як народні депутати вичитували голову НАЗК Наталію Корчак
Після скандалу, що розгорівся довкола Національного агентства із запобігання корупції минулого тижня та невдалої спроби примусити голову НАЗК Наталю Корчак подати у відставку, депутати викликали очільницю агентства у Раду для звіту. Хоч орган колегіальний, а відповідальність мають однаково нести всі члени НАЗК, усі претензії були адресовані лише Наталії Корчак.
Народні обранці вимагали пояснень, чому НАЗК не налагодило роботу реєстру декларацій, чому статки, вказані у деклараціях, перевіряються в ручному режимі, та які премії сама собі виписала чиновниця. Пізніше, вже після публічного вичитування Корчак, стало відомо, що Міністерство юстиції планує внести правки до законодавства, які унеможливлять практику виписування членам НАЗК премій по 200 тис. гривень.
Про те, як звітувала голова НАЗК перед парламентом - в матеріалі РБК-Україна.
Студент і гроші
- Пані Наталя, на юридичному факультеті Чернівецького національного університету, де ви мені також викладали, нас вчили нести відповідальність і мати мужність при прийнятті рішення. В мене таке питання: чи ви маєте мужність написати заяву і піти у відставку, тому що з органу по боротьбі з корупцією ви перетворили (НАЗК, - ред.) на орган колегіальної бездіяльності? - запитав у голови НАЗК лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак. Він був останній серед депутатів, хто ставив питання Наталі Корчак. Бурбак, дійсно, як і лідер НФ Арсеній Яценюк, вчилися у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича в той час, коли Корчак працювала там на кафедрі цивільного права і процесу. Саме через цей зв'язок Корчак називали "людиною Яценюка". Зараз зрозуміло, що якщо так і було спочатку, то вже ніхто нічиєю людиною не є.
- Мені дуже приємно поспілкуватися знову з одним із своїх учнів. Мабуть, треба було "двійку" поставити за навчання…Я не знущаюся. Для того, щоб ми закінчили оці припущення, сумніви, потрібно провести незалежний аудит. І після висновків можна буде чітко стверджувати, що було, - не розгубилася Корчак. Зал зірвався сміхом.
А розпочиналося все доволі мляво. Виступ голови НАЗК був запланований на 12.30. Під обід середи, 5 квітня, у сесійній залі залишилося не більше 150 депутатів. І ті не проявляли жодного інтересу до доволі монотонного та фальцетного виступу голови НАЗК.
- Незважаючи на шалений супротив, який існує по відношенню до Національного агентства, агентство відбулося як державна інституція. Ми пройшли шлях свого заснування і зараз знаходимося на етапі розбудови, і ми свідомі, що не все у нас виходить гладко. Є багато питань до функціонування, як реєстру електронних декларацій, так і для проведення перевірок, - розпочала Корчак.
Очільниця раз до разу говорила про те, що вини персонально її або НАЗК в тому, що чиновники не могли відразу занести свої декларації до бази даних агентства, немає. Провина в неналежній роботі системи, за її словами, лежить на адміністраторові держреєстру - державному підприємстві "Українські спеціальні системи", до якого НАЗК вже готує судовий позов. Було помітно, що Корчак набридлі усі звинувачення, які лунають на її адресу останні тижні, тому вона закликала парламент якнайшвидше провести незалежний зовнішній аудит роботи агентства. Також вона натякнула, що роботі органу заважає внутрішній конфлікт між його членами. "Такі дії можуть підкреслити, або, вірніше, перекреслити ті невеликі, але все ж таки перші здобутки, які ми маємо за результатами роботи нашої агенції", - додала вона.
Депутати не були налаштовані на діалог. Перед ними стояла жертва, яку вони не збиралися відпускати просто так. Майже кожен з тих, хто звертався до Корчак, нагадував їй про ті колосальні, як за українськими мірками премії, які отримувала вона та члени НАЗК.
- Роз'ясніть суспільству і депутатському корпусу, з якого дива наприкінці минулого року ви собі виділяли премії по 200 тисяч гривень для кожного члена НАЗК? - почав член фракції "Батьківщина" Іван Крулько. - Чому до цього часу у НАЗК не запустили електронну перевірку декларацій, яка має бути зв'язана з відповідними реєстрами? Бо виходить так - ми в електронний спосіб подаємо декларації, а далі ви поштою, мало не голубами, відправляєте все і отримуєте письмові відповіді.
