За словами глави держави Петра Порошенка, керівництво країни продовжить реформування Збройних сил у відповідності зі стандартами НАТО. Це дозволить Україні отримати професійну армію, що володіє бойовим досвідом. "Ми будемо завершувати реформування та створення нової української армії, армії, яка з одного боку відповідає стандартам НАТО, і зараз ми рішуче переводимо українські Збройні сили під ці стандарти", - заявив Президент на зустрічі з командирами середньої ланки, які брали участь в антитерористичній операції на Донбасі. При цьому він зазначив, що в армії існує ще безліч різних проблем, які необхідно невідкладно вирішувати.
За словами глави держави Петра Порошенка, керівництво країни продовжить реформування Збройних сил у відповідності зі стандартами НАТО. Це дозволить Україні отримати професійну армію, що володіє бойовим досвідом.
"Ми будемо завершувати реформування та створення нової української армії, армії, яка з одного боку відповідає стандартам НАТО, і зараз ми рішуче переводимо українські Збройні сили під ці стандарти", - заявив Президент на зустрічі з командирами середньої ланки, які брали участь в антитерористичній операції на Донбасі. При цьому він зазначив, що в армії існує ще безліч різних проблем, які необхідно невідкладно вирішувати.
Втім, пряму вказівку Президента спрямувати всі зусилля на створення сучасної, професійної армії деякі армійські чиновники, які заскочили в Міноборони на хвилі волонтерства, розуміють досить своєрідно.
Зокрема, все більше питань викликає "експеримент" з передачі військовим частинам обов'язків самостійно забезпечувати військовослужбовців харчуванням. Зокрема, у Львівській академії сухопутних військ та Одеській береговій базі МВС солдати вже замінили на кухні кухарів і посудомийок. І, хоча таке "нововведення" є, швидше, поверненням до спадщини радянського минулого, віддаляючи українську армію від тих самих стандартів Північноатлантичного Альянсу, в оборонному відомстві не проти розширити кількість "піддослідних" військових частин.
Наряди на кухню, які наша армія успадкувала від СРСР, пішли з вітчизняного армійського життя тільки в 2007 році. Тоді цивільний міністр оборони Анатолій Гриценко за прикладом країн НАТО віддав годування військовослужбовців на аутсорсинг комерційним фірмам, з якими Міноборони укладало контракти. В результаті понад 5 тисяч військовослужбовців змінили чищення картоплі і миття посуду на заняття з бойової підготовки та професійне навчання. Крім цього, за рахунок залучення бізнесу в армійських їдальнях покращилася якість самої їжі, яка стала більш різноманітною. У раціоні військовослужбовців з'явилися сосиски, свіжі овочі та фрукти, соки, здобні булочки. Крім цього, в солдатських їдальнях з'явилася культура обслуговування, яку принесли професійні офіціантки.
Тоді ж військові частини попрощалися з підсобними господарствами і підшефними фермами, де солдати займалися абсолютно далекими від військового ремесла справами. "Ми вичистили армію від свинства в буквальному сенсі: позбавилися від сотень підсобних господарств, свинарників і корівників. А до цього у нас солдати могли місяцями замість бойової підготовки доглядати за свинями, коровами і так далі", - розповідав Анатолій Гриценко.
Зараз наша країна знаходиться у стані війни з противником, що володіє незрівнянно більшими за чисельністю збройними силами. Якість військової підготовки наших бійців і їхня мотивація можуть стати важливими факторами в цьому протистоянні. Проте військове керівництво чомусь згодне повернути солдатів з навчальних полігонів в кухні і їдальні.
За словами полковника ВСУ, депутата від "Блоку Петра Порошенка" Юлія Мамчура, повернення солдатів до роботи на кухні неминуче позначиться на їхній професійній підготовці. "Будь-який наряд - це відволікання особового складу від виконання завдань з бойової підготовки. Тобто, будь-який наряд, і ти випадаєш із загального курсу навчання, коли будеш мити посуд, готувати, накривати. Так ми повертаємося до того, що у нас було при Радянському Союзі... Повертати радянську систему, коли військовослужбовці готують їжу, це, звичайно ж, крок назад. Ми визначили вектор руху в Європу, і в даній ситуації нічого винаходити велосипед. Досить просто подивитися, як організоване харчування в країнах НАТО, і взяти у них позитив", - підкреслює Юлій Мамчур.
