Міськрада Ізмаїла відмовилася розглядати питання про регіональний статус болгарської мови
В Ізмаїлі міськрада відмовилася розглядати питання про надання болгарській мові регіонального статусу нарівні з російською. Болгари будуть скаржитися до вищих інстанції, в тому числі Президенту Віктору Януковичу, повідомляє видання "Дзеркало тижня. Україна".
В Ізмаїлі, за даними всеукраїнського перепису, переважає російське населення - 43,7%. За ними слідують українці - 38%, болгари - 10% і молдавани - 4,3%. Інші групи нечисленні.
Тому представники ряду громадських організацій звернулися до влади міста з проханням включити до порядку денного засідання міськради питання про закріплення за болгарською мовою статусу регіональної, надавши для цього необхідні дані. Однак їм було відмовлено, зазначає видання.
Російська мова отримала в Ізмаїлі статус регіональної на засіданні міськради 15 серпня. Нагадаємо, що вчора Луганська обласна рада надала російській мові статусу регіональної на території області. Подібне рішення ухвалили депутати Дніпропетровської та Херсонської облрад.
Раніше російська мова також був визнаний регіональним в Красному Лучі (Луганська обл.), В Донецькій і Запорізькій, Одеській областях і в Севастополі. Тернопільська облрада, в свою чергу, не визнала дії мовного закону в регіоні. Зазначимо також, що згідно з повідомленнями ЗМІ, Полтавські обласна та міська ради навіть не збираються розглядати питання про введення будь-якої регіональної мови, а в Херсонській області статус регіональної може отримати турецька мова.
Нагадаємо, що закон про основи державної мовної політики в Україні набув чинності 10 серпня. Документ передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні на підвідомчих їм територіях мінімум 10% носіїв даних мов. На думку радника Президента України Ганни Герман, бар'єр у 10% носіїв мови може бути збільшений до 20-30%.
Ще задовго до прийняття цього закону в деяких областях неодноразово намагалися надати російській мові статус регіональної. Так, у серпні минулого року Луганська облрада ухвалила рішення про те, що поряд з українською державною мовою може використовуватися російська. Нагадаємо, 25 квітня 2006 р. Луганський облрада надала російській мові статус регіональної. Це рішення було скасовано в кінці 2007 р. Ленінський райсудом Луганська.
У судовому порядку вирішувалося питання про надання російській мові статусу регіональної в Миколаївській області. У травні 2006 р. Миколаївська облрада надала російській мові статус регіональної на території області. У березні 2007 р. Апеляційний суд Миколаївської обл. скасував це рішення. Схоже рішення приймали депутати також в Запорізькій області.
Приблизно в той же час, в травні 2006 р., за визнання російської мови регіональною на території міста одноголосно проголосував Донецька міськрада, але прокурор міста оскаржив це рішення в суді. Вже в листопаді Донецький райсуд скасував рішення депутатів. Його підтвердив і Апеляційний суд.