Про деталі проведення road-show національних проектів, результати та перспективи роботи над проектами в інтерв'ю РБК-Україна розповів директор департаменту закордонних інвестицій та міжнародного співробітництва Агентства з інвестицій та управління національними проектами Ігор Жовква.
РБК-Україна: Чим ви керувалися при виборі саме такого маршруту? Чи були альтернативні варіанти?
Ігор Жовква: Коли вибирали маршрут, у нас було кілька основних цілей. Перша - розповісти про Україну, про її інвестиційний потенціал в цілому. Цим пояснюється вибір Близького Сходу та Азії. Якщо в Європі та Північній Америці ще більш-менш знають і чули, де Україна знаходиться, які в неї плюси і мінуси, то на Близькому Сході і в Азії про нас знають набагато менше.
Вже в процесі проведення road-show ми зрозуміли, що в наступному році потрібно розширювати маршрут і, наприклад, виходити на Південну Америку. Минулого року відбувся візит Президента України до Бразилії, Голова Агентства входив в цю делегацію. За підсумками візиту ми зрозуміли, що в наступному році в Бразилії road-show повинно відбутися. Будемо думати про включення в маршрут також інших країн цього регіону.
РБК-Україна: Так чому все-таки був обумовлений вибір саме цих міст?
Ігор Жовква: Перш за все хотіли відвідати основні фінансові центри. Безкмовно, потрібно було починати з Європи. Україна - європейська країна, ми прагнемо до ЄC. І позиція Голови і всього Агентства - для України життєво необхідною є європейська інтеграція, і, зокрема, створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС. Це, перш, за все, необхідно, для залучення інвестицій та для перенесення ключових виробництв в нашу країну. Ми говорили, звертаючись до потенційних інвесторів: дивіться, у нас буде ЗВТ з ЄС, у нас йде суттєве зниження податків до 2014 р., у нас кваліфікована робоча сила. Це ті плюси, заради яких варто переносити виробництво в Україну.
31 жовтня Лондон став першим містом нашого road-show. Потрібен був яскравий, вдалий старт. В цілому, наші очікування виправдалися. Лондонська презентація нацпроектів відбулася в штаб-квартирі ЄБРР.
РБК-Україна: Як вдалося домогтися проведення презентації в штаб-квартирі ЄБРР?
Ігор Жовква: На даний момент немає окремого представника України в ЄБРР, але є заступник керівника регіональної групи Артьом Шевальов. В цю групу крім України, входять Швейцарія, Ліхтенштейн та інші країни. В тому числі і завдяки його зусиллям вдалося, по-перше, провести захід у приміщенні ЄБРР за участю президента ЄБРР Томаса Мірова, який пробув на презентації близько години.
По-друге, що дуже важливо, на кожен наш проект відразу була реакція у формі виступу на рівні керівників департаментів ЄБРР. І вже після цього почалась дискусія у форматі «питання - відповідь». Причому, наприклад, проект «Чисте місто» ЄБРР готовий розглядати для включення в свій портфель, щоб у перспективі фінансувати його. В ЄБРР ніколи повністю не фінансують проекти, але 5-15% загального фінансування можуть взяти на себе. А для нас це дуже важливо.
РБК-Україна: Скільки потенційних інвесторів були присутні під час лондонської презентації нацпроектів?
Ігор Жовква: 30-40 інвесторів і 30-40 представників ЄБРР. Середня відвідуваність за підсумками кожного road-show склала 60-70 осіб на одне місто. Десь було більше 100, десь - 30-40. Мова поки не йде про голів корпорацій, але рівень представництва був досить високим - на рівні керівників управлінь і тих, хто займається питаннями консалтингу.
РБК-Україна: Якщо висловлюватися спортивною мовою, на лондонській презентації були представлені в основному ті, кого в спортивному світі прийнято іменувати скаутами?
Ігор Жовква: Так. Ми не ставили перед собою завдання безпосередньо під час road-show підписати якийсь контракт. По-перше, ми приїхали без feasibility study, тобто техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) проектів. А без цього важкого говорити про що-небудь конкретне.
В даний момент по всіх п'яти проектам, які були представлені під час road-show, йде процес підготовки feasibility study. Наприклад, по LNG-терміналу попереднє feasibility study буде готове до середини лютого 2012 р.
Ми чекаємо, що навесні цього року підготовка ТЕО по всій топ-п'ятірці проектів, представлених під час road-show, буде закінчена.
