Міжнародне агентство з атомної енергії створило спеціалізовану робочу групу, яка має розслідувати звинувачення, що Іран таємно розробляв чи й розробляє нині ядерну зброю.
Міжнародне агентство з атомної енергії створило спеціалізовану робочу групу, яка має розслідувати звинувачення, що Іран таємно розробляв чи й розробляє нині ядерну зброю, повідомляє радіо "Свобода".
Інформація про це міститься у внутрішньому документі МАГАТЕ, про який стало відомо сьогодні.
За цим документом, група експертів із ядерної зброї, аналітиків та інших фахівців уже почала працювати 10 серпня. Завдання групи - зосередитися на тих моментах ядерної програми Ірану, про які йдеться в домовленості МАГАТЕ й Тегерана.
Наприкінці минулого року МАГАТЕ опублікувала черговий звіт щодо Ірану, в якому вперше прямо заявила: "Наявна інформація свідчить, що Іран здійснював діяльність, пов'язану з розробкою ядерного вибухового пристрою". Як мовиться у звіті, така діяльність, можливо, триває й далі. Іран постійно заперечує такі звинувачення, але доказів мирного, як він стверджує, характеру своєї ядерної програми так і не навів.
Читайте також: Влада США перевірить німецький банк HVB на предмет співпраці з Іраном
Як повідомлялося, 24 серпня ц.р. у Відні безрезультатно закінчилися переговори між МАГАТЕ і Іраном. "Переговори між сторонами йшли вкрай активно, проте залишаються розбіжності, що перешкоджають досягненню угоди", - зазначив головний інспектор МАГАТЕ Герман Некерт. Він додав, що надалі переговори з Іраном не плануються. Представники іранської сторони в свою чергу відзначають, що "певний успіх в переговорах був досягнутий, однак необхідно вирішити ще низку вкрай гострих питань".
МАГАТЕ намагається отримати доступ на атомний об'єкт в м. Парчіне, де, як вважають, можуть проводитися ядерні дослідження. Західні експерти звинувачували Тегеран у тому, що той приховав докази військових досліджень в Парчіне. В Ірані відкидають звинувачення, проте відмовляються допустити міжнародних експертів на об'єкт.
До цього повідомлялось, що Іран встановив додаткове обладнання для збагачення урану, тим самим розширивши свої можливості по отриманню ізотопу радіоактивного елемента з масовим числом 235.
Читайте також: Обама підписав закон, що підсилює санкції проти Ірану
США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран в спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. Водночас, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.
Читайте також: В Ізраїлі впевнені, що Іран завершує створення ядерної зброї
Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і направлена на забезпечення країни електроенергією.
Як повідомлялося, з 1 липня ц.р. вступило в силу ембарго Євросоюзу на імпорт іранської нафти. Чи не єдиним, хто підтримує Іран в конфлікті з ЄС та іншими країнами, залишається Президент Венесуели Уго Чавес. У червні під час зустрічі з президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом він розкритикував санкції проти Ісламської Республіки. За словами Президента Венесуели, Тегеран може розраховувати на допомогу і підтримку венесуельського народу. Чавес не став уточнювати, про які конкретні кроки Каракаса може йти мова.
У листопаді 2011 року Президент Ізраїлю Шимон Перес заявив, що його країна не виключає можливості нанесення авіаударів по Ірану. 8 червня ц.р. МАГАТЕ заявило, що чергове коло перемовин з Іраном на тему його ядерної програми не закінчилося домовленістю про широкі можливості інспектування іранських ядерних об'єктів. На початку червня місії США в МАГАТЕ повідомили, що Іран володіє запасами низькозбагаченого урану, яких досить для створення декількох ядерних бомб. Крім того, останній квартальний звіт МАГАТЕ свідчить про те, що Тегеран як і раніше відмовляється надавати всю інформацію про свою ядерну програму.
Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ раніше повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Заходу ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран пригрозив перекрити Ормузьку протоку, через який проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів. 3 лютого Верховна лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї заявив, що Ісламська республіка продовжить розвивати свою ядерну програму, незважаючи на санкції та погрози Заходу.