ua en ru

Ісламісти завоювали близько 85% місць у верхній палаті парламенту Єгипту

Автор: RBC.UA
Ісламські партії на виборах депутатів у верхню палату парламенту Єгипту - Раду Шури - завоювали майже 85% місць в законодавчому органі. Про це повідомляє місцевий портал AhramOnline.

Ісламські партії на виборах депутатів у верхню палату парламенту Єгипту - Раду Шури - завоювали майже 85% місць в законодавчому органі. Про це повідомляє місцевий портал AhramOnline.

Ресурс повідомляє з посиланням на офіційний сайт руху "Брати-мусульмани", що Партія свободи і справедливості, яка представляє ісламістський рух на політичній арені Єгипту, забезпечила собі за партійним списком і в одномандатних округах 106 депутатських мандатів, що дорівнює 59% від загальної кількості місць у Раді Шури. З них 54 крісла Партія свободи і справедливості завоювала за підсумками першого туру, решту 52 - за підсумками другого.

Інша партія ісламістського толку - салафітська "Ан-Нур" - повідомила, що отримала близько 25% місць у верхній палаті парламенту. Зазначимо, що салафіти є політичними конкурентами "Братів-мусульман". Партія помірних ісламістів "Аль-Васат" може отримати близько 3% голосів виборців.

Зазначимо, дві третини від 180 депутатів Ради Шури обиралися за партійними списками, решта - шляхом прямих виборів. Офіційні результати голосування Центрвиборчком Єгипту опублікує в суботу. Своє перше засідання Рада Шури проведе вже у вівторок.

Нагадаємо, на недавніх виборах у нижню палату єгипетського парламенту - Народну асамблею - перемогу також отримали ісламісти. Партія свободи і справедливості, пов'язана з "Братами-мусульманами", і партія "Ан-Нур" контролюють понад дві третини місць у парламенті, вибори в який проводилися з листопада по січень, вперше після повалення Президента Хосні Мубарака.

Зокрема, Партія свободи і справедливості отримала 38% місць, виділених за партійними списками. Партія салафітів (прихильників ісламу часів його зародження) "Ан-Нур" отримала 29% парламентських місць. Партія "Новий Вафд" і коаліція політичних партій "Єгипетський блок" зайняли третю і четверту позицію за кількістю отриманих голосів виборців.

Спікером нижньої палати парламенту Єгипту на її першому після виборів засіданні обраний один з лідерів руху "Брати-мусульмани" Саад аль-Кататні.

Основним завданням депутатів є створення внутрішньопарламентської комісії, яка займеться підготовкою нової державної конституції. В її роботі візьмуть участь 100 з 498 обраних парламентаріїв. Впливу на виконавчу владу депутати не мають - вона як і раніше залишається в руках Вищої військової ради і призначеного ним уряду Камаля аль-Ганзурі.

На думку експертів, у перемозі радикалів немає нічого дивного. "Брати-мусульмани" протягом багатьох років боролися зі світським урядом Мубарака, використовуючи в тому числі і методи терору. Що ж стосується ліберальних партій, то вони виникли відносно недавно і маловідомі виборцям.

Зазначимо, Єгипет став третьою країною арабського світу, до влади в якій торік прийшли ісламісти. У Тунісі на виборах в кінці жовтня перемогла ісламістська партія "Еннахда" ("Відродження"). Її підтримали близько 40% виборців. Лідером партії є Рашид Ганнуши, який більше 20 років перебував у вигнанні через незгоду з колишньому керівництвом країни. Перемога "Еннахди" стала першим успіхом для подібних партій в арабському світі з 2006 р.: тоді в Палестині виграв вибори рух "Хамас". У 1991 р. ісламісти здобули перемогу в Алжирі, але армія анулювала результати голосування. У листопаді помірна ісламістська "Партія справедливості і розвитку" перемогла на виборах в Марокко.

Нагадаємо, Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". 11 лютого 2011 р. під тиском населення екс-Президент країни Мубарак, який очолював Єгипет з 1981 р., пішов у відставку. Владу в країні взяли військові.

Під час проведення масових акцій протесту в зіткненнях між мітингувальниками і силами правопорядку загинуло близько 850 осіб. Зараз екс-глава республіки перебуває під судом. Він обвинувачується в злочинах проти людяності, за які прокуратура вимагає йому страти. Вирок Мубараку буде оголошено 2 червня.