- Стосовно премій. Ніяких незаконних дій з мого боку не було. Це питання вже вирішено за результатами звернення НАБУ до Кабінету міністрів, - відрізала Корчак.
Та депутатів така відповідь не влаштувала. З залу полетіли вигуки "Ганьба".
- Ви скажіть отримували чи ні? - викрикнув хтось із депутатів.
- Да, отримували, - у відповідь на підвищених тонах нарешті погодилась голова НАЗК.
- Наталіє Миколаївно, як член Комітету з протидії і запобігання корупції я дуже сподіваюся, що ви на цій посаді залишитесь ще недовго. Ви щойно казали, що в своїй діяльності ви повністю підзвітні Верховній Раді України і тільки їй. А чому ви не порадилися тоді і не спитали нашого добра: чи ми дозволяємо вам, чи не дозволяємо виписувати собі такі премії - 1,5 мільйона гривень з однієї тієї зарплати протягом року в середньому, - не міг вгамуватися представник "Народного фронту" Юрій Тимошенко. Але це був "постріл у молоко".
- Будьте уважні відносно того, що я говорила, і що написано в законі. Ми підзвітні Кабінету міністрів, а відповідальні перед Верховною Радою. І тому в межах аудиторської перевірки ми надамо відповідь, - не здавалася Корчак.
До перепалки доєднався ще одним член комітету із запобігання корупції -позафракційний депутат Борислав Береза: "Назвіть, яку саме премію ви собі виписали, це перше? І за що, це друге?".
- Премії нараховувалися в серпні, в жовтні, листопаді. Все, - знову тікала від відповіді голова НАЗК.
- Назвіть суму, - це вже втрутився спікер Андрій Парубій.
- В межах… 200 тисяч гривень була премія, але ці премії отримували всі за роботу, - нарешті відповіла Корчак та пояснила, яку ж роботу вона має на увазі. Зокрема, за запуск механізму фінансування політичних партій та електронного декларування.
Вже після засідання Ради міністр юстиції Павло Петренко заявив, що міністерство підготувало поправки до закону про Національне агентство з питань запобігання корупції, згідно яких, зокрема, виписувати собі такі великі премії члени НАЗК не зможуть. І це не єдина новація стосовно агентства, яку розробили в Мінюсті - там хочуть повністю змінити не тільки керівництво, але й запровадити персональну відповідальність.
Не задоволені були депутати не тільки тим фактом, що чиновники не змогли вчасно подати декларації до системи чи високими преміями, а й низькими результатами перевірок декларацій. Так, за словами народного депутата Мустафи Найєма, з понад мільйона декларацій зареєстрованих в системі, НАЗК має поки що питання тільки до десяти декларантів.
- Мушу визнати, що цей орган, як і інші органи, став політичним інструментом. Ми бачили, що за ці півроку НАЗК не спромоглося перевірити декларації тих чиновників, в тому числі народних депутатів, які сидять у цьому залі, які жодного дня не займались бізнесом, жодного дня не заробляли гроші десь поза державними установами… Наш колега, я буду говорити прямо, пан Ляшко (лідер фракції РПЛ Олег Ляшко, - ред.), якого тут немає, жодного дня не працюючи у бізнесі, жодного дня не заробляючи гроші, задекларував мільйон доларів, квартири, машини, при цьому він був таким же журналістом, як і я, як і інші колеги тут! - зауважив депутат та висловив застереження, що соратники екс-прем'єра Арсенія Яценюка, які наполягають на запуску конкурсу з обрання нового керівництва НАЗК, хочуть встановити контроль над органом.
Після шквалу нападів на захист Корчак прийшло одразу аж дві фракції. І що не варто применшувати так це позицію, яку зайняла президентська фракція (Мустафа Найєм не рахується), яка вкрай коректно висловлювала свої зауваження до роботи органу. А депутат від БПП Іван Мельничук навіть нагадав, що разом з Корчак за трибуною Ради мали звітувати й інші члени колегіального орану НАЗК - Руслан Радецький, Руслан Рябошапка та Олександр Скопич. На що Корчак ствердно покивала головою.
