Найбільший в Україні легальний відеосервіс Megogo вирішив зайнятися виробництвом власного контенту. Так він спробує випередити не тільки конкурентів, а й піратів. Першим продуктом стане продовження мультсеріалу про пригоди козаків.
Найбільший в Україні легальний відеосервіс Megogo вирішив зайнятися виробництвом власного контенту. Так він спробує випередити не тільки конкурентів, а й піратів. Першим продуктом стане продовження мультсеріалу про пригоди козаків.
Відеосервіс Megogo домовився зі студією "Укранімафільм" про спільне виробництво мультиплікаційного серіалу "Козаки". Megogo забезпечить фінансову підтримку проекту, а студія Baraban, створена на базі "Укранімафільму", займеться безпосередньо виробництвом. Партнером проекту стала група "1+1 медіа".
Як розповів директор з маркетингу Megogo Іван Шестаков, новий сезон мультсеріалу буде готовий до літа наступного року, як раз до фіналу чемпіонату Євро-2016. У сюжеті мультсеріалу також буде обіграна тема футболу. У кожній із серій козаки будуть грати у футбол в новій країні. Мультсеріал розрахований на дітей і дорослих, які добре пам'ятають "Козаків" з дитинства.
Суму інвестицій у виробництво Megogo не розкриває. Але, за оцінками учасників ринку, хвилина української анімації може коштувати в середньому близько 1 тис. євро.
"Козаки. Футбол" - це початок довгострокової стратегії Megogo з виробництва власного контенту. Зараз керівництво відеосервісу веде переговори з низкою компаній про зйомку розважальних, гумористичних і пізнавальних програм для молоді.
"Ми проаналізували український ринок і дійшли висновку, що існує дефіцит контенту для дітей та молоді, а попит на подібний контент є", - пояснив Шестаков.
В перспективі власний контент можна буде продавати телеканалам. Але, в першу чергу, Megogo зможе запропонувати його своїм глядачам на ексклюзивних правах. І, що важливо, раніше, ніж це зроблять пірати. Шестаков також розповів, що власним контентом буде легше керувати.
"Ми зможемо контролювати його поширення", - зазначив він.
В якості пілота вибрали анімаційний багатосерійний фільм, так як у цього формату хороші рекламні перспективи. За спостереженнями представників Megogo, частота перегляду дитячого контенту вище, ніж інших його напрямів. Тому дохід від мультиплікаційного контенту становить близько 30% усіх рекламних доходів сервісу - адже за один сезон можна показати велику кількість рекламний роликів. Глядач зазвичай дивиться рекламу на початку фільму і в кінці. З цієї точки зору вигідніше показати 10 серій по 15 хвилин, ніж один фільм у дві з половиною години. До того ж, мультиплікаційний контент переглядають по багато разів, на відміну від повного метра.
Megogo є одним з найбільших у світі відеосервісів для російськомовної аудиторії. Щомісяця його відвідують 43 млн глядачів. З них в Україні - близько 9 млн. Доступ до 90% контенту Megogo (а це 85 тис. відео) надається безкоштовно в обмін на перегляд користувачем реклами. Решта - в платному доступі. Кількість платних передплатників, за словами Шестакова, за останній рік зросла. Дані по Україні не розкриваються, але відомо, що в світі вона вимірюється сотнями тисяч. Близько 70% з них - це користувачі Smart TV.
У той же час найбільші онлайн-кінотеатри в Україні - це "піратські" ресурси, які не платять відрахування правовласникам. За даними Інтернет Асоціації України, найбільшими відеосервісами в Україні після Youtube є ex.ua, kinogo.co, fs.to - вони регулярно потрапляють у списки "піратів", які складають американські правовласники.
"На жаль, піратські сервіси все ще збирають величезну аудиторію", - констатував Іван Шестаков.
До недавнього часу на українському ринку було всього два великих легальних відеосервіси: Megogo і Oll.tv. Останній належить компанії "Діджитал Скрінз", що входить до "Медіа Групи Україна" Ріната Ахметова. У липні 2015 р. Oll.tv змінив модель роботи і став, по суті, провайдером IPTV/OTT. Він формує пакети програм і продає їх за передплатою, в тому числі через інтернет-провайдерів. Бібліотека Oll.tv налічує понад 10 тис. фільмів.
Ще один легальний гравець - сервіс Divan.TV. Але він робить наголос на трансляції телеканалів, відеотека сервісу поки невелика - близько 1 тис. найменувань. Найближчим часом планується збільшити кількість відео до 3-5 тис.
Вчора стало відомо про вихід в Україну ще одного легального онлайн-кінотеатру, Ivi.ru. Раніше він був доступний тільки в Росії - цього вимагали правовласники. Зараз росіянам вдалося відкрити контент ще для 11 ринків СНД, в тому числі і для України. Заявлена бібліотека сервісу - 30 тис. відео. Ivi.ru заробляє на рекламі, тобто всі відео відкриті для безкоштовного перегляду. За 199 руб. в місяць (вартість в гривні поки не вказана, - ред.) користувач може відключити рекламу.
"Ми всіляко вітаємо вихід нових гравців на ринок, що розвивається, який ще далекий від піку свого розвитку. Чим більше пропозиція, тим більше шансів швидко розвинути легальний, цивілізований ринок в Україні", - заявив Шестаков.
Проте він не вважає, що вихід Ivi.ru якось відчутно вплине на розподіл аудиторії і доходів ринку в цілому.
"Піратство процвітає не тільки в VOD-контент, але і в лінійних телеканалах, тому вихід гравця, у якого немає в Україні ТВ-послуги, ніяк не зможе позитивно вплинути на стан справ", - підкреслив він.
На думку Івана Шестакова, піратство є основною перешкодою для розвитку ринку легального контенту.
"На поточний момент не існує навіть найменшої ймовірності того, що автор може заробити на якісному відеоконтенті в Україні - пірати не дають розвинутися творчої економіці. І єдиний спосіб заробити на кіно - широкий кінотеатральний прокат, який найчастіше недоступний українському кіновиробникові, адже в сумнівний піратський ринок жоден інвестор не буде вкладати свої кошти", - пояснив він.
За прогнозами Шестакова, до нового року Верховна Рада прийме один з антипіратських законів, що зобов'язують інтернет-провайдерів і хостерів блокувати піратські ресурси без суду. І тоді ринок легального контенту почне рости швидше.