ua en ru

Глава розвідки США: Іран може створити ядерну зброю

Автор: RBC.UA
Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, заявив глава національної розвідки США Джеймс Клеппер, передає BBC.

Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, заявив глава національної розвідки США Джеймс Клеппер, передає BBC.

"Ми вважаємо, що Іран залишає відкритою для себе можливість розробки ядерної зброї, в рамках якої вже розробляє потужності. Іран може створити таку зброю, якщо захоче - відповідні потужності зараз знаходяться в більшій готовності. Але ми досконально не знаємо, чи збирається Іран виробляти ядерну зброю", - сказав Клеппер, виступаючи в понеділок вранці на засіданні комітету з розвідки сенату конгресу США.

Глава розвідки разом з тим підкреслив, що Іран не припиняє нарощувати потужності підприємств зі збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок.

"Технічні можливості Ірану в частині збагачення урану зміцнюються і збігаються з нашими оцінками, згідно з якими Іран володіє науковою, технічною та промисловою базою для виробництва ядерної зброї ... і виробництва такої кількості високозбагаченого урану, яке буде необхідно. Таким чином, створення ядерної зброї залишається лише політичним питанням. Ми вважаємо, що Іран міг би, ймовірно, використовувати ракети як засіб доставки такої зброї", - зазначив Клеппер.

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що, за неофіційними даними, канцлер ФРН Ангела Меркель під час свого майбутнього візиту в Китай розраховує переконати Пекін скоротити імпорт іранської нафти.

Зазначимо, раніше вчора повідомлялося, що парламент Ірану має намір накласти заборону на всі види експорту нафти в країни ЄС, який триватиме від 5 до 15 років у відповідь на введені проти нього санкції.

Нагадаємо, 23 січня ц.р. Євросоюз схвалив новий пакет санкцій відносно Ірану, покликаних зменшити джерела фінансування ядерної програми Ісламської Республіки. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Крім того, накладено заборону на експорт до Ірану нафтохімічного устаткування, на передачу відповідних технологій, на інвестиції в іранські компанії нафтового сектора і на створення спільних підприємств. Згідно з прийнятими обмежувальними заходами, до 1 липня 2012 р. від санкцій звільняються сторони діючих угод з Іраном.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить виключно мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією.

Раніше, 21 листопада 2011 р. США, Великобританія і Канада оголосила про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції запропонували ввести нові "безпрецедентні" санкції, у тому числі заморозити активи Центрального банку Ірану, а також припинити закупівлю іранської нафти.

Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині.

Іран - другий найбільший виробник нафти серед країн ОПЕК після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу в даний час припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.

Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Зараз йдуть переговори про додаткові поставки. У 2010 р. Євросоюз щодоби купував приблизно 450 тис. барелів іранської нафти, причому 70% цих поставок припадало на частку Італії та Іспанії.

Міністр нафтової промисловості Ірану Утворень Касемі раніше заявляв, що європейське ембарго "ніяк не позначиться на економіці країни, оскільки головні споживачі палива перебувають у Східній Азії. На думку іранської влади, заборона на імпорт нафти має виключно політичний характер, і тільки зашкодить глобального ринку.

Обстановка загострилася 27 грудня 2011 р., коли перший віце-президент Ірану Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що ВМС країни заблокують прохід танкерів з Ормузську протоку, якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група бойових кораблів. Пізніше Іран відмовився від ідеї блокування протоки.

Нагадаємо, 31 грудня повідомлялося, що Іран готовий відновити зі світовими державами переговори з питання про свою ядерну програму у форматі 5+1.