ua en ru

Місця вистачить усім: як Рада збирається перезавантажити Центрвиборчком

Місця вистачить усім: як Рада збирається перезавантажити Центрвиборчком Рада планує оновити склад ЦВК (Віталій Носач, РБК-Україна)

Верховна рада сьогодні, 20 вересня, зробить спробу оновити склад Центральної виборчої комісії. Щоби голосування відбулося, парламент збільшив склад ЦВК до 17 осіб, знявши тим самим суперечки фракцій навколо кількості кандидатів у президентському поданні. Як запевняють парламентарії, тепер їм вистачить голосів для призначення всіх 14 кандидатів, внесених главою держави. Ще одне місце залишиться вакантним для кандидатури від "Опозиційного блоку" доти, поки фракція не визначиться зі своїм представником. Докладніше про те, як Рада планує переформатувати ЦВК - у матеріалі РБК-Україна.

Верховній раді вдалося зрушити з "мертвої точки" питання перезавантаження Центральної виборчої комісії. У вівторок, 18 вересня парламент підтримав законопроект спікера Андрія Парубія про збільшення складу ЦВК з 15 до 17 членів, внесений ним увечері напередодні голосування. "Така формула є оптимальним, коректним шляхом розв'язання проблеми оновлення ЦВК. Це повністю в межах повноважень Верховної ради", - пояснив свою ініціативу депутатів спікер ВР.

Формат, за якого у ЦВК входить 15 осіб, за словами Парубія, був скопійований у Росії й не має принципового значення. Розширення комісії до 17 членів дозволяє пройти процедуру оновлення виборчкому так, щоб усі фракції і групи були представлені в ньому, уточнив голова парламенту.

Уже в четвер, 20 вересня, як писало раніше РБК-Україна, Рада спробує проголосувати за звільнення 13 членів ЦВК, у яких закінчився термін повноважень, а також призначити 14 нових кандидатів із подання, внесеного президентом ще на початку цього року.

Двоє діючих членів - Катерина Махніцька й Олег Діденко - продовжать свою роботу в комісії. Ще одне - 17-е місце, залишиться вакантним, поки фракція "Опозиційний блок" не запропонує свого представника.

Всупереч побоюванням деяких фракцій, що їхні кандидати можуть не потрапити до складу комісії, парламент проголосує за призначення всіх 14 кандидатів. Для цього достатньо голосів, стверджують джерела видання у керівництві фракції "Блок Петра Порошенка".

Проста арифметика

Консультації в Раді щодо ротацій у Центрвиборчкомі тривають із середини квітня, коли завершилася спеціальна перевірка нових кандидатів, внесених главою держави за пропозицією парламентських фракцій.

Публічно й непублічно лунали різні версії затримки з оновленням ЦВК. Після спецперевірки до відходу на літні канікули в "Блоці Петра Порошенка" кожен пленарний тиждень наполягали на заміні складу Центрвиборчкому. Водночас "Народний фронт" і низка інших фракцій вимагали, щоби президент відкоригував подання з урахуванням кількості вакантних посад, щоб у ньому було 13 претендентів, у тому числі кандидатура від "Опозиційного блоку". Інакше, вони наполягали, це буде йти в розріз із резолюцією ПАРЄ про представництво в Центрвиборчкомі всіх фракцій парламенту. До всього іншого, в "Опоблоці" наполягали, щоби президент додав до подання відразу двох запропонованих ними кандидатів.

Усі спроби фракцій і груп домовитися про формат оновлення ЦВК закінчувалися безуспішно. У липні Парубій уже пропонував депутатам розширити склад комісії до 16 осіб, щоби призначити всіх кандидатів із подання. Але така конфігурації не знімала питання відсутності в поданні представника від ОБ. Ініціатива БПП, запропонована на останньому пленарному тижні в липні, про те, що під час голосування фракція не підтримає одну зі своїх кандидатур, також не знайшла підтримки в залі.

Не під запис у "Народному фронті" мотивували свою позицію тим, що президент і його фракція нібито планують призначити у ЦВК лояльних їм кандидатів. У БПП, своєю чергою, побоювання своїх партнерів по коаліції пов'язували з тим, що оновлення Центрвиборчкому дає "зелене світло" достроковим парламентським виборам.

Що ж стосується "Батьківщини", яка також не хотіла голосувати за оновлення ЦВК, за словами співрозмовника в президентській фракції, у новій комісії вони можуть претендувати лише на одну посаду, у той час як за нинішнього складу виборчкому на політичну силу Юлії Тимошенко орієнтується відразу кілька осіб.

На початку нової сесії голова Ради запропонував депутатам переформатувати ЦВК шляхом заміною всього складу комісії. Головна проблема полягала в тому, що, згідно із законодавством, для припинення повноважень усіх членів комісії необхідно зібрати 300 голосів. Як уже писало видання, протягом останніх тижнів Парубій намагався переконати фракції і групи підтримати цю ініціативу, але підтримки конституційної більшості – 300 голосів, для перезавантаження всієї комісії в парламенті так і не знайшлося.

