ua en ru

На українських заправках знову подорожчало паливо

Автор: RBC.UA
Вартість палива на українських автозаправних станціях продовжує збільшуватися - сьогодні, 18 квітня 2012 р., нафтопродукти подорожчали у найбільшого роздрібного оператора країни - групи "Приват" (об'єднує бренди "Укрнафта", ANP, "Авіас", "Сентоза" тощо) у всіх областях присутності трейдера.

Вартість палива на українських автозаправних станціях продовжує збільшуватися - сьогодні, 18 квітня 2012 р., нафтопродукти подорожчали у найбільшого роздрібного оператора країни - групи "Приват" (об'єднує бренди "Укрнафта", ANP, "Авіас", "Сентоза" тощо) у всіх областях присутності трейдера. Згідно з даними моніторингу цінового департаменту "Консалтингової групи А-95", вартість палива на "приватівських" станціях зросла на 10 копійок, до 10,10 грн/л на низькооктановий бензин і дизельне паливо, до 10,60 грн/л і 10,90 грн/л на А-92 і А-95 відповідно і до 11,00 грн/л на А-95 "преміум". Останній раз ціни на станціях цього оператора росли 12 квітня ц. р. - тоді на 10 копійок подорожчали високооктанові марки бензину, нагадують в "А-95". Тоді ж на 10 копійок бензин подорожчав і на станціях ОККО, "Лукойл" і "Укр-Петроль".

Також сьогодні на 10 копійок підвищилася вартість деяких видів палива та на станціях Shell - Shell V-Power та Power Diesel тепер тут можна придбати за 12,79 грн/л і 12,29 грн/л відповідно.

Нагадаємо, напередодні в столичній мережі АЗС "КЛО" низькооктановий бензин подорожчав до 10,43 грн/л (+5 копійок), А-95 до 11,08 грн/л (+3 копійки) і дизельне паливо до 10,28 грн/л (+ 5 копійок).

Як повідомлялося, Кабінет міністрів 5 квітня ц. р. одобрив проект закону про плаваючу ставку акцизу на бензин, на розгляд парламенту документ планується відправити найближчим часом. За даними деяких ЗМІ, в проекті закону пропонується до 31 грудня 2012 р. встановити коригуючі коефіцієнти на кожен наступний податковий (звітний) період до діючих ставок акцизу на бензин в залежності від середньої ціни нафти Brent (DTD), яка склалася на момент завершення проведення торгів на біржі ICE (Лондон) до 25 числа поточного звітного (податкового) періоду. Згідно з документом, діюча ставка акцизного збору на бензин (198 євро/т) буде стягуватися при середній ціні нафти на рівні 115,01-120 дол./бар. При вартості нафти 110,01-115 дол./бар., акциз на бензин зросте до 249,48 євро/т.

Водночас, на думку генерального директора "Консалтингової групи А-95" Сергія Куюна, цей законопроект не опрацьований і не передбачає значного зниження цін на паливо. "Навіть не заглиблюючись в глибокий аналіз документа, видно, що він нормально не опрацьований - вже можна сказати, що документ неробочий, він розрахований на те, що ціни на нафту сильно рости не будуть. Його мета зрозуміла - не допустити втрат бюджету за допомогою зниження акцизу при високій ціні на нафту, а потім компенсувати їх у разі, коли ціна на нафту впаде. А якщо вона не впаде, як компенсувати втрати бюджету?", - відзначив Куюн..

Нещодавно міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що держава буде завжди контролювати ринок нафтопродуктів, тому що він має особливу чутливість. "Дуже багато хто скаржиться на адміністративний тиск, дуже багато говорять про втручання держави у діяльність цього ринку, але хочу просто навести приклад Росії, яка в травні минулого року цю ситуацію відпустила. І що вони отримали? Неконтрольовану спекуляцію, дефіцит продукції", - сказав Бойко. "Що сталося в Туреччині, коли вони відпустили ситуацію? Ціна нафтопродуктів відразу виросла до 2 євро... Тому завжди держава буде контролювати цей ринок, з огляду на його особливу чутливість", - додав міністр.

На думку президента асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леоніда Косянчука, ціна на бензин А-95 до кінця квітня не перевищить позначку в 11,80 грн за літр. "Максимальні ціни до кінця квітня, якщо ситуація не зміниться, будуть такі: бензин А-95 - не буде перевищувати 11,80 і на 1 гривню менше буде максимальна ціна на дизельне пальне", - заявив Косянчук. За його словами, ціна на нафту підніматися вже не буде, оскільки в протилежному випадку просто не буде попиту на нафтопродукти. "Сьогодні кожні 10-20 копійок підвищення ціни на паливо призводить до втрати 10-20% споживачів", - додав Косянчук.

Водночас у компанії "Лукойл" вважають, що, виходячи з прогнозів цін на нафту, вартість А-95 на українських АЗС до травня може скласти 12 грн за літр.

Наприкінці березня Антимонопольний комітет України (АМКУ) спільно з Міністерством енергетики та вугільної промисловості почав розслідування щодо зростання цін на бензин. "З'ясовуємо причину підвищення на 10-20 копійок. Імпортери пояснюють це підвищенням ціни на нафту. Якщо знайдемо підвищення необгрунтованим ... будемо впливати і штрафувати", - сказав перший заступник голови комітету - державний уповноважений Рафаель Кузьмін. За словами Кузьміна, остаточний результат розслідування може бути вже через півтора місяці: "Півтора місяці мінімум ... Треба подивитися як стабілізується ціна на нафту ... Вважається від 130 до 145. Якщо такого підвищення не буде, ми обов'язково будемо вважати це підвищення необгрунтованим ", - сказав Кузьмін.

В минулому році 7 квітня для стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів Верховна Рада підтримала ініційований Міненерговугілля законопроект про зниження на три місяці (до 1 серпня) ставок акцизного збору на 50 євро/т для бензину і на 30 євро/т для дизельного палива, до 132 євро/т і 60 євро/т відповідно. Закон вступив в силу 20 квітня 2011 р. Пізніше дію знижених ставок акцизу було продовжено до 1 вересня 2011 р. Тоді Президент України Віктор Янукович зазначив, що Україна втратила 500 млн грн в результаті зниження акцизів на пальне.