Призначення Якова Смолія головою НБУ може стати позитивним сигналом для західних кредиторів, але не вплине на економічний курс Нацбанку.
Президент Петро Порошенко визначився з новим головою Національного банку, запропонувавши на цю посаду першого заступника Валерії Гонтарєвої Якова Смолія. Якщо парламент підтримає його кандидатуру, це буде позитивний сигнал західним кредиторам, у тому числі і МВФ, вважають експерти. Але навряд чи офіційне призначення Смолія якось змінить економічний курс Нацбанку, яким він і так керує майже дев'ять місяців. Докладніше про те, хто такий Яків Смолій і чого від нього чекати на посаді голови Нацбанку – у матеріалі РБК-Україна.
Кадрові рішення даються Петру Порошенку непросто. Щоб визначитися з новим головою Національного банку, президенту знадобилося майже дев'ять місяців після того, як Валерія Гонтарєва публічно заявила про своє бажання покинути Нацбанк. В четвер, 18 січня, президент вніс у парламент два проекти постанови - одну про звільнення Гонтарєвої, другу - про призначення новим головою НБУ першого заступника Гонтарєвої Якова Смолія. В п'ятницю прес-служба НБУ повідомила, що Смолій готовий прийняти пропозицію президента і очолити Нацбанк на постійній основі після того, як за це рішення проголосує парламент. Голосування у Верховній Раді за призначення Смолія відбудеться не раніше наступного пленарного тижня, який розпочнеться 6 лютого.
Якову Смолія 1 лютого виповниться 57 років. У статусі виконуючого обов'язки він керує Нацбанком з травня цього року. В НБУ банкір прийшов в 2014 році після восьми років роботи на посаді з питань банківського бізнесу компанії "Престиж-груп". До цього майже десять років працював у банку "Аваль" – спочатку начальником управління автоматизації, потім – заступником голови правління. За даними видання "Финклуб" , на кінець 2004 року Смолію належало 1,25% акцій банку. У 2005 році власники "Авалю" продали банк австрійською групою Raiffeisen International Bank-Holding AG за більш ніж 1 млрд доларів. Смолій, продавши свої акції, ймовірно, став доларовим мільйонером. В кінці 2005 року Яків Смолій був одним із засновників банку "Престиж", більше половини акцій якого менше ніж через рік купив австрійський Erste Bank.
Відповідно до декларації Смолія за 2016 рік, крім земельних ділянок і кількох об'єктів житлової і комерційної нерухомості, він має багатомільйонні заощадження в цінних паперах і вклади у банках.
У Нацбанку на позиції першого заступника Смолій курує сім департаментів - департамент платіжних систем та інноваційного розвитку, департамент грошового обігу, департамент інформаційних технологій, департамент безпеки, центральне сховище, Державну скарбницю і Банкнотно-монетний двір НБУ.
Чи міг президент зупинити вибір не на Смолії після того, як той майже три квартали керував НБУ? Член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран вважає, що інакше бути не могло. "Якову Васильовичу дали дуже багато часу проявити себе на посаді першої особи НБУ. За ним спостерігали, і спостерігав не стільки президент, скільки коаліція. Думаю, що внесення кандидатури до парламенту означає, що нарешті всі коаліціанти переконалися в тому, що цей голова НБУ їм підходить", - зазначив співрозмовник.
Як про основного кандидата на місце голови НБУ про Смолія говорять уже кілька місяців. Джерела РБК-Україна в органах виконавчої влади раніше повідомляли, що Порошенко визначився із заміною Гонтарєвої ще наприкінці вересня. І нібито внесення кандидатури до парламенту мало відбутися на початку жовтня. Хоча сам Петро Порошенко ще на прес-конференції у травні не виключав, що новий голова НБУ з'явиться до літніх парламентських канікул, тобто до середини липня.
Термін, до якого президент планував внести кандидатуру в парламент, кілька разів зміщувався. Представник президента у парламенті Ірина Луценко говорила, що це буде зроблено до 21 грудня. За кілька місяців до цього вона ж говорила про те, що це буде кінець вересня. Вже в листопаді перший заступник фракції БПП Ігор Кононенко заявив, що з питання призначення нового керівника НБУ йдуть консультації в коаліції. При цьому Кононенко тоді підтвердив, що існує дві кандидатури – Яків Смолій та Володимир Лавренчук, голова правління "Райффайзен Банк Аваль". Наприкінці грудня, коли внесення кандидатури від президента так і не було, Ірина Луценко сказала, що Порошенко, мабуть, "не відчув підтримки голосів".
