ua en ru

Григол Катамадзе: "Товарообіг між Грузією та Україною до 2015 р. може скласти 2 млрд дол."

Автор: RBC.UA
У другій частині інтерв'ю РБК-Україна Посол Грузії в Україні Григол Катамадзе розповів про майбутнє українсько-грузинських відносин і розвиток американо-грузинського вектора, а також про перспективи вступу Грузії до Євросоюзу. Першу частину інтерв'ю читайте тут.

РБК-Україна: Григоле Шалвовичу, наскільки в нинішній ситуації для Грузії стають актуальними президентські вибори у США? Адже не секрет, що від того, наскільки близькими є американсько-грузинські відносини, багато в чому залежить рівень російсько-грузинського діалогу.

Григол Катамадзе: Зрозуміло, вибори дуже важливі, але ми переконані в тому, що незалежно від того, хто з кандидатів прийде до влади, стратегічне партнерство Грузії та США триватиме. І мені дуже приємно, що прем'єр-міністр Іванішвілі заявив, що США є стратегічним партнером. І, якщо я правильно зрозумів, він сказав, що у Грузії не може бути декількох стратегічних партнерів. І чітко позначив, що перший візит його відбудеться до США.

Але не будемо про це говорити. Найголовніше, що ми розуміємо, - у нас є хартія, підписана зі США. І наше глибоке переконання, що наші відносини зі США будуть дуже інтенсивно розвиватися незалежно від того, хто з політиків буде в Білому домі.

РБК-Україна: У яких показниках виражається співпраця Грузії та США? Основні економічні показники? Військове співробітництво?

Григол Катамадзе: У нас вже дуже давно йде співпраця у військово-технічній галузі. Пам'ятаю, коли ще я працював у міністерстві оборони 12 років тому, була програма на той період на 65 млн дол. на навчання і оснащення. І реалізація подібних програм триває. Принципова позиція США - оснастити Грузію з точки зору її обороноздатності, щоб країна могла захиститися від зовнішньої загрози.

Читайте також: Парламент Грузії затвердив склад нового уряду (відео)

У нас найбільший контингент в Афганістані. Наші військові проходять серйозну підготовку. І нам приємно, коли наші партнери високо оцінюють дії грузинських військовослужбовців.

РБК-Україна: Скільки було інвестовано в економіку Грузії у 2012 р.?

Григол Катамадзе: Якщо Ви звертали увагу, то зазвичай у передвиборчий період інвестування сповільнюється, але не цього разу. Навпаки, ми побачили, що спостерігається зростання. І за підсумками року обсяг прямих інвестицій складе більше 1 млрд дол.

Причому, якщо за період з 1996 р. по 2003 р. у Грузію був інвестований 1 млрд дол., то з 2004 р. по 2011 р. інвестовано 9 млрд дол. Що промовисто свідчить про те, що грузинська економіка приваблива і грузинське законодавство є привабливим для інвесторів.

Думаю, зараз відбудеться спокійна мирна передача влади. Вибори були дійсно демократичними і визнані в усьому світі. Всі спостерігачі в один голос заявили, що процес, за винятком незначних порушень, пройшов на найвищому рівні.

А це, своєю чергою, ще більше переконає інвесторів в наступності підходу, який приніс Грузії інвестиційний успіх. Як і зустріч Іванішвілі з бізнесом, гостями якої стали понад 200 представників різного бізнесу, як середнього, так і малого. Він особисто заявив, що "монополії бути не може, і будуть створені всі умови для того, щоб бізнес міг працювати".

РБК-Україна: Наскільки Україна цікава Грузії? Ідея ГУАМ, як на мене, обернулася повним крахом.

Григол Катамадзе: ГУАМ - це окрема тема. Але якщо ми говоримо про двосторонні відносини, то для нас цікава країна. Історично ми співпрацюємо. І, якщо говорити про прагматичні речі, для нас дуже важливий український ринок, незалежно від того, буде закритий російський ринок або він буде відкритий. У будь-якому випадку, український ринок для нас дуже важливий.

Читайте також: На пост голови парламенту Грузії затверджено представника опозиції Усупашвілі

Нам цікаві спільні проекти з використанням транзитних функцій наших країн, щоб якомога більше вантажів рухалося через наші країни. І в цьому відношенні ми теж цікаві один одному.

Ми зацікавлені в тому, щоб Грузія була корисна Україні як міст з Європи до Азії. У цьому відношенні сьогодні можливості Грузії з боку України використовуються недостатньо.

РБК-Україна: В чому проблема? Що заважає більш ефективному використанню грузинських можливостей?

Григол Катамадзе: Тут є ціла низка проблем. Наприклад, якщо вантажі рухаються в якомусь напрямку, то, щоб його переорієнтувати (з метою взаємовигідного співробітництва з Україною), потрібні додаткові зусилля. Потрібно рахувати, приводити до відповідних норм тарифи. Проводити комплекс заходів, щоб це було цікаво перевізникам.