У той же час нардеп Віталій Купрій вважає, що влада навмисно повертає військовослужбовців до радянських стандартів, намагаючись таким чином саботувати перехід України на професійну контрактну армію. На його думку, повернення солдатів на кухню - це тільки перший крок, за яким піде подальша деградація збройних сил. "Повертається практика будбатів, коли військові займалися чим завгодно - будували генералам дачі, возили коханок в магазини. Я думаю, що все це неправильно. Офіцери і солдати повинні займатися бойовою підготовкою і боротися з ворогом, а не забезпечувати свої потреби... Це однозначно не покращує обороноздатність армії... Зараз йде дестимуляція процесу створення контрактної армії з боку державної влади", - говорить політик.
Тим не менш, деякі чиновники Міноборони наполягають на повернення колишньої системи організації харчування солдатів. На їхню думку, відмова від централізованих закупівель послуг харчування для військовослужбовців дозволить перемогти корупцію. Правда, у своїх заявах армійські чиновники оперують тільки відносними розрахунками. Крім того, абсолютно не зрозуміло, як за рахунок практично повної втрати контролю держави за організацією системи харчування можна знизити корупцію. Як правило, все відбувається в точності навпаки!
Зокрема, член парламентського комітету з питань протидії корупції Ігор Луценко наголошує, що дроблення великих армійських тендерів на сотні дрібних несе великі корупційні ризики. "Якщо мається на увазі, що розбиваються закупівлі на купу дрібних тендерів для кожної частини, то така децентралізація в цьому питанні, дроблення на багато маленьких ринкових угод дійсно будуть сприяти корупції. Скажімо так, будуть збільшувати корупційні ризики", - вважає депутат.
Як показує практика, передача закупок продовольства на місця не є панацеєю від корупції. Так, днями Солом'янський райсуд Києва виніс вирок колишньому начальнику тилу Нацгвардії Святославу Манжурі, який отримав 232 тисячі гривень хабара при організації закупівель м'яса для військовослужбовців. Показово, що прихильники повернення до радянської системи харчування посилаються саме на досвід Нацгвардії!
Ігор Луценко також підкреслює, що питання відмови від колишньої системи забезпечення харчування для військовослужбовців повинне обговорюватися публічно, з оприлюдненням точних фінансових розрахунків Міноборони і залученням представників бізнесу, які професійно годують солдатів. "У цих питаннях можна було б порадитися, власне, з представниками галузі - з людьми, які займаються бізнесом у сфері кейтерингу в тій чи іншій формі для військових. Тоді, я думаю, ми мали б якусь прозору картину. А робити зараз відразу такий крок, мені здається, передчасно... Дайте нам цифри... Але я дуже сумніваюся, що це та економія, на яку ми власне розраховуємо", - говорить депутат. Він також зазначає, що повернення до радянської системи харчування солдатів, коли армія йде до стандартів НАТО також несе ідеологічну шкоду.
За словами Юлія Мамчура, існуюча система закупівель для армії дійсно потребує поліпшення. Однак замість відмови від існуючого аутсорсингового обслуговування військових, достатньо створити для бізнесу зрозумілі і прозорі правила гри. Крім цього, висновок довгих контрактів дозволить представникам бізнесу планувати інвестувати в солдатські кухні, що дозволить поліпшити якість харчування для військовослужбовців. "Потрібно визначити для цих компаній, які займаються організацією харчування військовослужбовців, якісь загальні правила гри і певний тривалий термін. Я знаю, що Міністерство оборони зараз укладає договори на місяць-півтора. Це ні в які ворота не лізе. Ні вона компанія не може вкласти кошти в розвиток, в ремонт і заміну того ж обладнання, їдалень, якщо їй продовжують контракт на півтора місяця. Треба укладати на рік і більше, щоб компанія могла спланувати. А поки ці конкретні правила не визначені Міністерством оборони, виходить така не дуже хороша система", - наголошує полковник ЗСУ.
На жаль, Міноборони продовжує йти на поводу відверто авантюрних починань, які лобіюються деякими чиновниками, що не так давно зайняли високі кабінети, але вже допустили не одну серйозну помилку в організації матеріального забезпечення армії. Безумовно, заслуги волонтерів перед армією безперечні. Але це не означає, що необхідно нескінченно потурати людям, які використовують найчастіше чужі заслуги як ширму для побудови своєї кар'єри та досягнення особистих цілей.