Кадрове питання: кого і куди збирається призначити Верховна Рада найближчим часом
22 лютого спікер Андрій Парубій заявив, що питання щодо голови Нацбанку буде винесено у зал вже в четвер, 1 березня. З чого випливає, що перспектива зібрати голоси для його призначення все-таки є. А ось переформатування Центральної виборчої комісії відкладається, щонайменше, до наступного пленарного тижня.
Ще з 2016 року у Верховній Раді накопичилося багато невирішених кадрових питань. "Кадрові рішення в цьому парламенті проходять складно і повільно", - нарікає один з лідерів фракцій коаліції. Не секрет, що голосування за того чи іншого кандидата на посаду у виконавчій владі - предмет тривалих дискусій і складних домовленостей хиткої парламентської більшості. 5 лютого, в перший тиждень нової парламентської сесії спікер Верховної Ради Андрій Парубій зазначив, що кадрові питання будуть одними з основних навесні цього року. "У нас є великий блок кадрових питань. Це буде одна з прерогатив на весняну сесію. Це і склад Центральної виборчої комісії, це і глава НБУ, це і уповноважений з прав людини, це і Рахункова палата. Ці питання ми повинні закрити цієї весни", – підкреслив він. Крім того, не вирішено питання призначення/затвердження трьох міністрів в уряді, і голови Фонду державного майна. Як парламент має намір вирішувати кадрові питання - в матеріалі РБК-Україна.
Глава НБУ
Посаду голови регулятора формально залишається вакантною ще з травня 2017 року. Після поданої Валерією Гонтарєвої заяви про відставку в квітні 2017 року, обов'язки керівника Нацбанку виконує перший заступник голови відомства Яків Смолій. Його ж з тих пір і називали в числі потенційних наступників. Президент Петро Порошенко довгий час не вносив подання на голову Нацбанку. "Президент внесе подання на Смолія, коли буде хоча б якась впевненість, що будуть голоси. На голосування поставлять, коли буде впевненість, що голоси є", - розповідав виданню співрозмовник в коаліції.
18 січня глава держави нарешті вніс до Верховної Ради проект постанови про звільнення Гонтарєвої і призначення Смолія. РБК-Україна вже писало про те, хто ця людина і чого від неї чекати. Передбачалося, що голосування за Смолія відбудеться після схвалення банківського комітету ВР і консультацій з фракціями коаліції. 5 лютого профільний комітет схвалив призначення Смолія. А ось консультації з фракціями все ще тривають. Поки Смолій провів зустрічі з "радикалами" та фракцією "Самопоміч". Представник президента в парламенті Ірина Луценко заявила, що у президентській фракції бесіда з претендентом на голову Нацбанку намічена на понеділок, 26 лютого. А в "Народному фронті" і "Батьківщині" повідомили виданню, що ще не зустрічалися з Смолієм і точна дата зустрічі поки невідома.
За підсумками консультацій з потенційним наступником Гонтарєвої у фракції Радикальної партії вже заявили: підтримувати Смолія не будуть. Аналогічна позиція і у "Опозиційного блоку". У "Батьківщині" повідомили, що рішення щодо його кандидатури у фракції ще не ухвалювали, але з великою ймовірністю голосувати "за" не будуть. А в "Самопомочі" стверджують, що рішення фракція буде ухвалювати перед самим голосуванням.
Тим не менш, 22 лютого спікер Андрій Парубій заявив, що питання щодо голови Нацбанку буде винесено у зал вже в четвер, 1 березня. З чого випливає, що перспектива зібрати голоси для його призначення все-таки є.
Склад ЦВК
Переформатування Центральної виборчої комісії відкладається, щонайменше, до наступного пленарного тижня. "Спеціальна перевірка поданих документів на членів комісії не буде завершена до наступного пленарного тижня. На наступному пленарному тижні (13-16 березня, - ред.), можливо, в четвер, це питання буде на порядку денному", - повідомив журналістам Парубій 22 лютого. І уточнив, що перевірку проводять п'ять служб.
