Зіпсувало квартирне питання: як вона відіб'ється на кар'єрі Сергія Лещенка житло в центрі Києва
В Україні новий політичний скандал. Активист і боєць полку «Азов» Андрій Дзіндзя опублікував інформацію про те, що народний депутат Сергій Лещенко (Блок Петра Порошенка), наприкінці серпня придбав квартиру загальною площею 192 кв. м. в елітному новобудові в центрі Києва. За квартиру він заплатив 7,5 млн. гривень. Лещенко цю інформацію підтвердив і спробував пояснити, звідки у нього гроші на таку покупку.
Докладного звіту про те, чи може борець з корупцією купувати таку квартиру від Сергія Лещенка спочатку зажадали користувачі, а потім і народні депутати. У відповідь він звернувся в Національне антикорупційне бюро та Національне агентство запобігання корупції з тим, щоб вони провели перевірку законності придбання ним квартири. Також, на час розслідування Сергій Лещенко склав з себе повноваження члена правління партії "Демократичний альянс".
Вчора депутата не було в країні – він перебував у Грузії куди, як він пояснив РБК-Україна, він поїхав, щоб виступити на конференції Інституту Маккейна і зустрітися з генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.
Завершиться політична кар'єра Сергія Лещенка купівлею квартири - в матеріалі Максима Каменєва і Надії Андрікевич.
Борець з корупцією
"Добрий день, мене звати Сергій Лещенко, мені 35 років, і я ненавиджу корупцію", - так Сергій Лещенко представився 10 липня нинішнього року, виступаючи на з'їзді партії "Демократичний альянс".
Лещенко - один з найбільш відомих українських політиків і активістів, які позиціонують себе як антикорупціонерів. Журналіст «Української правди» з 2001 року, він став відомий в 2005 році, завдяки циклу статей "Андрій Ющенко. Син бога?", в яких викривав шикарний спосіб життя Андрія Ющенка, сина тодішнього президента Віктора Ющенка. В статті розповідалося про те, що син глави держави їздить по місту на BMW М6, яка тоді коштувала 135 тис. доларів, відпочиває в нічному клубі «Декаданс» і користується мобільним телефоном Vertu за 6,5 тис. доларів. В липні 2005 року на прес-конференції Віктор Ющенко у відповідь на запитання про спосіб життя сина Лещенко назвав "мордою" і "найманим кілером", після чого до журналіста прийшла слава.
Лещенко продовжив викривати шикарний спосіб життя українських політиків і чиновників. На УП він публікував цикл статей під рубриками "З життя помаранчевої еліти...", "З життя біло-блакитної еліти...", де докладно розповідав про особняках і квартирах чиновників вищого ешелону. Крім того, він написав книгу про Павла Лазаренка – колишнього прем'єр-міністра України, якого в США засудили до 13 років позбавлення волі за відмивання грошей.
Одна з гучних його досліджень останніх років -- публікації про Межигір'я, державної резиденції, яку колишній президент Віктор Янукович отримав у власність фактично безкоштовно ще в 2007 році, перетворивши держдачу в свій "маєток" з фонтанами, полем для гольфу, вертолітним майданчиком і своїм звіринцем. Лещенко першим в Україні опублікував фото Межигір'я з висоти пташиного польоту та фотографії інтер'єрів резиденції.
Після Революції Гідності Лещенко разом з колегою по УП Мустафою Найємом і керівником громадського руху "Чесно" Світлана Заліщук пішов в політику – в парламенті вони опинилися, пройшовши за партійним списком Блоку Петра Порошенка. У парламенті Лещенко продовжив викривати корупцію вище керівництво країни та їх оточення.
В першу чергу він «воював» з командою Арсенія Яценюка, який до весни нинішнього року був прем'єром. Лещенко оприлюднив дані прокуратури Швейцарії про кримінальній справі стосовно близького соратника прем'єра Миколи Мартиненка. Той, згодом, не чекаючи судового розслідування, склав депутатський мандат.
Арсенія Яценюка "депутат-журналіст" (так сам себе називає Сергій Лещенко) звинувачував у лобіюванні інтересів олігархів, зокрема Ігоря Коломойського і Ріната Ахметова. Дісталося від Лещенко та його соратнику по БПП Ігорю Кононенко. Він звинувачував одного президента у встановленні контролю над державними підприємствами.
