ua en ru

Люди вже звикли до "чорного ринку", який пропонує більш привабливий курс валюти

Люди вже звикли до "чорного ринку", який пропонує більш привабливий курс валюти Дії Нацбанку, на жаль, не можуть привести ринок валюти в нормальне русло
Евгений Казьмин
Евгений Казьмин
Эксперт по вопросам экономики, акционер группы компаний "КВВ Групп", специально для РБК-Украина
Багаторазово обіцяного Нацбанком істотного зняття валютних обмежень не варто чекати найближчим часом. Точкове пом'якшення НБУ валютного режиму (оголошене минулого тижня) фактично не буде мати істотного значення і впливу на валютний ринок.

Багаторазово обіцяного Нацбанком істотного зняття валютних обмежень не варто чекати найближчим часом. Точкове пом'якшення НБУ валютного режиму (оголошене минулого тижня) фактично не буде мати істотного значення і впливу на валютний ринок.

Ці заходи стосуються лише найважливіших напрямів руху капіталу по закладу в країну валюти під приватизацію - у вигляді грантів або спільних проектів з Євросоюзом.

Що стосується зняття обмежень для продажу валюти фізособами, в умовах дефіциту валюти цього обмеження просто не потрібно було вводити. Навряд чи тепер це кардинально вплине на ситуацію, оскільки багато людей вже звикли до "чорного ринку", який пропонує більш привабливий курс.

Але ключових послаблень правил, які б стосувалися найважливіших каналів надходження валюти та ключових учасників вітчизняного бізнесу, не видно. Швидше за все, до кінця року очікувати істотних зняття валютних обмежень не варто, а якщо навіть вони і підуть, це будуть поступові, досить обережні кроки.

Справа в тому, що хоч і валютний ринок прийшов у певну рівновагу, він ще надто крихкий. Економічна ситуація, хоч і почала боязко вирівнюватися, залишається складною.

За підсумками 9 місяців поточного року промислове виробництво скоротилося на 17%, а експорт впав на 34%. Продовжує зростати заборгованість по зарплатах і все ще падають реальні зарплати українців. Ми бачимо подальше зниження внутрішнього попиту.

З одного боку, до кінця року очікується зростання валютних надходжень від аграріїв, з іншого - істотне зростання закупівель енергоносіїв, для чого знову буде потрібна валюта. Черговий перепочинок дасть рішення ЄБРР надати Україні кредит в 300 млн дол. на закупівлю газу. Але через три роки цей кредит доведеться віддавати.

Однією з найважливіших проблем залишається виплата за російським євробондами, які Україна має здійснити до кінця року.

Основні світові прогнози з приводу поведінки сировинних ринків найближчим часом також песимістичні. Наприклад, днями аналітики Goldman Sach спрогнозували чергове зниження цін на нафту.

У всякому разі, зростання цін на основні позиції українського експорту найближчим часом ніхто не прогнозує. Це значить, поки ми не зможемо суттєво збільшити надходження валюти в країну і будемо залежати від "милості" міжнародних фінансових організацій, Євросоюзу і США.

До того ж, Нацбанк повинен погодити зняття валютних обмежень з МВФ. І навряд чи міжнародні кредитори швидко дадуть добро на це.

НБУ вже кілька місяців обіцяв, що з осені підуть поступові пом'якшення вимог. Очікувалися послаблення за кількома напрямками.

По-перше, зниження нормативу обов'язкового продажу валютної виручки експортерами. Нацбанк анонсував таке зниження, але поки вирішив цього не робити.

Збільшення термінів повернення валютної виручки в країну з 90 днів також точно найближчим часом не буде - в НБУ вважають, що у нас, в основному, сировинний експорт з низькою доданою вартістю і він, мовляв, не вимагає довгих термінів повернення виручки. Але, якщо говорити з точки зору інтересів бізнесу, то, звичайно, це дуже спрощений підхід.

По-друге, банки очікували зменшення обмежень на зняття коштів з валютних депозитів у банках. Без цього сподіватися, що населення почне повертати свої долари в банки на депозити - неймовірно складно.

Нагадаю, що хоч на початку вересня збільшено граничну суму видачі валютних вкладів у валюті в добу одному клієнту з еквівалент 15 тис. грн до 20 тис. грн, все одно ця сума навіть не перевищила тисячі доларів.

Ще дуже важливий момент: не вирішено питання скасування заборони на виведення дивідендів за кордон. А нові інвестори не підуть в країну, не розуміючи, як вони зможуть перераховувати дивіденди за кордон.