Як відомо, Порошенко підписав подання з 14 кандидатурами на посади у складі ЦВК 23 січня. Всупереч очікуванням, що у поданому списку будуть представлені кандидати від усіх фракцій і груп парламенту, в первинному поданні не виявилося кандидатур від "Батьківщини" і "Опозиційного блоку". У той же час коаліційні фракції - "Блок Петра Порошенко" і "Народний фронт" - на двох отримали дев'ять місць. По одному представнику числиться за РПЛ, фракцією "Самопоміч", групою "Воля народу" і групою "Відродження". За чиєю квотою була подана кандидатура Надії Синиці - залишалося загадкою.
За інформацією РБК-Україна, 30 січня у лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко відбулася зустріч з главою держави в Адміністрації президента. Обговорювалося питання внесення їхнього кандидата в список на ЦВК. Згодом, 5 лютого представник президента в Раді Ірина Луценко заявила, що Порошенко вніс на розгляд парламенту оновлене подання на призначення нових членів ЦВК. З подання зникла прізвище Синиці, а замість неї з'явився кандидат від "Батьківщини" - адвокат і викладач Андрій Євстигнєєв.
Поки все ще немає ясності з кандидатом від "Опозиційного блоку", який хоче отримати дві посади в ЦВК і подав на розгляд президента три кандидатури. В АП, у свою чергу, запропонували визначитися з одним кандидатом.
Завдання парламенту - обрати склад центрвиборчкому, далі члени комісії самі призначають своєї керівництво. Але певні переваги у фракціях більшості все ж є. Співрозмовники РБК-Україна найбільш вірогідним кандидатом на посаду голови ЦВК називають Тетяну Сліпачук - кандидатуру від групи "Воля народу". Причому називати Сліпачук квотою "Волі народу" можна вельми умовно, пояснюють співрозмовники видання в депутатській групі. Наприклад, раніше Сліпачук була членом комісії з відбору кандидатів у Держбюро розслідувань за квотою президента. Посаду одного з заступників, стверджують інформовані джерела видання, отримає кандидат від "Народного фронту" Наталія Бернацька (до заміжжя - Севостьянова), чинний перший заступник міністра юстиції.
Омбудсмен і Рахункова палата
11 лютого спікер Андрій Парубій повідомив, що питання призначення членів Рахункової палати буде обговорюватися після розгляду у Верховній Раді кандидатур голови НБУ та членів ЦВК. І якщо зараз парламентарії озвучують приблизні часові діапазони - НБУ 1 березня, ЦВК в середині березня - то називати якісь дати щодо голосувань за уповноваженого ВР з прав людини та Рахункову палату депутати не беруться.
27 квітня 2017 року завершилася каденція перебування на посаді омбудсмена Валерії Лутковської. Її наступник, обраний парламентом, обійме цю посаду на наступні 5 років. Однак у питанні уповноваженого є одна заковика - колізія з форматом голосування. Справа в тому, що закон про омбудсмена передбачає процедуру таємного голосування, а прийнятий закон про судову реформу - відкрите голосування. Посаду омбудсмена хочуть отримати в НФ, призначивши свою колегу Людмилу Денисову. При цьому натомість в БПП сподіваються, що "фронтовики" поступляться посадою голови Рахункової палати на користь кандидата від БПП.
Що стосується формування Рахункової палати, то в кінці грудня бюджетний комітет ВР направив результати повторного конкурсу Верховній Раді для призначення нового складу палати, в список увійшли 23 кандидати.
Поки обидва питання відкладено на невизначений термін.
Міністерства
На сьогоднішній день є три вакантних міністерських крісла, які в Раді заповнювати не поспішають. Так, наприкінці травня минулого року міністри АПК та інформполітики Тарас Кутовий і Юрій Стець подали у відставку. Уляна Супрун була призначена в статусі виконуючого обов'язки міністра охорони здоров'я півтора року тому. Усіма трьома відомствами зараз керують в.о. Більше того, ні Кутовий, ні Стець все ще не звільнені парламентом.
До того ж, деякі співрозмовники РБК-Україна в команді президента допускають, що жодних ротацій в уряді до президентських виборів (або ж до парламентських, якщо вони відбудуться раніше) може і зовсім не відбутися. Основна проблема полягає в зборі голосів. За словами співрозмовника в оточенні президента, в уряді жодних змін не буде, поки не буде ясна загальна політична конструкція - формат співпраці між БПП і НФ і походу на вибори.