Ще з часів роботи в УП Лещенко не раз звинувачували в "роботі на замовлення". За часів Януковича недоброзичливці журналіста стверджували, що він співпрацює з Сергієм Льовочкіним, який тоді очолював Адміністрацію президента.
Після зміни влади Лещенко все частіше стали звинувачувати в тому, що він працює на російсько-українського бізнесмена Костянтина Григоришина. Сергій Лещенко не заперечував, що регулярно спілкується з Григоришиним, з яким він, за його словами, знаком 12 років. інтерв'ю РБК-Україна Лещенко не заперечував, що під час роботи в УП інформацією з ним ділилися і інші великі бізнесмени, зокрема покійний співвласник групи компаній "Континіум" Ігор Єремєєв . Але він наголошував – гроші за публікації він ніколи не брав.
«У мене ніколи не було фінансових відносин з Єремєєвим. Більш того, після моїх дій, які стосувалися Коломойського, Ереемев підійшов і по-дружньому сказав: "Давай, я тобі хоча б дам картку заправну або талони на бензин". Я сказав: "Не треба. Це для мене неприйнятно", - говорив Лещенко РБК-Україна.
Ефект бумеранга
У своїх статтях і виступах Сергій Лещенко завжди підкреслював – чиновники і політики зобов'язані пояснювати джерела коштів, за які купують нерухомість і предмети розкоші. В якості ілюстрації він любить наводити приклади із західної політики. Наприклад, історію колишнього президента Німеччини Крістіана Вульфа, який у лютому 2012 року подав у відставку після того, як у пресі була опублікована інформація про те, що він за чотири роки до цього отримав кредит в 500 тис. доларів під 4% річних у дружини віддомого бізнесмена. На ці гроші президент купив будинок, але не оприлюднив цю інформацію.
Тепер Лещенко сам опинився в неоднозначній ситуації.
Пояснюючи, як він купив нову квартиру, він сказав, що витратив на неї 100 тис. доларів, які накопичила за час роботи в УП і які відображені в його деклараціях за 2013-14 роки.
Відповідно до офіційному сайту Верховної ради Лещенко в 2013 році задекларував - 100 тис. гривень,18 тис. доларів та 10 тис. євро, а в 2014 – 390 тис. гривень,10 тис. доларів та 41 тис. євро. В перерахунку на курс тих років Лещенко заробив близько 140 тис. доларів, тобто, теоретично, міг відкласти 100 тис. доларів для купівлі квартири.
Ще 150 тис. доларів, він взяв у борг на 10 років у власника УП Олени Притули, а іншу частину (скільки саме він не уточнив) – йому дала його дівчина Анастасія Топольская.
Більш детально походження коштів на придбання квартири Лещенко не пояснив. У той же час навіть за деклараціями про доходи за 2013-2014 роки виникають питання. Так, у 2014 році Лещенко задекларував 40 тис. доларів доходу в якості гонорару від корпорації Google. За що саме він отримав ці гроші, не уточнюється. У червні минулого року про це його запитали журналісти програми «Без парканів», на що депутат сказав, що з інтернет-гігантом у нього "відносини, врегульовані окремими договорами", подробиці яких він не має права розголошувати.
Викликають питання і пояснення Лещенко про те, що більшу частину суми на покупку квартири він позичив у своєї дівчини. Недоброзичливці депутата тут же пригадали йому, що подібним чином походження свого майна пояснювали багато герої його викривальних публікацій.
"Хочу нагадати про статті 368-2 Кримінального кодексу україни – "незаконне збагачення". Це стаття, за якою НАБУ зараз намагається засудити військового прокурора Костянтина Кулика. Склад злочину, який ставиться Кулику, ідентичний тому, що ми спостерігаємо за Лещенко", - говорить народний депутат Іван Винник (БПП).
У свою чергу давні супротивники Лещенко з фракції НФ вважають, що їхній колега збрехав, пояснюючи походження коштів. Вчора адвокат Олексій Шевчук на своїй сторінці в Facebook опублікував договір про купівлю Сергієм Лещенком квартири. З документа випливає, що всі гроші за житло належать Лещенко і він перелічив їх зі свого рахунку в українському "Ощадбанку" (ПАТ "Ощадбанк" - 100% дочірній банк найбільшого банку Росії і СНД). Втім, не відомо, чи є цей документ справжнім.
