ua en ru

Голосування від супротивного: як Запоріжжя і Дніпропетровськ вибирали менше зло

Голосування від супротивного: як Запоріжжя і Дніпропетровськ вибирали менше зло У Запоріжжі і Дніпропетровську вибори пройшли відносно спокійно

Незважаючи на очікування силових протистоянь в Запоріжжі і Дніпропетровську, день виборів у цих містах пройшов спокійно. Що, втім, не скасовує численних фактів порушень та використання "брудних" технологій, які могли вплинути на результати виборів. Основний тренд другого туру - городяни голосували не за конкретного кандидата, а проти його опонента.

"Запоріжсталь" задавила авторитетом

Всі 459 дільниць, задіяних у другому турі виборів в Запоріжжі, були відкриті вчасно. За крісло мера в місті боролися представник від "Блоку Петра Порошенка "Солідарність", народний депутат, який поєднує роботу у Раді з ректорством в Запорізькому національному університеті, Микола Фролов та самовисуванець, головний інженер "Запоріжсталі", яка належить бізнесмену Рінату Ахметову, Володимир Буряк.

Дива не сталося. Як і в першому турі, запорожці віддали перевагу Буряку. Тоді він набрав 29,3% голосів, Фролов - 15,8%. Протягом вчорашнього дня, за інформацією РБК-Україна, представник металургійного підприємства лідирував з відривом у 12-14%. За даними екзит-полів КМІС, за нього проголосували 55,9% виборців, за конкурента - 44,1%. До моменту виходу матеріалу стало відомо про офіційну перемогу Буряка. За даними міськвиборчкому, він набрав 58,4% голосів, Фролов - 41,5%.

Таким чином, долю міста-мільйонника визначили всього 350 тис. чоловік. За словами представника запорізького відділення громадянської мережі "Опора" Дмитра Арабаджиєва, всього тут 600 тис. виборців. Явка запорожців у другому турі виборів мерів стала однією з найнижчих по Україні - 36,6% (у першому турі - 42%, - ред.).

Передбачити таку низьку активність городян було складно - з ранку запорожці досить масово йшли на виборчі дільниці. У момент відкриття на одному з них зібралося вже близько 10 людей різного віку. Люди йшли голосувати, співаючи українські пісні.

"Ще трохи, - розповів РБК-Україна охоронець на дільниці. - У першому турі тут навіть черга була".

Виборча кампанія в Запоріжжі стала однією з найбільш "брудних" в Україні. Навіть в день виборів по всьому місту була розміщена прихована агітація з брендом "Запоріжсталі" в біло-синіх кольорах партійної символіки "Опозиційного блоку".

Городяни відзначали, що Володимир Буряк відзначився агресивним веденням кампанії. Був задіяний адміністративний ресурс підприємства - контролювався процес голосування співробітників "Запоріжсталі": під загрозою звільнень заводчан змушували надавати фотографію бюлетеня з галочкою навпроти прізвища Буряка.

Напередодні голосування за 200 грн можна було віддати свій голос прямо на дому. Крім того, систематично проводилися заходи для пенсіонерів у заводському ДК "Металургів", де їх годували і розважали. В останні місяці з працівників підприємства знімалися надбавки нібито для фінансування передвиборної кампанії.

"Запоріжжя завжди славилося своїм стилем. У всі часи будь-які політичні сили використовували актив підприємств", - розповів РБК-Україна голова правління Запорізької обласної організації Комітету виборців України Роман П'ятигорець.

У свою чергу Микола Фролов розповів про безпрецедентний тиск на нього та членів його сім'ї з боку команди опонента, блокування агітації і побиття співробітників його штабу.

"Остання крапля була, коли у Запоріжжі з'явилися справжнісінькі "тітушки", які почали відкрито переслідувати моїх агітаторів, - повідомив Фролов РБК-Україна. - Я мовчу про те, що на мене самого було вилито купу бруду, брехні, придумано домислів і пліток. У мене броня. Мені просто шкода мою сім'ю, яка пережила цей кошмар разом зі мною".

В той же час і самого Фролова звинувачували у використанні адмінресурсу в університеті. За словами запорожців, він нібито регулярно проводив у ЗНУ зустрічі зі студентами та активом міста, а на обурення одного з студентів Микити Слюсаря Фролов відреагував організацією вручення йому повістки до військкомату. Так заявляв сам студент, однак кандидат у мери всі звинувачення спростував.

У свою чергу Володимир Буряк свою виборчу кампанію оцінити так і не зміг. Пообіцявши РБК-Україна поспілкуватися після голосування, в результаті волів сказати пару чергових фраз для місцевих ЗМІ і поспішно виїхати.

"Я проголосував за жителів міста Запоріжжя, за їхнє майбутнє і за їхній розвиток", - проголосив він. При цьому, як саме він збирається розвивати місто, ніхто із запорожців толком не знав. Його передвиборна програма так і не була оприлюднена, а РБК-Україна він порекомендував звернутися до виборців і взяти її у них.

на питання він відповідати не захотів, а його помічник відтягнув журналіста від машини, після чого кортеж поспішно виїхав.

Голосування від супротивного: як Запоріжжя і Дніпропетровськ вибирали менше зло

Фото: Володимир Буряк продемонстрував небажання налагоджувати комунікацію як з пресою, так і з виборцями

Ще перед першим туром запорожці прогнозували перемогу Буряка, і це не вселяло в них оптимізму. Тут пам'ятають, що до прифронтової зони якихось 150 км і "якщо Ахметов здав Донецьк, то здасть і Запоріжжя". Тому ті, хто надав підтримку Фролову, в більшості випадків робили свій вибір не за нього, а проти суперника.