РБК-Україна: Кореспонденти з яких англійських провідних періодичних видань особисто були присутні під час презентації?
Ігор Жовква: По Лондону була досить хороша преса. «Financial Times» був представлений на рівні керівника відділу управління майном. Були представники «Observer», а також кількох інтернет-ЗМІ.
Наступним містом був Відень. Австрія є дуже сильною в розвитку альтернативної енергетики. А в числі презентованих нами нацпроектів був проект «Енергія природи». До того ж, у нас з Австрією до цього вже були налагоджені непогані контакти. І, зокрема, по проекту «Енергія природи» Україну вже відвідали представники близько десяти компаній.
Також не варто забувати, що проектом «Олімпійська надія-2022» в даний момент займається австрійська компанія «Klenkhart & Partner Consulting ZT Gesellschaft mbH» (держпідприємство «Олімпійська надія - 2022» уклало угоду з австрійською компанією «Klenkhart & Partner Consulting ZT Gesellschaft mbH» для ТЕО проекту «Олімпіада - 2022»).
У Відні представників компаній було менше, ніж у Лондоні, але був більший інтерес щодо конкретних проектів. Їх менше цікавив, наприклад, проект «Відкритий світ». Але дуже цікавили, як я вже казав, «Енергія природи» та «Чисте місто». Рівень представництва - начальники управлінь компаній.
Наступним був Франкфурт. У Франкфурті стратегічних інвесторів мало. Це фінансовий центр, біржа, портфельні інвестори. У Франкфурті захід відвідало найменше інвесторів - не більше 25. Це говорить про те, що, можливо, наші проекти туди було везти ще зарано. Але в майбутньому ми, безумовно, туди повернемося, хоча не раніше, ніж тоді, коли можна буде говорити про капіталізацію наших проектів.
Далі був Мадрид. Як відомо, у будівництві LNG-терміналів Іспанія є лідером в Європі. Іспанська компанія «Socoin» готує ТЕО національного проекту «LNG-термінал». При чому те, що «Socoin» робить ТЕО, не означає, що автоматично ця компанія братиме участь в будівництві.
РБК-Україна: З Європою зрозуміло, далі США. Причому за заокеанським візитом чи не найбільша кількість питань.
Ігор Жовква: 7-10 листопада - Нью-Йорк, Х'юстон, Чикаго, Вашингтон. У Нью-Йорку ми спочатку хотіли зробити презентацію спільно з HSBC. Представники банку сказали, що можуть запросити аудиторію фінансових, портфельних інвесторів, але, на їхню думку, нам поки це не цікаво. Водночас віце-президент НSBC була присутня під час презентації.
У Нью-Йорку як і у всіх інших американських містах співорганізатором роуд-шоу була Українсько-американська ділова рада (USUBC). Також у Нью-Йорку нам допомагала компанія Broad Street Capital Group. Аудиторія заходу у Нью-Йорку становила понад 70 осіб. Рівень - порівнянний з лондонським.
Особливо приємно нас здивував присутній під час презентацій конгресмен США Майкл Грімм. Навіть для нас було одкровенням, коли він сказав: «Україна входить у п'ятірку найбільш привабливих країн для інвестицій, на рівні з Китаєм, Індією і Сінгапуром».
Далі - Х'юстон. Зрозуміло чому - там представлена вся американська енергетика. З американськими енергетичними компаніями, починаючи з червня 2011 р., ми зустрічалися не в перший раз, тому наш візит став продовженням діалогу. Зустрічі проходили на рівні президентів і віце-президентів компаній «Vanco», «Halliburton», «Shevron», «Exxon Mobile». Основні теми - LNG і сланцевий газ. При чому, сланцевий газ їм набагато цікавіший. Представники компаній заявили - якщо в Польщі підтвердяться прогнозовані запаси сланцевого газу, це означатиме, що вони підтвердяться і в Західній Україні, тому що у нас спільний газовий басейн.
РБК-Україна: І що, коли запаси підтвердяться?
Ігор Жовква: Вони готові заходити на ринок, але хочуть розуміти, наскільки вони володітимуть ресурсом. Ми їм пояснили, що видобуток сланцевого газу поки не є національним проектом, Агентство цим не займається. Це питання знаходиться у компетенції Міністерства енергетики та вугільної промисловості. До речі, у складі делегації була присутня представник цього Міністерства (радник міністра), яка мала окрему доповідь.
РБК-Україна: Ви б подумали над тим, щоб включити сланцевий газ в Нацпроекти?
