ua en ru

Не в Кабмін, так у парламент: Саакашвілі створює свій політпроект

Не в Кабмін, так у парламент: Саакашвілі створює свій політпроект Нова партія створюється під гасла про боротьбу з корупцією
Глава Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі створює власний політичний проект. Неофіційно процес вже запущений і, за словами його учасників, фінансування його не таке прозоре, як про це заявляє колишній президент Грузії. Втім, головні гасла, спрямовані на тотальну боротьбу з корупцією, вже відпрацьовуються. А піар забезпечується за рахунок проведення регулярних антикорупційних форумів то в Одесі, то в Києві. На Банковій готові відправити Саакашвілі у вільне політичне плавання в обмін на відмову від його урядових амбіцій. Принаймні, поки прем'єр-міністром залишається Арсеній Яценюк.

Глава Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі створює власний політичний проект. Неофіційно процес вже запущений і, за словами його учасників, фінансування його не таке прозоре, як про це заявляє колишній президент Грузії. Втім, головні гасла, спрямовані на тотальну боротьбу з корупцією, вже відпрацьовуються. А піар забезпечується за рахунок проведення регулярних антикорупційних форумів то в Одесі, то в Києві. На Банковій готові відправити Саакашвілі у вільне політичне плавання в обмін на відмову від його урядових амбіцій. Принаймні, поки прем'єр-міністром залишається Арсеній Яценюк.

Від чуток до дій

Галас у ЗМІ, у лавах експертів та громадськості щодо можливості створення головою Одеської ОДА Михайлом Саакашвілі власного політичного проекту піднявся після офіційного візиту в Україну віце-президента США Джо Байдена.

Варто відзначити, що розмови і переговори на різних рівнях про можливе входження Саакашвілі в уряд, навіть на посаду прем'єра, ведуться вже давно. Але, як стало відомо РБК-Україна, остаточно узгодити це питання український істеблішмент сподівався як раз під час візиту Байдена. У медіа Саакашвілі неодноразово називали не інакше, як протеже офіційного Вашингтона.

"Але, під час свого візиту в Україну віце-президент США чітко сказав нашій владі: ніякого Саакашвілі в українському уряді бути не повинно. Принаймні, поки в кріслі прем'єра сидить Арсеній Яценюк. Адже, за словами Байдена, це могло спровокувати справжній вибух в уряді, - розповів РБК-Україна один з учасників зустрічі з віце-президентом США. - Лунало навіть пропозицію, віддати Саакашвілі замість прем'єрського крісла посаду віце-прем'єра з силового блоку, щоб у Міхо було більше можливостей боротися з корупцією. Але і за це Байден пожурив нашу владу".

Зазначимо, що Джо Байден належить до Демократичної партії США. А, як раніше повідомляло РБК-Україна, Михайло Саакашвілі завжди був в теплих відносинах з республіканцями.

Зрозумівши, що поки в українському уряді його не чекають, Саакашвілі вирішив воскресити ідею про створення своєї партії в Україні. Неофіційно переговори стартували на антикорупційному форумі в Одесі 6 грудня. Як відомо, там голова Одеської ОДА розповів про головних корупціонерів України, яких, нібито, покриває Кабмін на чолі з Арсенієм Яценюком. І НАБУ навіть відкрила провадження за заявою Саакашвілі, а в уряді почалася перевірка.

"За фактом ж на майданчику одеського антикорупційного форуму почалися переговори про створення нової політсили під керівництвом Саакашвілі, які продовжилися в одному з київських ресторанів ввечері 17 грудня", - розповів РБК-Україна один з депутатів від фракції БПП, який брав участь у переговорах.

Співрозмовник РБК-Україна має на увазі зустріч у вузькому колі в ресторані Sumosan в київському готелі Premier Palace, яка наробила чимало шуму. Можливо, вона пройшла б непоміченою, якби не публікація в Facebook радника Саакашвілі Саші Боровика з декількома фото та текстом "Ми разом".

Публікація була оперативно видалена, однак, судячи з скріншотам, які встигли зробити журналісти і блогери, на зустрічі за чашкою чаю, келихом червоного вина були присутні: сам Михайло Саакашвілі, Саша Боровик, нардепи від БПП Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та Сергій Лещенко, нардеп від "Самопомочи" Єгор Соболєв, позафракційний депутат Дмитро Добродомов, голова партії "Демальянс" депутат Київради Василь Гацько, голова політради партії "Сила людей" Олександр Солонтай, голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін, перший заступник голови НАБУ Гізо Углава та інші

Не в Кабмін, так у парламент: Саакашвілі створює свій політпроект

Фото: скріншот горезвісної публікації Саші Боровика

Учасники зустрічі від публічного відповіді на питання, що обговорювалося в ході "посиденьок", ухилилися. Розповіли лише, що на зустрічі "звіряли годинники" напередодні анонсованого Саакашвілі на 23 грудня масштабного антикорупційного форуму у столичному Міжнародному виставковому центрі (МВЦ).

