ua en ru

мобільні оператори поступово припиняють роботу на окупованих територіях

мобільні оператори поступово припиняють роботу на окупованих територіях Українські мобільні оператори втрачають активи і абонентів на окупованих територіях

За останній місяць відразу кілька українських мобільних операторів припинили працювати на непідконтрольної Україні території Донецької області. В кінці лютого звідти пішов мобільний оператор lifecell, а на початку березня - "Батьківщина", мережа якого захопили бойовики.

Аналогічним чином два роки тому сепаратисти захопили приміщення та обладнання мобільного оператора "Київстар". Пізніше так звані влади самопроголошеної ДНР створили нового оператора "Фенікс" на базі залишилася інфраструктури української компанії. Така ж ситуація чекає і "Батьківщина" - бойовики вже заявили про запуск нового оператора "Комтел" на потужностях української компанії. З якою зв'язком залишаться українці на окупованих територіях, з'ясовувало РБК-Україна.

"Комтел" замість "Укртелекому"

Найбільший український оператор зв'язку "Укртелеком", що належить групі СКМ Ріната Ахметова, 1 березня припинив працювати на непідконтрольної Україні частині Донецької області. Як сказано в повідомленні компанії, причиною стало втручання невстановлених осіб в роботу мережі і захоплення офісу озброєними особами. Оператор втратив технічну можливість централізовано керувати обладнанням, тому локальний фрагмент мережі було оперативно відключений від загальнонаціональної мережі. В результаті без телефонного зв'язку та інтернету залишилося майже 200 тисяч чоловік.

"Укртелеком" став одним із кількох десятків підприємств, які керівництво самопроголошеної ДНР "націоналізував". Спочатку на підприємстві було введено зовнішнє управління, а через кілька днів на його базі створено новий оператор "Комтел". На новинних ресурсах сепаратистів з'явилися повідомлення, що понад 900 співробітників "Укртелекому" погодилася перейти на роботу в нову компанію і нібито вони вже отримали там першу зарплату в розмірі 10 тис російських рублів.

Втім, надання послуг зв'язку абонентам у Донецьку не відновився. Як заявив представник "міністра зв'язку ДНР" Ігор Халепи, роботи по відновленню інтернету ведуться, і зв'язок з'явиться на наступному тижні.

"Влади" ДНР не вперше намагаються вибудувати роботу оператора зв'язку "на кістках" захоплених українських компаній. Два роки тому вони захопили офіс та обладнання найбільшого українського мобільного оператора "Київстар" і на його базі створили оператора "Фенікс". В одному з відеосюжетів про "Феніксі", підготовлених телеканалом бойовиків, видно, що на столах у співробітників - брендовані ручки "Київстар".

Але другий "Київстар" з "Фенікса" явно не вийшов, навіть з його обладнанням. Справа в тому, що в українських операторів немає взаємоз'єднання мереж з "оператором ДНР", а значить абоненти теоретично не можуть дзвонити один одному. На практиці "Феніксу" вдавалося частково обійти цю заборону з допомогою IP-телефонії. Абоненти з ДНР могли дзвонити в Україну, при цьому у приймаючої дзвінок боку висвічувались різні стаціонарні номери. Приймати дзвінки з підконтрольних Україні регіонів абоненти "Фенікса" не можуть, як і відправляти SMS на території неоккупированные. Але можна дзвонити в Росію, на номери інших абонентів "Фенікс" та абонентів оператора "Лугаком", створеного нелегітимними владою ЛНР.

Залишитися в живих

За тиждень до захоплення "Укртелекому" мобільний оператор lifecell також припинив надавати послуги зв'язку в Донецьку. В цей же час, в кінці лютого, в мережі почали з'являтися скарги абонентів CDMA-оператор "Інтертелеком" на відсутність зв'язку. Джерело РБК-Україна в Донецьку підтвердив: "Інтертелеком" там дійсно не працює, хоча абонентам обіцяють незабаром відновити зв'язок. У прес-службі "Інтертелекому" заявили, що компанії нічого сказати з цього приводу. Запит РБК-Україна залишився без відповіді.

На даний момент в ДНР працює тільки один повноцінний оператор МТС-Україна (на підконтрольній території компанія працює під брендом Vodafone, але на окуповані території це не розповсюджується). До його картах прив'язані пенсійні рахунки місцевих жителів. Абоненти МТС-Україна в Донецьку можуть телефонувати у всі країни світу і приймати дзвінки, відправляти і отримувати SMS, користуватися мобільним інтернетом, хоч і повільним - інтернет 3G є тільки на підконтрольних Україні територіях.

Історично сильні позиції на сході України були у МТС-Україна, а "Київстар" займав найбільшу частку ринку на заході країни. Після окупації східних регіонів і виходу звідти "Київстару" ринкова частка "МТС-Україна" в регіоні, за оцінками учасників ринку, склала близько 80%.

Як повідомили РБК-Україна в прес-службі оператора, на окупованих територіях залишилися працюють автономно базові станції. При цьому магазинів, офісів або інших офіційних представництв МТС в так званій ДНР немає. У компанії стверджують, що фізичний доступ до обладнання у неї відсутня, тому немає можливості проводити техобслуговування мережі на цій території.

Абоненти МТС-Україна в Донецьку можуть поповнювати свої рахунки в інтернеті за допомогою банківських карток українських банків - в такому випадку у оператора не буде проблем з виведенням коштів. Як повідомляють місцеві жителі, абоненти можуть вносити плату через термінали в рублях, але "грабіжницькому курсом". Наприклад, щоб 40 гривень було зараховано на рахунок, потрібно внести в термінал 130 рублів. Згідно з офіційним курсом НБУ, за 130 рублів можна отримати 60 гривень. У Vodafone Україна не змогли прокоментувати питання розрахунків. Але можна припустити, що з платіжними терміналами працюють посередники, які беруть відсоток за конвертацію - аналогічна схема працювала в Криму після його анексії.

Схожа ситуація зі зв'язком і на непідконтрольної Україні території Луганської області. Там поки працює цілих 2 повноцінних оператора МТС-Україна і "Укртелеком". "Київстар" і lifecell пішли звідти більше року тому, а створений місцевими "владою" оператор "Лугаком", як і у випадку з донецьким "Феніксом", лише частково покриває потреби абонентів у зв'язку.

Українські оператори стверджують, що домовлятися з "владою" самопроголошених республік не мають наміру. Замість цього вони звертаються у відповідні інстанції в Україні. Так, "Укртелеком" повідомив про ситуацію з захопленням в правоохоронні органи, Національну комісію з питань регулювання зв'язку та інформатизації, а також попередив операторів-партнерів, з якими працював у Донецьку. Але практика захоплення українських підприємств на окупованих територіях показує, що правові методи врегулювання - безсилі.