АМКУ почав розслідування зростання цін на бензин
Антимонопольний комітет України (АМКУ) спільно з Міністерством енергетики та вугільної промисловості почав розслідування щодо зростання цін на бензин. Про це РБК-Україна розповів перший заступник голови Комітету - державний уповноважений Рафаель Кузьмін.
За словами Кузьміна зараз триває робота зі з'ясування причин зростання ціни на бензин. "З'ясовуємо причину підвищення на 10-20 копійок. Імпортери пояснюють це підвищенням ціни на нафту. Якщо знайдемо підвищення необгрунтованим ... будемо впливати і штрафувати", - сказав Кузьмін.
За словами Кузьміна, остаточний результат розслідування може бути вже через півтора місяці: "Півтора місяці мінімум ... Треба подивитися як стабілізується ціна на нафту ... Вважається від 130 до 145. Якщо такого підвищення не буде, ми обов'язково будемо вважати це підвищення необгрунтованим ", - сказав Кузьмін.
Зазначимо, що протягом вихідних пальне подорожчало майже в усіх регіонах України. У Києві бензин подорожчав на 5-25 коп. Перед цим сильний стрибок був зафіксований в п'ятницю, 23 березня, - тоді на деяких заправках столиці бензин марки А-95 подорожчав на 30 коп.
Увечері в п'ятницю стало відомо, що учасники засідання Експертно-аналітичної групи (ЕАГ) з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України вирішили збільшити ціну на 10 копійок за літр, як на бензин, так і на дизпаливо, але в межах рекомендованого секретаріатом ЕАГ коридору - А-95 10,74 грн/л і дизпаливо 10,04 грн/л.
При цьому в Міненерговугілля підкреслюють, що прийняте рішення тимчасове і викликане зростанням ціни нафти на світових ринках. Аналітики прогнозували, що зростання цін на нафтопродукти продовжиться через зберігаються рекордних світових цін на нафту. Згідно з даними експертів, зростання роздрібних цін в мережах найбільших операторів ринку почалося ще 24 лютого, коли вартість нафти впритул підібралася до позначки 125 дол./бар.
Забезпечити стабільність цін на пальне прем'єр-міністр Україна Микола Азаров доручив першому віце-прем'єр-міністру Валерію Хорошковському. Зокрема, 23 березня перший віце-прем'єр доручив Міненерговугілля підготувати комплексні заходи та ініціативи щодо довгострокової стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів з урахуванням інтересів держави та учасників ринку
До цього уряд України на своєму засіданні 21 березня вирішив не знижувати акцизи на нафтопродукти. За словами заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Макухи, було прийняте альтернативне рішення. Однак, що воно передбачає, не пояснив. Також Кабмін розглядав можливість створення умов для ввезення в Україну мінімум 1 млн т нафти.
На думку директора "Консалтингової групи А-95" Сергія Куюна, у Кабінету міністрів для стабілізації цін на ринку палива сьогодні в запасі є ще кілька шляхів, крім тимчасового зниження акцизу.
"Сьогодні на відміну від минулого року існує можливість полегшити долю споживачів нафтопродуктів за рахунок потенціалу нафтогазової галузі. Однак для цього необхідно змінити погляд на вирішення проблеми - наприклад, подумати не тільки про те, кому і як дати, але і де взяти ці гроші", - вважає Куюн.