Ширма для створення партії

Присутні на вечері в ресторані розповіли РБК-Україна, що на форум в МВЦ прийдуть від 2 до 3 тис. осіб.

"І формат роботи форуму передбачає, що візьме слово кожного з них. Що буде сказано усіма трьома тисячами людей, передбачити важко. Але ясно, що можуть прозвучати заяви і про корупцію, і про викриття, і про системних рішеннях, які зараз потрібні, щоб викорінити корупцію", - запевнив видання Василь Гацько.

Інші не виключили, що учасники антикорупційного форуму можуть навіть назвати прізвища головних корупціонерів серед соратників президента. Адже після одеського антикорупційного форуму Саакашвілі почали звинувачувати у вибірковому підході: прем'єра він прямо називає корупціонером, а в оточенні свого безпосереднього начальника таких не бачить.

"Будуть озвучені конкретні прізвища (корупціонерів з оточення президента, - ред.), що робити з ними, і яким чином партії і громадські організації можуть координувати свої дії для боротьби з корупцією. Все це в порядку денному форуму", - розповів РБК-Україна Олександр Солонтай.

Неофіційно учасники зустрічі в ресторані розповіли, що проведення такого масштабного антикорупційного форуму у Києві не що інше, як старт нового політичного проекту під керівництвом Михайла Саакашвілі.

"Мене запросили в ресторан Sumosan.На самій зустрічі Саакашвілі не говорив про те, що буде створюватися партія, а закликав об'єднати зусилля в боротьбі проти корупціонерів. Про створення партії пізніше зайшла мова з соратниками Саакашвілі - по закінченні зустрічі і в наступні дні в процесі підготовки антикорупційного форуму. У приватних бесідах вони згадували про можливості фінансування партії частково Заходом, частково - Григоришиним (російський олігарх Костянтин Григоришин, - ред.). Загалом, не знаєш, кому вірити. У підсумку я вирішив не брати участі в цьому проекті", - розповів РБК-Україна один з нардепів від БПП.

Зазначимо, раніше джерела РБК-Україна заявляли, що саме Григоришин з літа нинішнього року активно працював над просуванням ідеї "Саакашвілі - прем'єр".

Як вдалося дізнатися РБК-Україна, Саакашвілі і його соратники можуть, як перекупити існуючу партію, так і створити абсолютно новий проект.

"Розглядаємо різні формати, - розповів у бесіді з РБК-Україна близький соратник Саакашвілі, який переїхав з Грузії на роботу в Україну. - Якщо ми вирішимо брати участь у дострокових парламентських виборах наступного року, просто перекупим одну з вже існуючих партій. Або створимо щось абсолютно нове - ми ще не вирішили. Але соратники президента вже переймалися. Он, Ігор Кононенко (заступник голови фракції БПП, - ред.) і Олександр Грановський (нардеп від БПП, - ред.) президенту нашіптують, що наша партія принесе лише проблеми".

Втім, офіційно в коментарі РБК-Україна Василь Гацько не виключив, що їх масштабне антикорупційний рух в майбутньому може перерости в політичний проект або навіть партію.

"Не буду ділитися припущеннями і плітками, оскільки я безпосередньо в самому тісному організаційному процесі. Скажу, що про створення політичної партії на антикорупційному форумі в Києві не йдеться. Створюється майданчик і платформа для взаємодії людей, які борються за успіхи в Україні, долають корупцію. Є розуміння, що це настільки серйозний виклик для країни, що окремо самотужки його не подолати. У мене є свої очікування. Це не загальна домовленість, але я думаю, що в суспільстві є потреба в політичному суб'єктові, який зможе впровадити реформи. Зараз цей наш форум і антикорупційна платформа може перерости в політичний рух чи партію", - заявив Гацько.

На відміну від нього, Олександр Солонтай проти створення нових політичних проектів: "Я, як голова політради партії "Сила людей", можу сказати: черговий політичний проект під чергові вибори країні не потрібен. Навіть, якщо це проект такої особистості, як Михайло Саакашвілі. Ми вважаємо, що в Україні потрібно побудувати справжні політичні партії".

За словами можливих членів нової партії Саакашвілі, конкретного інвестора у майбутнього політпроекту, як і назви, ще немає. У своєму пості в Facebook Михайло Саакашвілі написав, що йому допомагають прості люди: "Щоб попередити провокації ЗМІ, які служать олігархам, ми хочемо заявити, що наш рух фінансується тільки з відкритих джерел. Серед нас немає ані олігархів, ані чиновників, які роками крали у населення. Кожен з нас вносить свій посильний внесок в майбутнє України. У вас теж є можливість допомогти нашому руху, зробивши пожертву за посиланням".

Але навіть якщо Саакашвілі і стане лідером нової української політичної сили, і навіть якщо в наступному році все-таки відбудуться дострокові парламентські вибори, балотуватися в Раду він не зможе. Адже, за законом, у народні депутати може піти громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Як відомо, президент надав Саакашвілі українське громадянство 29 травня 2015 року. Відповідно, обратися в український парламент нинішній голова Одеської ОДА зможе лише з 2020 року.