Усі 15 млрд юанів валютного свопу з Китаєм будуть задіяні українськими підприємствами. Про це заявив голова Національного банку України (НБУ) Сергій Арбузов.
Національний банк України (НБУ) планує підписати своп-угоду з Росією як з одним із найбільших торговельних партнерів України. Про це заявив голова НБУ Сергій Арбузов, передає прес-служба регулятора.
"Ми маємо величезний товарообіг з цією країною. Якщо ми переведемо всі розрахунки (а товарообіг з Росією становить близько 50 млрд дол.), то це буде величезний своп між нашими банками", - заявив Арбузов. Крім того, голова НБУ анонсував плани свопа з Білоруссю, переговори про який, за його словами, вже велися в минулому, але перервалися.
За словами Арбузова, всі 15 млрд юанів валютного свопу з Китаєм будуть задіяні українськими підприємствами.
"Ми вперше підписали угоду "своп" з нашим партнером, з яким ми маємо товарообіг. Це обмін національними валютами між країнами для того, щоб підприємства обох країн мали можливість розраховуватися між собою в національних валютах, без третьої валюти. Підприємства можуть уникнути ризиків від девальвації третьої валюти", - пояснив Арбузов.
"Уся сума буде задіяна нашими підприємствами. Якщо її не вистачить, ми зможемо збільшити обсяги цього контракту. На сьогодні ми підписали контракт на суму 20 млрд грн, це приблизно 15 млрд юанів або 2,3 млрд дол. Це сума, яка з'явилася після опитування, яке ми провели спільно з комерційними банками, вони зустрічалися зі своїми клієнтами, і це приблизно та сума, яка потрібна зараз нашій економіці", - заявив Арбузов.
Голова НБУ вважає, що коли програма запрацює, стане зрозумілим, який обсяг потрібен насправді. "Ми це зробимо (збільшимо обсяги свопу - ред.), коли це буде потрібно. Ми обговорювали це питання з нашими китайськими колегами, тут ніяких проблем немає", - сказав Арбузов.
Загалом Арбузов означив своп-угоди як зручний інструмент і підтвердив намір центробанку укладати такі угоди з бізнес-партнерами України й надалі. "Хоча деякі клієнти можуть не перейти на ці валюти і залишаться у звичній ситуації, в якій вони зараз працюють. Це право вибору", - зазначив він.
Коментуючи закиди щодо більшої вигоди від свопу з Китаєм для самого Китаю, позаяк Україна більше купує в цієї країни, ніж продає їй, Арбузов заявив, що якщо для українських підприємств не будуть знайдені зручніші механізми для розрахунків, то країнам не вдасться вийти на заявлені обсяги товарообігу в 10 млрд дол. "Якщо ми злегшимо процедуру обміну, то я думаю, що й наші експортери краще будуть працювати. Я вважаю, що обсяги будуть наростати, не тільки по імпорту, а й по експорту. Наші експортери уникають додаткових курсових ризиків", - заявив Арбузов.
Голова регулятора запевнив, що своп з Китаєм не позначиться негативно на курсі гривні. "Якщо вплине, то тільки позитивно, тому що ми зможемо розвантажити наші резервні валюти і вивести розрахунки в національні валюти між країнами", - сказав він. За його словами, це активізує попит на іноземні валюти і стабілізує гривню.
Арбузов прокоментував і угоду між Міністерством аграрної промисловості і продовольства України та Експортно-імпортним банком Китаю. Арбузов заявив, що НБУ посприяло отриманню кредита на суму 3 млрд дол. на 15 років, з яких 5 років - пільговий період, коли Україна сплачуватиме тільки відсотки. За словами Арбузова, ці гроші будуть використані лише на агропромислові цілі. "Ці гроші збільшать золотовалютні резерви, що дасть можливість Нацбанку більш спокійно відчувати себе, а Міністерству АПК отримати гроші, які давно вже потрібні і додаткові вигоди", - розповів голова НБУ.
За словами Арбузова, китайські партнери особливо цікавляться агропромисловим комплексом України, земельною рефермою і будівництвом заводів. Як повідомляв міністр аграрної політики Микола Присяжнюк у травні ц.р., китайці розглядають можливість переобладнати українські спиртові заводи на заводи з виробництва біопалива.
Нагадаємо, Нацбанк підписав угоду з центробанком Китаю про валютні свопи 26 червня 2012 р., а 28 червня ц.р. Міністерство аграрної політики і продовольства України та Експортно-імпортний банк Китаю підписали меморандум про співпрацю з підтримки пріоритетних проектів у сільському господарстві. Меморандум дає можливість Україні залучити кошти в обсязі 3 млрд дол. на фінансування конкретних проектів у сільськогосподарському секторі. Уже обговорено, зокрема, умови кредиту і відсоткової ставки.
Як відомо, Китай в 2012 р. планує посилити динаміку освоєння ринків, що розвиваються. 2 липня ц.р. стало відомо, що товарообіг між Україною і Китаєм з початку року зріс майже на 20% і склав 3,5 млрд дол. Про це повідомив голова Державної митної служби Ігор Калетник. Відзначимо, за даними Держстату, за 4 місяці 2012 р. товарообіг України з Китаєм склав 2,646 млрд дол. Наразі Китай посідає другу позицію серед 200 країн - торговельних партнерів України.
Відзначимо, золотовалютні резерви України на 1 червня 2012 р. склали 30,757 млрд дол., що на 902,63 млн дол. (2,9%) менше, ніж на кінець квітня 2012 р. Резерви в іноземній валюті скоротилися на 2,8% - до 29,111 млрд дол.