Народний депутат Павло Пинзеник ("Народний фронт") вважає, що Лещенко подав завідомо неправдиву інформацію про походження коштів. "Народний депутат особисто написав у договорі, що джерело грошей – його особисті кошти. У той же час у ЗМІ та через соцмережі він повідомляє, що кілька джерел", - говорить Пинзеник.
Він також вважає, що оголошена Лещенко вартість квартири – занижена. Пинзеник стверджує, що ринкова вартість такої квартири – не менше 500 тис. доларів, в той час як Лещенко купив її за приблизно 300 тис. доларів: "Якщо народному депутату Сергію Анатолійовичу Лещенко була зроблена така знижка, то, по-перше, хотілося б знати мотиви її надання, а по-друге, немає в договорі ознак заниження об'єкта оподаткування".
Не всі депутати і політики почали зловтішатися з приводу квартири Сергія Лещенко. Його підтримали, перш за все, друзі, колеги по фракції і соратники по "Демальянсу" Світлана Заліщук та Мустафа Найем.
"Він – єдиний політик в Україні, який показав своє майно і не намагався його на когось переписати, розуміючи, що це може якимось чином використати", - каже Заліщук.
У свою чергу Найєм на своїй сторінці в Facebook написав: "Я довіряю цій людині на 100%. Радий за нього і Anastasia Topolskaia. І Сергій і Настя заробили все, що у них є поза політикою, поза держслужби, не з держбюджету. Відкрито записали квартиру на себе. Я знаю їх обох ще до того, як вони познайомилися, і у мене немає ніяких питань щодо походження їх стану".
Невизначене майбутнє
Вчора Сергій Лещенко заявив, що звернувся в НАБУ і НАПК з пропозицією перевірити законність покупки квартири. Він також призупинив членство в правлінні "Демальянсу". Співголова партії Василь Гацько розповів РБК-Україна, що звернення Лещенко до правоохоронців, на його думку, свідчить про те, що він готовий відзвітувати про походження коштів. У той же час Гацько вважає, що опоненти Лещенко можуть використовувати цей скандал, щоб звести з ним рахунки. Він також стверджує, що Лещенко у режимі онлайн уже пояснив свою позицію політраді Демальянсу.
Керівництво БПП менш терпимо віднеслась до скандалу навколо квартири Лещенко. "Я свою думку про нього давно сформував. Той, хто бореться з корупцією, має бути абсолютно чистий. Так що це його проблема, а не проблема фракції", - сказав РБК-Україна керівник фракції БПП Ігор Гринів.
Більш того, за словами Івана Винника, найближчим часом він має намір винести на розгляд фракції питання про виключення Лещенко, Заліщук та Найєма з фракції. Правда, не через скандал з квартирою, а тому що вони стали членами партії "Демальянс".
В "Народному фронті" вимагають більшого. "Давайте згадаємо безпідставні звинувачення Лещенко на адресу пана Мартиненка. Він (Мартиненко, -ред.) зробив абсолютно порядно – склав депутатський мандат і пішов захищати свою честь. Так само повинен надійти Лещенко", - говорить заступник голови фракції Андрій Тетерук.
Ситуація з Лещенка може розвиватися і за іншим сценарієм. Як відомо, навесні цього року, після звинувачення в спробі тиску на міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абрамавичуса, перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко так само добровільно звернувся в НАБУ. На період розслідування він склав з себе обов'язки першого заступника. НАБУ складу злочину в його діях не знайшло, після чого Кононенко був поновлений на посаді. Але, як любить говорити Кононенко, "ложечки знайшлися, а осад залишився".
Поки що навіть недоброзичливці Лещенко вважають, що, чим би не закінчився «квартирний скандал», він не стане для Лещенко кінцем його політичної кар'єри. "У нас дуже цікава країна. Наприклад, Юлія Тимошенко, яка довгий час розікрала країну, а в 2009 році підписала газовий контракт, з-за якого країна втратила 35 млрд. доларів, зараз має досить оптимістичні політичні перспективи", - говорить Іван Винник.