У підсумку, увечері в понеділок, 17 вересня, Парубій зареєстрував проект закону, що передбачає збільшення складу ЦВК до 17 членів. Уже наступного дня профільний комітет Ради з питань правової політики і правосуддя, а слідом і весь парламент схвалили законопроект спікера.

І в БПП, й у НФ заявили, що в четвер будуть голосувати за перезавантаження Центрвиборчкому. Глава фракції "Народний фронт" Максим Бурбак у коментарі РБК-Україна сказав, що НФ підтримає всіх 14 кандидатів. "Ми підтримуємо подання президента. Вважаю, що ми повинні вийти на позитивне голосування. Тепер це повністю відповідає нашій вимозі - щоби процес формування ЦВК проходив відкрито, публічно, демократично й відповідно до рекомендацій ПАРЄ", - зазначив Бурбак.

Джерела видання в керівництві "Блоку Петра Порошенка" повідомили, що фракція також дасть голоси за всіх кандидатів. До того ж, за оцінкою одного зі співрозмовників, у четвер Рада зможе призначити всіх 14 кандидатів, а не 7-8, як припускалося раніше "через брак голосів і деструктив в домовленостях". "У четвер парламент призначить усіх 14. Голосів вистачає", - підтвердили РБК-Україна в БПП.

Усупереч регламенту

Процедура прийняття закону про розширення складу ЦВК викликала неоднозначні оцінки в депутатському корпусі. Перший заступник голови комітету з питань правової політики Леонід Ємець ("Народний фронт") припустив, що закон може бути оскаржений у Конституційному суді. Він зазначив, що згідно з регламентом, після реєстрації законопроекту відведено 14 днів для внесення альтернативних проектів.

У "Самопомочі" також вважають, що закон був прийнятий із грубими порушеннями регламенту. "Це означає, що тепер будь-яка людина може оскаржити його в Конституційному суді. Ця процедура повинна була хоча б мати перше і друге читання. І між першим і другим читанням ми б мали дискусію", - сказав голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

За його словами, тепер виникає ризик оскарження рішень і результатів, які затвердить ЦВК. "Змінюючи ЦВК через таке безглузде й тупе голосування, ми знецінюємо всіх тих людей, яких ми туди наберемо, тому що вони можуть прийняти якісне рішення, а бандити можуть його оскаржити й нівелювати", - сказав голова фракції "Самопоміч". Водночас "Самопоміч" планує брати участь у голосуванні щодо заміни складу комісії, уточнив Березюк у бесіді з РБК-Україна. Однак фракція, за його словами, буде підтримувати тільки "гідних кандидатів" - "приблизно шість осіб".

Проти збільшення складу Центрвиборчкому очікувано виступили у фракціях "Батьківщина" і "Опозиційний блок", які, як і "Самопоміч", не дали жодного голосу за проект Парубія. У вівторок депутати з обох фракцій зареєстрували проекти постанов про скасування результатів голосування за закон про розширення складу ЦВК. Втім, парламент не підтримав жодного з них. У "Батьківщині" вважають, що розширення Центрвиборчкому є "банальною спробою" президента Петра Порошенка "забезпечити собі гарантоване вплив на комісію напередодні виборів".

В "Опозиційному блоці" наполягають на тому, що місця в поданні необхідно розподілити згідно з квотним принципом, не змінюючи кількісного складу ЦВК. "Фракція наполягає на двох кандидатурах. Наша позиція така, вона не змінилася. Ми вважаємо, що повинен бути квотний принцип, а це значить, що в нас повинно бути два місця за 15 членів ЦВК", - пояснив РБК-Україна співголова фракції ОБ Юрій Бойко.

У Радикальній партії пояснили, що, незважаючи на недосконалість процедури голосування за проект Парубія, фракція підтримала документ, оскільки не бачить інших можливостей для оновлення ЦВК. У четвер, за словами члена парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя Тетяни Юзькової (РПЛ), Радикальна партія підтримає оновлення комісії.

"Олег Валерійович (Ляшко, - ред.) дуже точно зазначив: якщо склад ЦВК буде збільшено до 17 осіб, тоді запланованої більшості в "Блоку Петра Порошенка" не буде. У них буде вісім. А більшість - це вісім із половиною, тобто дев'ять, адже мова йде саме про збільшення складу. А, по-друге, кворум для того, щоби почати роботу вони позиціонують як 11, але особисто я вважаю, що 12", - сказала РБК-Україна Юзькова, яка, до речі, є одним із кандидатів в новий склад комісії. Водночас вона погоджується, що порушення регламенту під час прийняття закону може стати підставою для звернення парламентарів у КСУ.

Між тим, в "Опозиційному блоці" вже заявили, що розглядають можливість звернення до Конституційного суду для оскарження закону про збільшення складу ЦВК. Втім, з аналогічними заявами в "Опоблоці" виступали й після прийняття закону про Вищий антикорупційний суд, однак фракція поки так і не звернулася до КСУ.