- Я також переконаний, якщо би не ця жінка, не було би електронних декларацій у цій формі. І тому ви можете кричати скільки завгодно, бо частина з вас, які переживає за її 200 тисяч, заробляє у своїх рабовласників не 200 тисяч гривень, а 200 тисяч доларів! - захищав голову НАЗК лідер "Самопомочі" Олег Березюк.
Льотчик, якого збили, але він не впав
Слід зауважити, що вчора депутати відійшли від своєї традиційної тактики -розкритикувати, але не запропонувати щось замість цього. Представники фракцій, хоча й не сходились у відповіді, що робити далі з НАЗК, але мали свої пропозиції. Так, у "Народному фронті" повністю підтримують ідею свого ж міністра юстиції Павла Петренка: і щодо усунення Корчак та всього складу керівництва НАЗК, і щодо прийняття змін до закону, які готує Мінюст.
- Треба приймати рішення щодо зміни людей в керівних органах НАЗК. І потім приводити його до нового формату, провести конкурс, як ми вже провели нормальний правильний конкурс в САП та НАБУ. І цей конкурс треба провести якнайшвидше, щоб НАЗК була підготовлена до наступної хвилі подання е-декларацій, - заявив Бурбак.
Мінюст розраховує обрати нового керівника органу в липні цього року. Проте перешкодою планам партнерів по коаліції може стати позиція президентської фракції. Хоч прем’єр-міністр Володимир Гройсман і вимагав відставки Наталії Корчак, схоже, що її кандидатура влаштовує президентську фракцію. "Я взагалі критичних проблем не бачу і не розумію істерику, яка іде. Так, з проблемами. Так, не так легко. Але все зроблено. Подалися", - заявив РБК-Україна заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.
За словами іншого заступника очільника президентської фракції Олександра Третьякова, думки щодо подальшої долі Корчак розділилися. Сам він прихильник того, аби дати чинному складу НАЗК ще одну спробу владнати ситуацію: "Треба дати шанс. Я не розумію, за що їх звільняти. У нас же немає претензій до неї за якусь корупцію. Те, що вона не дуже хороший управлінець - це може бути". В той же час він підтримує тезу про те, що НАЗК має активніше перевіряти декларації посадовців, в першу чергу тих, хто не займався бізнесом, але задекларував величезні статки.
-Тобто Ляшка потрібно в першу чергу перевіряти? - запитав кореспондент РБК-Україна.
- У тому числі, - підтверджує депутат.
Представників інших фракцій позиція БПП не дивує. Пояснюють, що президенту вигідно мати підконтрольне НАЗК. Тому ніхто не буде поспішати зі звільненням Корчак. "Президенту вигідно мати слабкого, але підконтрольного керівника НАЗК", - заявив РБК-Україна співрозмовник у Радикальній партії Олега Ляшка. Відкрито ж в РПЛ говорять про "повну службову невідповідність" Наталі Корчак та всього складу НАЗК та про необхідність проведення службового розслідування діяльності органу. "Питання в тому чи лише кадрова зміна вирішить проблему, чи треба змінювати інституційно", - заявив виданню народний депутат Ігор Попов (РПЛ).
У "Батьківщині" також вважають, що Наталія Корчак за своїми професійними та людськими якостями не може очолювати НАЗК, та доволі скептично ставляться до ідеї Мінюсту змінити законодавство, аби віднайти шпарину для відставки голови агентства. "Ми приймаємо спеціальний закон, про це не соромлячись говорить "Народний фронт", аби зняти одну людину з роботи? Це - шизофренія! Не приймаються закони, аби звільнити одну людину з посади", - обурено пояснює РБК-Україна депутат Сергій Власенко. Разом з тим, усю відповідальність соратники Тимошенко пропонують перекласти на "Народний фронт", який, за словами Власенка, і рекомендував Корчак до складу НАЗК: "Давайте ставити політичні запитання тим, хто несе за неї політичну відповідальність. Вона була рекомендована "Народним фронтом". Вона була призначена до складу НАЗК Кабінетом міністрів, який очолював представник "Народного фронту". Я розумію, що вони сьогодні хочуть дистанціюватися від неї, бо вона, очевидно, збитий льотчик".