Михайло Саакашвілі більше не хоче керувати Одеської областю. Вчора він написав заяву про відставку з посади голови облдержадміністрації. За його словами, йому набридло, що команда президента Петра Порошенка блокує його роботу. Зокрема Адміністрація президента чотири місяці не призначає йому нових заступників і паралельно зміщує керівників районів області, які були призначені при Саакашвілі. Є претензії у колишнього президента Грузії і до Петра Порошенка. Його він порівняв з Віктором Януковичем, звинуватив президента України і його соратників в недостатній боротьбі з корупцією. Також він заявив, що після відставки уряду Арсенія Яценюка, яка відбулася завдяки, в тому числі і Саакашвілі, країну "як грабували, так і грабують". Оголошуючи про свою відставку Михайло Саакашвілі пообіцяв, що "продовжить боротьбу" і залишиться в українській політиці. Про те, що стоїть за відставкою Саакашвілі і його перспективи в українській політиці в матеріалі РБК-Україна.
Піти з посади голови Одеської ОДА Саакашвілі хотів давно. РБК-Україна раніше повідомляло, що команда голови ОДА почала переконувати його в необхідності залишити посаду відразу після призначення Володимира Гройсмана прем'єр-міністром. Соратники агітували Саакашвілі приєднатися до партії "Хвиля". Ініціативну групу по її створенню цього літа сформували екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе, позафракційний народний депутат Віктор Чумак і ряд інших політиків.
"Відсутність результатів роботи позначалося на його особистому рейтингу. Його політичні партнери вимагали від нього відставки, щоб він остаточно перейшов на політичний проект. Попит на нього є. - говорить співрозмовник РБК-Україна в Одеській ОДА. - В українському політичному полі спостерігається вакуум, тому у нього є перспектива. Нікого більше в Україні немає, хто б міг з таким градусом і напруженням обговорювати і критикувати політичну еліту. Йому складно було працювати тут. З боку Києва багато чого блокувалося, в результаті не виникло контактів з місцевим бізнесом. Звичайно, були у нього і помилки, наприклад, у формуванні команди. Але той не помиляється, хто нічого не робить".
У свою чергу команда президента Порошенко пропонувала Саакашвілі переїхати в Київ і обійняти посаду заступника глави Адміністрації президента (АП).
Влітку Саакашвілі несподівано випав з української політики. Його відхід у тінь збігся з обшуком слідчими ГПУ у його офісі благодійного фонду "На благо Одеси". Саакашвілі впевнений, що це сталося за вказівкою Ігоря Кононенко, перший заступник голови парламентської фракції Блок Петра Порошенка і близького до нього народного депутата Олександра Грановського. Тоді, як "миротворця", президент Петро Порошенко надіслав до Одеси першого заступника голови АП Віталія Ковальчука, і в підсумку ситуація зійшла на немає. У неформальних бесідах люди з оточення президента стверджують, що між президентом і головою ОДА був укладений негласний договір – Саакашвілі не критикує владу і не форсує створення нової партії, а правоохоронці не розвивають тему махінацій у його статутному фонді. Договір діяв до закінчення парламентської кампанії в Грузії.
"Одна з причин, по якій навесні цього року не відбулося об'єднання всіх "нових" в єдину партію, були саме переговори Михайла Саакашвілі з адміністрацією президента. На Банковій вдалося умовити губернатора не форсувати цей процес, внаслідок чого результати багатоденних переговорів були перекреслені, а проект заморожений", - говорить народний депутат Мустафа Найєм (БПП).
7 жовтня, за день до парламентських виборів в Грузії, Петро Порошенко прилетів в Одесу. Разом з Саакашвілі він спостерігав за ходом будівельних робіт на трасі "Одеса-Рені", почала фінансування якої Саакашвілі домагався майже рік, і прямо в невеликому винограднику підписав закон про ліцензування малих виробників вина. Прийняття цього закону також домагався Михайло Саакашвілі. Пізніше вони разом пообідали.
Фото: зараз Саакашвілі чекає, коли Петро Порошенко підпише заяву про його відставку
Прийняття закону про вино, будівництво дороги – не все, що пропонувала владу Михайлу Саакашвілі. Народний депутат від БПП Сергій Лещенко, стверджує, що раніше президент пропонував Саакашвілі очолити БПП, але той відмовився. Як відомо, зараз головою партії є мер Києва Віталій Кличко, але партією він керує без особливого завзяття і практично не позиціонує себе як її лідер.
В команді президента версію заперечують Лещенко. Соратники глави держави стверджують, що максимум, який пропонували Саакашвілі по партійній лінії – очолити БПП в Одеській області, та й то, було це ще в минулому році, напередодні місцевих виборів.