Як раніше писало РБК-Україна, питання з призначенням нового голови НБУ президент довгий час не міг погодити з фракцією "Народний фронт". У минулому році нібито навіть обговорювалася можливість про призначення головою Нацбанку Арсенія Яценюка. Тепер, за інформацією джерел видання, в НФ розраховували взамін на підтримку президентського кандидата в НБУ отримати посаду уповноваженого з прав людини для Людмили Денисової. Крім того, була ще одна умова. За інформацією РБК-Україна, "фронтовики" відмовлялися голосувати, поки парламент не визнає Росію агресором і не схвалить законопроект про реінтеграції Донбасу. Цікаво, що постанова про призначення Смолія з'явилося в Раді через кілька годин після прийняття закону про реінтеграцію, на якому наполягав НФ. До того ж, за словами співрозмовників РБК-Україна в оточенні Петра Порошенка, Смолій знаходиться у гарних відносинах з Арсенієм Яценюком.
З призначенням Смолія на посаду в роботі НБУ навряд чи відразу відбудуться якісь зміни, вважає Віталій Шапран. "У НБУ було запущено механізм довгострокового планування. Зараз у них кожен департамент знає чим він буде займатися через рік. Хоча я не виключаю, що будуть окремі перестановки всередині НБУ. Смолій як людина з великим управлінським досвідом за дев'ять місяців вже зміг сформувати свою думку про керівників середньої ланки і слабкі сторони роботи НБУ, але це буде, швидше, зміцнення команди, а не чистка", - підкреслив аналітик.
Найвірогідніше, Смолій буде триматися колишнього курсу, і, принаймні, найближчим часом від нього не варто чекати несподіваних рішень. Принаймні, про це свідчать його попередні заяви. "Курс на реформування банківської системи та макрофінансової стабільності, який Нацбанк взяв в 2014 році, залишається. Основні завдання, які сьогодні стоять перед Нацбанком, не можуть змінюватися - це інфляційне таргетування, посилений банківський нагляд", - говорив сам Смолій в інтерв'ю виданню "Лівий берег" в червні минулого року.
У день реєстрації постанови про призначення Смолія представник Кабінету міністрів у Верховній Раді народний депутат Вадим Денисенко заявив, що Смолій – це найбільш консенсусна кандидатура. "Насправді нам просто вкрай необхідно позбавити приставки "в.о." цю людину, тому що він досить зв'язаний по руках цією приставкою. Я сподіваюся, що на початок лютого це буде", - припустив Денисенко. За словами нардепа, призначення нового голови НБУ має відбутися на початку наступної сесії, адже виконуючий обов'язки не може підписувати новий меморандум з Міжнародним валютним фондом.
На думку Віталія Шапрана, навіть у статусі в. о. Смолію ніхто особливо не заважав працювати і "не зв'язував йому руки". Інше питання, що повноцінний вступ його на посаду стане довгоочікуваним і позитивним сигналом для міжнародних партнерів України, вважає експерт. "Важливість у тому, щоб його затвердив український парламент. Розумієте, ми просимо грошей у наших західних партнерів, ті нам охоче їх дають, але в обмін на реформи. Проте як ми можемо гарантувати реформи в тому ж фінансовому секторі, якщо перша особа ключового регулятора не мала мандату довіри від парламенту. Упевнений, що як тільки такий мандат буде отримано і реформи підуть трохи швидше, тоді й наші західні кредитори будуть готові до більш масштабних проектів", - вважає Віталій Шапран.
В інтерв'ю РБК-Україна представник МВФ в Україні Йоста Люнгман раніше говорив, що новий менеджер, який очолить Нацбанк, повинен продовжити роботу Валерії Готаревой щодо зміни монетарної політики та зміцнення банківської системи. "Визначеність з главою центробанку дуже важлива для забезпечення стабільності і передбачуваності економічної політики", - пояснив представник МВФ.