Конституційний суд України (КСУ) визнав повністю неконституційним закон України про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплеску від 4 лютого 2009 р. Таке рішення було прийнято сьогодні Конституційним судом України, передає кореспондент РБК-Україна.
Конституційний суд України (КСУ) визнав повністю неконституційним закон України про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплеску від 4 лютого 2009 р. Таке рішення було прийнято сьогодні Конституційним судом України, передає кореспондент РБК-Україна.
Як зазначив голова КСУ Андрій Стрижак, закон визнаний неконституційним повністю, у зв'язку з порушенням конституційної процедури набрання ним чинності. Тому, за словами судді, немає потреби у подальшому розгляді подання Президента України щодо конституційності окремих розділів цього закону.
Нагадаємо, на думку автора подання, Президента України Віктора Ющенко, положення пункту 11 розділу III "Завершальні положення" закону № 639 суперечить частині четвертій статті 13, статті 41 Конституції України. Вказаний пункт встановлював порядок та особливості підтримання Національним банком України ліквідності комерційних банків, якими надано кредити сільськогосподарським товаровиробникам, через відповідні інструменти рефінансування (в тому числі при наданні стабілізаційного кредиту), за якими договір про підтримання ліквідності укладається з урахуванням того, що заборгованість позичальників - сільськогосподарських товаровиробників вважається добровільно пролонгованою банком, вартість застави (за її наявності) за пролонгованим кредитним договором не переоцінюється у бік зменшення.
Президент України також відзначає, що новаційні норми вказаного пункту не відповідають визначеному в статтях 99, 100 Конституції України статусу Національного банку України і гарантіям його самостійності в проведенні грошово-кредитної політики.
Крім того, законом було встановлено заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2010 р., а також розширено перелік видів земель, на які вона розповсюджується. На думку В.Ющенка, встановлення мораторію на продаж усіх земель сільськогосподарського призначення, зокрема, звужує обсяг існуючого права громадян розпоряджатися своєю власністю, не відповідає Конституції та іншим законодавчим актам України.
Експерти, в свою чергу, відзначають, що визнання неконституційним закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу" не призведе до скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі. "Верховна Рада свого часу прийняла закон, що введення ринку сільськогосподарських земель можливе лише тоді, коли будуть прийняті закони про державний земельний кадастр та про ринок землі. На сьогодні ці закони не прийняті", - заявив РБК-Україна президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса. Він додав, що ринок сільськогосподарської землі на сьогодні вводити недоцільно, тому що немає як кадастру, так і фінансових ресурсів у аграрних виробників для викупу землі, і тому в разі скасування мораторію "на цьому ринку почнеться великий хаос".
Як повідомлялось, 20 березня ц.р. Президент України Віктор Ющенко звернувся до Конституційного суду України щодо конституційності окремих положень закону №639-VI "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (в редакції закону від 4 лютого 2009 р. №922-VI).
13 березня ц.р. В.Ющенко підписав закон №922-VІ, відносно якого Верховна Рада 3 березня 2009 р. подолала президентське вето.