У цьому відношенні за останні півроку було проведено цілу низку переговорів між віце-прем'єром Борисом Колесніковим і його колегами у Грузії і в Києві. Взяти той же проект "Вікінг", зокрема - його продовження. Зараз із Клайпеди поїзд приходить до Іллічівська - а що далі?

Читайте також: Нова влада Грузії має намір розслідувати "злочини режиму Саакашвілі"

На мій погляд, реально важлива енергетична складова. У Грузії немає енергетичних ресурсів. Але ми транзитна країна, і реально цією функцією користуються інші країни - Азербайджан, Казахстан, Туреччина.

Наприклад, минулого року, крім того, що ми експортуємо кілька років електроенергію в сусідні країни, включаючи Російську Федерацію, продали електроенергію через турецьку мережу в Сербію. Так що в цьому відношенні Україна і Грузія могли б бути більш корисні один одному. Потрібно працювати.

РБК-Україна: Яким може бути максимальний товарообіг між Україною та Грузією?

Григол Катамадзе: Моє внутрішнє відчуття, що товарообіг між нашими країнами має бути не менше 2 млрд дол. І в найближчі 3-4 роки цілком реально досягти цієї мети.

Ще у 2000 р., коли я починав роботу послом (в Україні), я говорив про те, що 1 млрд дол. - той показник, який може бути досягнутий протягом 5-6 років. І до 2007 р. ми фактично досягли цього показника в торговельному обороті, але потім грянула фінансова криза. І за підсумками минулого року ми вийшли на показник приблизно у 800 з гаком млн дол.

Читайте також: Саакашвілі визнав поразку на парламентських виборах у Грузії і заявив про перехід в опозицію (відео)

Реально, якщо правильно використовувати всі механізми, включаючи міжурядові угоди, режим вільної торгівлі, угоди про виробничу кооперацію, угоди про уникнення подвійного оподаткування, якщо їх використовувати і відразу бити по руках тим виконавцям, які оперативно не реагують на багато речей, то за 3-4 роки товарообіг між нашими країнами сягне 2 млрд дол.

РБК-Україна: Україна і Грузія тривалий час позиціонувалися як кандидати на членство в НАТО і ЄС.

Григол Катамадзе: Грузія 10 років, особливо останні чотири роки, цілеспрямовано рухається до НАТО. І це не воля однієї людини або одного уряду, або однієї політичної сили - це воля народу. 75% відсотків населення під час плебісциту у 2008 р. проголосувало за інтеграцію до НАТО. І політики, які зараз прийшли до влади, - не тільки Іванішвілі, а й лідери партій, які входять до блоку-переможця - чітко заявили, що курс у цьому відношенні не зміниться.

РБК-Україна: Грузія у ЄС - це реально?

Григол Катамадзе: Ми зараз знаходимося на завершальній стадії. Можливо, що до кінця 2013-2014 рр. будуть підписані угоди про асоціацію, про режим вільної торгівлі та безвізовий режим.

Що стосується НАТО, то Грузія вже названа аспірантом до альянсу разом із трьома європейськими країнами.

РБК-Україна: А як будуть розвиватися грузинсько-російські відносини? Адже не секрет, що чинник Саакашвілі був дуже великим подразником для Кремля.

Григол Катамадзе: Я весь час говорив, що ми повинні знаходити спільну мову з РФ. Але спільну мову можна знайти, якщо з тобою розмовляють. Це може бути напружена розмова, може бути м'яка розмова, але, тим не менш, повинен бути діалог, двосторонній рух.

Читайте також: Тбілісі наразі не готовий відновлювати дипломатичні відносини з Росією, - МЗС Грузії

Якщо двосторонній рух є, то завжди можна знайти компроміс, точки дотику. Якщо розмови немає, а ставиться ультиматум, то так неможливо досягти результатів. Думаю, що жодна влада, яка себе поважає, не дозволить вести із собою розмову таким чином.

Грузини - стародавня нація. Грузія - древня країна. У якийсь період мала державність, у якийсь період втрачала державність, але, тим не менш, інстинкт державності лежить у нації, в генетичному коді нації. Щойно російська політика по відношенню до Грузії зміниться і почнеться діалог, то можна буде знайти точки дотику і вирішувати проблеми співіснування на даному етапі. А далі, можливо, і нормального добросусідства.

РБК-Україна: Грузія не боїться нової хвилі кризи?

Григол Катамадзе: Думаю, немає країни, яка не переймається з приводу кризи. Але ми пройшли складний період кризи, до якого була додана гаряча фаза у вигляді грузинсько-російської війни. Тепер боятися якихось криз... Якщо ми не будемо штучно створювати кризи, то будь-які інші кризи долаються.

Розмовляв Олексій Біловол