Ігор Жовква: Думаємо. І з міністерством з цього приводу спілкуємося. У нас в будь-якому випадку йде зв'язка: Агентство - Міністерство - НАК «Нафтогаз України». Ми навіть на всі переговори їздимо спільно трьома відомствами.
РБК-Україна: Чи говорили в США про якісь конкретні обсяги інвестицій?
Ігор Жовква: Ми намагаємося не говорити про це, поки не будуть підписані хоча б попередні контракти. Зараз головне - заявити про себе.
РБК-Україна: Хто відвідав road-show в США, хто був з представників преси?
Ігор Жовква: У США на наших презентаціях були представники «Voice of America», «Bloomberg» і ряд інших провідних економічних видань.
А у Вашингтоні на нашу презентацію прийшов відомий економіст Андерс Аслунд. Світовий банк був представлений на рівні керівника управління, були представники Американського агентства з торгівлі та розвитку, включаючи керівника управління по нашому регіону. Вони сказали, що готові за свої кошти робити ознайомчі поїздки для представників Агентства. Звичайно, натомість вони очікують залучення американських інвесторів до процесу реалізації проектів.
До речі, спочатку ми навіть не планували їхати до Вашингтона, мали обмежитися Нью-Йорком і Чикаго. Але Вашингтон - столиця, нас би не зрозуміли, якби ми не приїхали.
У кожному місті були по півдня - одному дню. Українська делегація в середньому становила 5-10 чоловік - чотири спікери, дві особи техперсоналу і три журналісти (зокрема, у США були представники «Укрінформу» та телеканалу «Інтер») плюс перекладачі.
РБК-Україна: Де жили, де проходили заходи?
Ігор Жовква: У Х'юстоні, наприклад, ми жили у тризірковому готелі, а сам захід відбувався у готелі більш високого класу, ми там орендували зал. В інших регіонах намагалися з метою економії коштів, щоб оренда залу у нас була безкоштовною. І у 8 з 15 міст у нас були безкоштовні зали. Однак, у Нью-Йорку та інших американських містах за зали ми платили.
РБК-Україна: Штати закінчилися, що далі?
Ігор Жовква: На наступному тижні в нас за планом був Близький Схід. 14-15 листопада пройшла презентація у Кувейті, де захід відвідали близько 30 інвесторів. Нам відразу говорили, що араби не люблять на спільних заходах ставити публічні питання. Хоча насправді питання були.
Серед інших проектів ми привезли до Кувейту проект з будівництва на Арабатській стрілці другої черги реабілітаційної клініки. Перша така клініка вже давно діє у місті Трускавець у Західній Україні. Цей проект очолює професор Козявкін. Цей проект ще не став національним, але скоро отримає такий статус.
На презентації був присутній кувейтець, який, не пригадую, або сам лікувався в цій клініці, або хтось із його родичів. Коли ми зробили презентацію проекту, він підвівся і висловив величезну подяку за цей проект. Потім ми, до речі, представили цей проект в Абу-Дабі та в Японії.
У Кувейті нас попросили максимально скоротити загальний час презентації - максимум півтори години пленарної сесії. Араби не працюють після обіду. Ми почали о 10 і о 12 годині закінчили.
Але в Кувейті ми залишилися і на другий день. Ми мали три окремі зустрічі з провідними арабськими фондами - Кувейтським фондом арабського економічного розвитку (КФАЕР), Кувейтською інвестиційною адміністрацією (КІА) і Кувейтською спілкою інвесторів (КСІ). Ці фонди акумулюють кошти, які готові інвестувати в проекти, аналогічні нашим. До речі, КФАЕР давно пропонує Україні визначити пілотний проект, у який вони зможуть інвестувати. Представники фонду вже відвідали три регіони України, адже вони роблять акцент на регіональних проектах. Причому, їх дуже цікавить соціальна сфера.
Араби не хочуть починати з великої суми, тому спочатку розглядають проекти вартістю не більше 20 млн дол.США. Але треба врахувати, що більше, ніж одного проекту в рік для однієї країни вони не фінансують. Водночас, слід врахувати - якщо до України прийде такий фонд як КФАЕР, надалі ми зможемо говорити про перспективу значного притоку кувейтських інвестицій в Україну.
Після презентації на наступний день в десяти центральних газетах Кувейту вийшли статті на перших сторінках. Відгуки були позитивні. Голова Агентства дав 2 телевізійних інтерв'ю, в тому числі і на провідному каналі країни.
