховується для пенсії також, збільшиться з 949 до 1074 грн, тобто, на 125 грн.

РБК-Україна: Які категорії пенсіонерів можуть розраховувати на збільшення виплат?

Микола Шамбір: Ті, у кого пенсії не перевищують прожиткового мінімуму. Пряме підвищення охопить десь 7 млн осіб.

Ще 3-4 млн отримають часткове підвищення, тобто, зростуть ті надбавки, які залежать від розміру прожиткового мінімуму. Наприклад, якщо страхова пенсія людини складає 1200 грн і в цій складовій є надбавка за понаднормовий стаж, то підвищиться лише така надбавка.

Але, якщо пенсія у 1200 грн складається з основної пенсії, що нижча за прожитковий мінімум, і надбавок, за рахунок яких пенсія досягає розміру у 1200 грн, то підвищиться як розмір самої пенсії, так і надбавок.

РБК-Україна: Однією із пропозицій МВФ є підвищення пенсійного віку. Чи припускаєте Ви таке підвищення?

Микола Шамбір: Уряду вдалося відстояти свою позицію і не піднімати питання про підвищення пенсійного віку під час переговорів з МВФ. Тож сьогодні таке питання не розглядається.

РБК-Україна: Який відсоток жителів окупованих територій Донбасу отримують пенсії на підконтрольних українській владі територіях?

Микола Шамбір: З 1,2 млн пенсіонерів, які проживали на територіях, що нині непідконтрольні Україні, 1 млн 60 тис. стали на облік в органах соціального захисту та звернулись в ПФУ за отриманням пенсії. Вони вже почали її отримувати на нашій території.

РБК-Україна: Куди йдуть кошти тих пенсіонерів з Донбасу, які не зареєструвались на підконтрольних Україні територіях?

Микола Шамбір: Бюджетом ПФУ на поточний рік передбачена виплата пенсій тим людям, які знаходяться на окупованій території.

Однак, наш бюджет є дефіцитним, тож якщо ці кошти не будуть використані, за їхній рахунок буде зменшено дефіцит ПФУ. Відповідно, ПФУ знадобиться менше коштів з держбюджету на покриття існуючого дефіциту.

РБК-Україна: Запланована урядом реформа передбачає запровадження трирівневої пенсійної системи. Мова йде про створення приватних пенсійних фондів та введення накопичувальної системи. Як це вплине на роботу ПФУ?

Микола Шамбір: Недержавні пенсійні фонди у нас існують з 2005 року. Ними зараз користуються близько 800 тис. громадян.

А запровадження обов'язкової накопичувальної системи потрібно для диверсифікації джерел надходжень. Якщо людина отримуватиме пенсію не лише із солідарної системи, яка досить чутлива до таких потрясінь, як приміром інфляція чи зміни у демографічній ситуації, а ще й через накопичувальну систему, це дасть можливість більш стабільного доходу.

Ми не говоримо про заміну однієї системи на іншу. Світовий досвід показує, що повна заміна неефективна - найбільшу захищеність громадянам гарантує поєднання солідарної та накопичувальної систем.

Окрім того, це дасть можливість підвищити співвідношення пенсії до отримуваної зарплати. Нині середній розмір пенсій в Україні складає близько 45% від зарплати. У провідних країнах світу розмір такого заміщення складає до 60% - це той показник, якого ми хочемо досягти через запровадження накопичувальної системи.

РБК-Україна: Чи планується реорганізація ПФУ?

Микола Шамбір: Про реорганізацію як таку, наразі не йдеться. Ми повинні забезпечити паралельне існування двох систем.

Певне організаційне перепрофілювання буде - хтось займатиметься суто накопичувальною, а хтось - лише солідарною системою. Однак метою реформи є не реорганізація ПФУ, а диверсифікація доходів і запровадження накопичувальної системи.

РБК-Україна: Нещодавно у ПФУ заявили про початок запровадження низки заходів з удосконалення послуг. Про що йдеться?

Микола Шамбір: Наразі ми готуємо матеріали по централізації бази даних пенсіонерів, яка нині ведеться на районному рівні. Після централізації усі райони отримають однаковий доступ до цієї бази. Централізована база дозволить поліпшити обслуговування громадян, зокрема, і процес переведення пенсій з окупованих територій.

Окрім того, ми запроваджуємо і будемо запроваджувати досить широко інформаційні технології. Такі технології, наприклад, як веб-доступ. Сьогодні кожен пенсіонер або застрахована особа може отримати пароль доступу до своїх данних і через мережу Інтернет отримувати інформацію про нараховану їй пенсію або сплачені внески.

Це дозволить працівникам контролювати роботодавців - наскільки правильно обраховується офіційна зарплата і чи вчасно перераховуються страхові внески.

Також робляться суттєві зрушення у технології прийому громадян. Ми запроваджуємо принцип "єдиного вікна", коли людина може прийти в ПФУ в приймальну громадян і отримати у будь-якого спеціаліста всю необхідну їй інформацію.

Спілкувалась Юлія Молочко