Уряд має намір розширити перелік ліків, вартість яких повністю або частково компенсує держава.
Кабінет міністрів планує розширити список ліків, які українці можуть безкоштовно отримувати в аптеках. Якщо раніше на них могли розраховувати пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровий діабет, то скоро вони будуть доступні і ті, хто страждає від хронічних захворювань шлунка і кишечника, а також депресій. Крім того, деякі препарати будуть видавати безкоштовно і вагітним. В сукупності, витрати на розширення переліку ліків можуть досягти понад 650 млн гривень. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
Міністерство охорони здоров'я виступило з ініціативою розширити список ліків, які українці отримують у аптеках безкоштовно або з частковою доплатою з держбюджету. З весни минулого року в Україні працює державна програма "Доступні ліки". У міжнародній практиці такі програми прийнято називати "реімбурсація" (від англійського слова "reimbursement" - відшкодування), а препарати з них - реимбурсируемые ліки. За програмою "Доступні ліки" українці в обмін на рецепт лікаря стали отримувати в аптеках безкоштовно або з невеликою доплатою ліки для лікування деяких серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету II типу (инсулиннезавивисмый).
За даними Моз, українці вже отримали в рамках цієї програми 11 млн рецептів, за якими аптекам з держбюджету було компенсовано більш 306 млн гривень. До жовтня, компенсовані ліки можна було придбати приблизно в кожне третин аптеці. У перелік медикаментів, які беруть участь у програмі, входить 21 хімічна речовина, що використовуються в 198 торгових марках ліків. Примітно, що в Асоціації приватних медичних установ України РБК-Украина уточнили, що в регіонах приймаються для реімбурсації виключно рецепти державних і комунальних медичних установ.
Спочатку Кабмін планував витратити на "Доступні ліки" 500 млн гривень державних коштів. Але згодом сума була збільшена до 700 млн гривень. У проекті держбюджету на 2018 рік на цю програму запропоновано виділити 1 млрд гривень.
Після старту реімбурсації чиновники неодноразово заявляли, що вони мають намір розширити перелік пільгових ліків, але не розповідали, які саме медикаменти буде додано. На цьому тижні Моз оприлюднив проект постанови Кабміну про розширення списку реімбурсіруемих препаратів. У документі вказані міжнародні непатентовані назви хімічних речовин, на підставі яких фармкомпанії виробляють ліки під своїми брендами.
На думку Моз, перелік необхідно включити препарати для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки (amoxicillin, clarithromycin, metronidazole, omeprazole і ranitidine), депресії і депресивного синдрому (amitriptyline і fluoxetine). Крім того, безкоштовно отримуватимуть препарати вагітні для профілактики і лікування анемії у першому триместрі вагітності (ferrous salt і folic acid). Також Моз пропонує розширити двома препаратами список безкоштовних ліків для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (losartan) і цукровий діабет (glibenclamide).
У Моз РБК-Україна не вдалося отримати коментар, але в пояснювальній записці до проекту постанови зазначено, що список реімбурсіруемих ліків буде розширено за рекомендацією уряду і за результатами пропозицій Експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів Моз. У відомстві розраховують, що прийняття такої постанови дозволить розширити сферу дії програми "Доступні ліки".
За даними аналітичної компанії "Бізнес-Кредит" (спеціалізується на консалтингу фармринку), за останній рік (жовтень 2016 року - вересень 2017 року) в Україні було продано 17,4 млн упаковок ліків, якими пропонується доповнити список реімбурсіруемих ліків, на суму близько 654,5 млн гривень.
Найбільше з пропонованих до компенсації ліків було продано медикаментів для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки - 14,7 млн упаковок на 464,3 млн гривень. Крім того, для вагітних було продано 1,4 млн упаковок на 94,2 млн гривень, пацієнтів з депресією і депресивним синдромом - 0,6 млн упаковок на 16,8 млн гривень, серцево-судинних захворювань - 0,4 млн упаковок на 66,5 млн гривень і діабет - 0,3 млн упаковок на 12,7 млн гривень.