РБК-Україна: Як пройшли road-show на Далекому Сході?
Ігор Жовква: У Токіо співорганізатором роуд-шоу була Японська організація зовнішньої торгівлі (JETRO), з головою якої у нас була окрема двостороння зустріч. Також мали окрему двосторонню зустріч з компанією «Japan Tobacco». Вони не дуже задоволені проектом закону про заборону прямої реклами тютюнових виробів, про що і сказали. Ми взяли це до відома.
Специфіка японців - жодного запитання на пленарному засіданні. На заході були присутні понад 70 інвесторів. Голова Держінвестпроекту дав інтерв'ю агентству Bloomberg, а також інтерв'ю ще трьом журналістам друкованих ЗМІ.
На наступний день окреме road-show відбулося в Осаці - фінансовій столиці Японії.
Далі був Сеул. Road-show проходило в приміщенні Агентства Кореї зі сприяння торгівлі та інвестиціям (KOTRA). На заході були присутні всі корейські провідні компанії, які працюють з Україною - «Daewoo», «Hyundai», «Samsung», «POSCO» та інші.
Після road-show відбулася моя окрема зустріч з представниками компанії «Samsung». Темою зустрічі став проект будівництва LNG-терміналу. Домовились, що як тільки буде готове ТЕО проекту, компанія предметно розгляне свою участь в його реалізації. Причому представники компанії дуже ретельно цікавились, чи означає, що компанія, яка наразі готує ТЕО проекту, обов'язково буде будувати термінал. Відповіддю було те, що стратегічний інвестор буде визначений за результатами інвестиційного конкурсу, в якому всі будуть брати участь на рівних умовах.
На пленарному засіданні корейці не ставили запитань, але після закінчення road-show більше 10 осіб підійшли з конкретними питаннями, ми обмінялися контактами. Крім LNG, корейців також зацікавила альтернативна енергетика.
Завершилось далекосхідне турне у Шанхаї. З Шанхаєм був цікавий епізод. За тиждень до заходу ми дізнались, що одночасно з нами свій бізнес-форум в Шанхаї проводять поляки, причому за участю Президента Польщі Броніслава Комаровського, який якраз здійснював візит до Китаю. Були побоювання, що інвестори до нас можуть просто не прийти. Думали переносити на день пізніше, але зрештою терміни міняти не стали.
РБК-Україна: І?
Ігор Жовква: До нас на road-show прийшли понад 100 інвесторів з різних компаній, дві третини залу залишались заповнені до самого кінця заходу. Ми навіть помітили, що деякі інвестори прийшли до нас прямо з польського заходу. Очевидно, було і навпаки.
РБК-Україна: Що для Вас особисто було відкриттям за час цих road-show?
Ігор Жовква: Те, що про Україну дійсно мало знають.
Друге відкриття - коли готувалися, думали, що буде багато запитань про політичну ситуацію в Україні. Єдиний раз подібне питання прозвучало в Лондоні - і то від політика - колишнього британського парламентарія, екс-голови Групи дружби Україна-Великобританія Джона Грогана. Ми готові були відповідати, але представник ЄБРР в Україні Андре Куусвек сказав: «Ми ж говоримо про економіку. Причому тут політика?». Але на питання ми таки відповіли.
В США ніхто не ставив питань з політичним підтекстом. Багато учасників підходили і казали: «Вперше ми побачили сконцентровану інформацію про Україну». Ми також роздавали учасникам road-show відповідні друковані матеріали про Україну - наприклад, брошури «Чому інвестувати в Україну?», «Куди інвестувати в Україні?», «Як інвестувати в Україну?». Також у папках була коротка інформація про кожний національний проект. Тобто, макулатуру, умовно кажучи, не давали.
Переконані, що далі зупинятися не можна. У 2012 році плануємо відвідати вже 25 країн. І почнемо, звичайно, раніше - як мінімум з вересня. Будемо відвідувати деякі міста з тих, де вже були, а також нові. В Європі, наприклад, обов'язково потрібно їхати до Варшави та Парижу, в Північній Америці - до Торонто. Багато важливих країн на Близькому Сході - Ліван, Саудівська Аравія, Катар; в Азійсько-Тихоокеанському регіоні - Сінгапур, Гонконг, Малайзія, Індонезія. Треба також їхати в Індію, а також до столиці Китаю Пекіну. Не сумніваюся, що в результаті road-show обсяг інвестицій в Україну і надалі зростатиме.
Спілкувався Олексій Біловол