Хоч соратники одеського губернатора і чекали відставки Саакашвілі, для них вчорашню заяву шефа стало несподіванкою. За інформацією РБК-Україна, навіть найближчий коло Саакашвілі, включаючи Давида Сакварелідзе, дізнався про його рішення тільки вчора вранці. Не були готові до заяви Саакашвілі і на Банковій. В оточенні президента стверджують, що останній раз Саакашвілі був у Києві в минулу п'ятницю, але обговорював він із президентом свою майбутню відставку достеменно не відомо.
Оголошуючи про відставку Саакашвілі вперше прямо звинуватив у корупції не тільки оточення президента, але і його особисто. "Яка різниця українцям, хто до них буде байдуже ставитися Порошенко чи Янукович? Яка різниця, хто їх буде грабувати Єнакіївський (Юрій Іванющенко - екс-нардеп від Партії регіонів– ред.) або Кононенко (Ігор Кононенко - перший заступник голови фракції БПП– ред.)? Яка різниця для українців, хто буде все собі привласнювати якийсь Ковальчук (Віталій Ковальчук - перший заступник глави АП) або Клюєв (Андрій Клюєв - екс-глава АП часів Віктора Януковича– ред.)? Гончаренко (Олексій Гончаренко -заступник голови фракції БПП – ред.), Пресман (Олександр Пресман - член групи "Відродження" в Раді) і Ківалов (Сергій Ківалов - нардеп від "Оппоблока"– ред.) як грабували, так і грабують вже при новій владі", - сказав Саакашвілі.
Саакашвілі пообіцяв, що владі не вдасться позбавитися від нього, і він продовжить займатися політикою. "Він дуже добре вміє відчувати ситуацію. Зараз в Україні пішов розгін на дострокові парламентські вибори, і він це відчув. Він політик і ніколи нічим іншим, крім політики, він не займався", - вважає екс-прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчілава.
Не зайвим буде також нагадати, що дружина екс-президента Грузії Сандра Рулофс ще місяць тому в інтерв'ю заявив, що її чоловік «виконав свою задачу в Одесі». "Його амбіція працювати в Києві, поміняти там політику, боротися з корупцією", - сказала Рулофс.
Чим тепер займеться Саакашвілі? "Мало хто пам'ятає, що у Михайла, як і у Сакварелідзе і Гецадзе (Гія Гецадзе – заступник міністра юстиції України – ред.) є тільки одне громадянство – України. Тому він точно залишиться тут", - каже людина, добре знайомий з Саакашвілі. Жорсткі заяви на адресу президента Саакашвілі фактично позбавив себе можливості отримати посаду в Києві.
І соратники екс-президента Грузії, і оточення президента впевнені – він очолить власну партію. Швидше за все, "Хвилю", і, вже як її лідер, буде домагатися дострокових парламентських виборів.
Віктор Чумак, один з ідеологів створення партії "Хвиля", у розмові з РБК-Україна припустив, що Саакашвілі найближчим часом може приєднатися до творців партії. "Він стояв біля витоків організації цього процесу разом з нами, тому я думаю, до чого йому приєднуватися - захоче, нехай приходить, бере і діє", - заявив Чумак.
Побічно це підтверджує і сам Саакашвілі. Оголошуючи про відставку, він сказав: "Я, коли приїхав в Одесу, хотів, щоб тут були такі ж темпи розвитку як в Батумі, але я добре пам'ятаю, що Батумі ми стали розвивати тільки після того, коли звільнили Тбілісі від корупціонерів. І Одеса розвинеться тільки після того, як Київ буде звільнений від корупціонерів, які прямо сприяють бандитизму і беззаконню, в тому числі, в Одеській області".
Співрозмовники РБК-Україна в команді Петра Порошенка впевнені – зараз мета Саакашвілі посаду прем'єр-міністра: "Він хоче стати прем'єром. Ось і вирішив пограти в опозицію".
Якщо Саакашвілі займеться будівництвом нової опозиційної партії, він тим самим поповнить ряди опонентів Петра Порошенка, які планують наприкінці листопада вивести українців на акції протесту. В першу чергу, мова йде про «Батьківщині» Юлії Тимошенко і "Опозиційному блоці", які критикують владу за підвищення комунальних тарифів. Поки що соратники екс-голови Одеської ОДА та представники "Батьківщини" стверджують, що не ведуть переговори про координацію своїх дій.
Як це ні парадоксально, але перехід Саакашвілі в опозицію може зіграти на руку Петрові Порошенку. Адже екс-президент Грузії буде грати на електоральному полі "Батьківщини". Втім, останні соціологічні заміри показують – поки що партія "Хвиля" не користується особливою підтримкою громадян. Згідно опитування соціологічної групи «Рейтинг» проведеного в жовтні нинішнього року, її рейтинг не перевищував 1%. За останній рік істотно впав і особистий рейтинг Саакашвілі. За даними "Рейтингу" якщо у вересні 2015 року до нього позитивно ставилися 42% громадян, то у вересні 2016 – 22%.Таким чином, поки що Саакашвілі буде вельми проблематично потіснити Юлію Тимошенко і "Оппоблок" у статусі головних опозиціонерів країни.