Консультант з маркетингу компанії "Бізнес-Кредит" Олена Карчевська підтримує розширення переліку реімбурсіруемих препаратів. "Це правильний прорахунок. У список будуть включені ліки від тих захворювань, які найбільше потребують грошової компенсації. При цьому позитивним моментом всієї програми "Доступні ліки" є те, що препарати вводяться в список послідовно, але досить швидко. Це реальна допомога держави українським пацієнтам", - вважає вона.
Директор "Агентства медичного маркетингу" (спеціалізується на консалтингу аптек) Юрій Чертков зазначає, що пропонуються до включення ліки вже багато років застосовуються пацієнтами. "Це так звані традиційні препарати, але є вже більш сучасні медикаменти, які є більш ефективними, ніж традиційні. Але ці препарати не включені в реимбурсируемый список", - відзначає він.
Експерт з медреформе Зоряна Черненко звертає увагу на те, що Моз ні зараз, ні на старті програми реімбурсації не надав обґрунтування включення тих або інших захворювань і ліків у програму компенсацій. "Ніхто не проти лікувати пацієнтів ні з діабетом, ні з бронхіальною астмою, - каже вона. - Але нам ніхто не показав цифри з обґрунтуваннями включення саме цих захворювань в програму, а не якихось інших. Всі обґрунтування були узагальненими і абстрактними. В уряду немає і не було інформації про те, скільки реально в Україні пацієнтів страждає від захворювань, за якими компенсуються ціни на ліки в аптеках. І ніхто в Моз не знає, скільки ці пацієнти зараз витрачають коштів на препарати для лікування свого здоров'я. По суті, до переліку включили ті препарати, про які найбільше попросили ті чи інші пацієнтські організації".
Президент клініки "Борис" Михайло Радуцький підтримує розширення програми реімбурсації для вагітних. "В Україні і так складна демографічна ситуація. Тому будь-яка допомога від держави для вагітних не буде зайвою, - пояснює він. - Разом з тим, розширення реімбурсації на депресії та депресивні синдроми, які є дуже поширеними захворюваннями в Україні, може зіткнутися з проблемою професійності діагностики цих хвороб. З 2018 року основне навантаження щодо виписування рецептів у тому числі на ці захворювання ляже на сімейних лікарів, яким, швидше за все, буде складно встановити такі діагнози. Тому Моз варто звернути увагу на підготовку сімейних лікарів, щоб вони могли правильно діагностувати депресії і депресивні синдроми".
При цьому Михайло Радуцький сумнівається в необхідності реімбурсації ліків для хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки. "Як правило, ці хвороби викликані неправильним харчуванням людини. Більшість з них можуть бути вилікувані правильною дієтою і повноцінним сном. Іноді, поснідати вівсяною кашею вранці може бути навіть краще, ніж прийом ліків. Але це стосується саме хронічних захворювань, а не гострих, до яких відноситься виразка шлунка, - уточнив він. - Я вважаю, що можна було знайти більш важливі напрямки для реімбурсації, ніж хронічні захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки. Зокрема, на мою думку, державні кошти краще направити на розширення спектру ліків від серцево-судинних захворювань, оскільки ці хвороби знаходяться на першому місці за смертністю в Україні".
За розширенням списку реимбурсирумеых ліків можуть стояти довгострокові політичні розрахунки. "Наскільки я розумію, зараз перед Міністерством охорони здоров'я стоїть завдання максимально розширити список компенсуються ліків, щоб як можна більше українців "відчули теплоту любові уряду". Цілком можливо, що, приміром, після того, як всі вагітні отримають безкоштовно ліки, уряд зможе розраховувати на прихильний електорат з числа вагітних та членів їх сімей. Адже діагноз "анемія", за яким вагітні можуть отримати безкоштовні ліки, поставити простіше простого. А ще простіше виписати препарати для профілактики анемиии. В результаті, всі вагітні, швидше за все, будуть голосувати за уряд, - припускає Зоряна Черненко. - Крім того, можливо в уряді розраховують на додатковий електорат, який можна отримати за рахунок пацієнтів з депресією. Швидше за все, розширення програми на це захворювання зроблено з урахуванням того, що ліки від депресії будуть виписувати бійцями АТО та переселенцям".