ua en ru

Херман Ван Ромпей: Єврозона зможе вийти з кризи і без зміни договору ЄС

Автор: RBC.UA
Зміна договору ЄС для виходу єврозони з кризи може і не знадобитися, оскільки "жорсткі кроки для полегшення боргового тягаря єврозони можуть бути зроблені і без цього", вважає президент Європейської Ради Херман Ван Ромпей.

Зміна договору ЄС для виходу єврозони з кризи може і не знадобитися, оскільки "жорсткі кроки для полегшення боргового тягаря єврозони можуть бути зроблені і без цього", вважає президент Європейської Ради Херман Ван Ромпей.

У доповіді, що просочилося в пресу і яка буде представлена на саміті Євросоюзу, що відкривається в четвер, ван Ромпей пропонує прискорений пакет бюджетних заходів, який не потребує довгої ратифікації парламентами або національними референдумами, передає BBC.

Німеччина і Франція виступають за новий договір ЄС, вважаючи, що нові правила повинні отримати формальне закріплення в договорі. Їх підтримують і США. За словами ван Ромпея, його пропозиції прискорять проведення реформ і усунуть потенційні політичні ускладнення. Деякі з його пропозицій збігаються з ідеями Німеччини і Франції, деякі - ні.

План ван Ромпея включає наступні пропозиції:
Дефіцит бюджету кожної країни, що входить до єврозони не повинен перевищувати 3% ВВП, а розмір боргу - 60% ВВП;
"Золоте правило", що гарантує збалансований бюджет в середньостроковій перспективі, має бути закріплене в національних законодавствах;
Фонду допомоги країнам єврозони необхідно надати банківську ліцензію, яка дозволяє брати в борг безпосередньо у Європейського центробанку (ЄЦБ);
Європейська комісія повинна мати право автоматично вводити жорсткі заходи економії в країнах, що перебувають у кризі.

Проте ван Ромпей визнає, що більш довгострокові плани в кінцевому підсумку можуть вимагати зміни договорів ЄС. На його думку, такі заходи можуть привести до того, що деякі країни, наприклад, Великобританія, яка не входить в єврозону, можуть в результаті опинитися в більшій ізоляції.

Раніше британський прем'єр-міністр Девід Кемерон заявив, що не підпише вдосконалену версію договору ЄС, покликану вирішити кризу єврозони, якщо там не буде гарантій захисту британських інтересів. За його словами, захисту потребують як єдиний ринок, так і фінансовий сектор Великобританії.

Договір ЄС може бути переписаний для того, щоб досягти більш тісної фінансової інтеграції всередині єврозони. Проте для цього потрібна згода всіх 27 країн, що входять в Євросоюз, включаючи Великобританію. Кемерон заявив, що він буде присутній на саміті, щоб "захищати і просувати британські інтереси", проте підкреслив, що насущною проблемою для Британії зараз є вихід з кризи єврозони.

"Якщо вони вирішать використовувати договір ЄС для досягнення цієї мети, то тоді, звичайно, я буду наполягати на гарантії для Британії і для британських інтересів. Я не буду підписувати договір, в якому вони не будуть захищені", - сказав Кемерон. Він також додав: "Якщо там будуть захисні механізми, договору буде дано зелене світло. Якщо нам не вдасться домогтися цього, договір просто не буде підписано".

Пізніше, в статті, опублікованій на сторінках газети Times, Кемерон заявив, що 17 країн єврозони можуть домовитися між собою про зміни в договорі ЄС. "Однак наші колеги в Євросоюзі повинні знати, що ми не погодимося на зміни в цьому документі, якщо вони не будуть враховувати наші інтереси", - говориться в публікації.

Британський уряд заявляє, що жодна із запропонованих змін не повинна призвести до референдуму в Британії про членство в Євросоюзі, оскільки вони не передбачають передачі серйозних владних повноважень з Вестмінстера в Брюссель. Британські парламентарії вважають, що договір змінить відносини Британії з Євросоюзом, а значить, референдум у Британії необхідний.

Нагадаємо, 5 грудня Саркозі і Меркель провели в Парижі переговори про долю єврозони. Очікується, що на саміті ЄС, який відкривається в Брюсселі в п'ятницю лідери Франції і Німеччини представлять план посилення консолідації 17 країн єврозони - у першу чергу, мова йде про введення більш суворих правил контролю за станом бюджету і покарання в разі виникнення неприпустимого дефіциту.

За словами французького Президента, європейські угоди планується змінити таким чином, щоб вони включали пункт накладення автоматичних санкцій на порушників бюджетної дисципліни (в тому випадку, якщо дефіцит бюджету держави перевищує встановлений ліміт 3% ВВП). Крім того, Меркель і Саркозі наполягають на тому, щоб спеціальний європейський орган міг контролювати бюджети 17 держав єврозони.

Повідомляється, що Саркозі і Меркель домовилися, що якщо не вдасться отримати згоду всіх країн ЄС на підписання нового договору, то Німеччина і Франція готові піти на те, щоб договір підписали тільки країни єврозони.

Проведення структурних реформ має стати частиною стратегії виходу Євросоюзу з кризи. Реформи внутрішнього ринку Євросоюзу спрямовані на стимулювання економічного зростання регіону і торкаються сфер, у тому числі сектор послуг, енергетичний сектор і ринок інтелектуальної власності. Ініціативи ЄС передбачають реформування системи оподаткування та виплати соціальних допомог з тим, щоб вони сприяли росту зайнятості населення. Реформи внутрішнього ринку передбачають також реформування ринку праці та пенсійної системи, інвестування в знання та інновації, а також спрощення регуляторного законодавства, що, на думку експертів Єврокомісії, має сприяти зростанню бізнесу.

16 листопада голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що поглиблення економічних зв'язків всередині єврозони не повинно ставити в невигідне становище держави ЄС, які поки продовжують використовувати національні валюти. Він також додав, що завдання більш тісної економічної інтеграції в Європі вимагатиме змін основоположних угод Євросоюзу.