"Скоро на всіх картах країни з'явиться нова гаряча точка - ЗНР", - каже одна з виборців Марія (35 років).

"О, молодь прийшла голосувати. Звичайно, проголосують за фашистів, які бомблять Донбас", - так вважають люди старшого покоління.

Подібними настроями виборців користувалися і кандидати, розганяючи паніку. Ще до другого туру ходили чутки про можливих силових протистояннях в день виборів. Вже у день голосування сам Фролов не виключив такого варіанту розвитку подій. Однак, за словами Романа П'ятигорця, в Запоріжжі було стягнуто бійців Нацгаврдії "більше, ніж залишилося на лінії фронту".

"Нісенітниця собача. У команди Буряка немає ні ресурсів, ні людей цей варіант здійснити. У Фролова, як провладного кандидата, таких можливостей більше, - заявив він. - Такими заявами кандидати страхують свій провал. Краще б Фролов говорив про те, що в нього практично немає представників у комісіях. Наприклад, у першому турі було 12 чоловік від Буряка, від Фролова - 1".

Очікування не виправдалися. Ні пригод, ні значних порушень у день виборів виявлено не було. Правоохоронці зафіксували всього 24 відповідних заяви, повідомив Дмитро Арабаджиєв.

"Рейдер і хам" обійшов "злодюжку-боягузку"

Чого не скажеш про Дніпропетровськ. Станом на 21:00 неділі в правоохоронні органи надійшло 74 заяви про порушення, серед яких фотофіксація та пошкодження бюлетенів, спроба винести з виборчої дільниці, незаконна агітація. За словами довготермінового спостерігача громадянської мережі "Опора" в Дніпропетровську Дениса Давидова, в місті тільки факти прихованої агітації мали місце на 60% дільниць, зафіксовано 40 випадків фотографування бюлетенів.

"Виборцям видавалися флаєри, де чітко було вказано прізвище кандидата, - уточнив він. - За фактами фотофіксації дві людини доставлені в правоохоронні органи. Фото були видалені".

У Дніпропетровську розгорнулася війна білбордів. Обидва кандидати креативно поставилися до знищення рейтингу суперника. Прихована агітація з символікою "Кропу" закликала городян голосувати за сильного мера, а не за "зайчика-боягуза" і "блакитного злодюжку". Відповідь була не менш оригінальною: "Дніпропетровську потрібен мер-трудоголік, а не хам-алкоголік" або "рейдер-брехун".

Саме таким чином, йшла боротьба за посаду мера між представником "Кропу" Борисом Філатовим і кандидатом від Опозиційного блоку Олександром Вілкулом.

У підсумку результат другого туру кардинально відрізнявся від першого - лідерство перейшло до Філатову. За даними екзит-полів Socis, за нього проголосували 55,8%, Вілкулу віддали голоси 41,5%.

"Незважаючи на всі провокації, це моя безперечна перемога", - заявив після закриття дільниць Борис Філатов.

Олександр Вілкул за день виборів вийшов до преси всього один раз і то на дільниці, де голосував. Після 20:00 джерело з його оточення розповіло РБК-Україна про розчарування результатами: "Він засмучений. Ми не очікували такого результату".

Увечері в штабі Вілкула було тихо, незважаючи на те, що сам він перебував у себе в кабінеті, вів переговори з представниками своєї політсили на дільницях і вирішував, що робити далі. У його оточенні кажуть, що він налаштований оскаржувати результати виборів по причині великої кількості порушень. В оточенні Вілкула звинувачують Бориса Філатова використання "каруселей" з бюлетенями. Суть механізму в тому, що підкупленому виборцю дають вже заповнений бюлетень, він на дільниці отримує чистий, а в урну вкидає отриманий раніше.

Крім того, саме з Філатовим у Вілкула пов'язують проведення фестивалю їжі в центрі Дніпропетровська, де за фотографію заповненого бюлетеня можна було отримати глінтвейн і порцію рису.

"У опонента адмінресурс: в. о. мера Галина Булавка - його довірена людина. Під ними і міліція. Нам би ніхто не дозволив організувати такий захід в центрі міста в день виборів", - пояснив співрозмовник РБК-Україна з оточення Вілкула.

У той же час Борис Філатов протягом всього дня звинувачував свого суперника у блокуванні роботи міськвиборчкому.

"У нас є побоювання, що наші опоненти йдуть на зрив виборів. вони контролюють голову виборчої комісії пані Панкуліч (Панкуліч Валентина, - ред.), від Оппоблока - секретар комісії. Вчора, коли почали формуватись районні комісії, Панкулич з секретарем закрили друк і зникли. Зник і системний адміністратор. Тобто комісія як колегіальний орган, голосувала вручну", - заявив в інтерв'ю РБК-Україна Філатов.

Голосування від супротивного: як Запоріжжя і Дніпропетровськ вибирали менше зло

Фото: Борис Філатов всерйоз побоювався, що вибори в Дніпропетровську можуть бути зірвані

Пізніше було прийнято рішення про виготовлення дубліката печатки. Вже близько 22 годин кандидат від "Укропу" заявив, що голова ЦВК Михайло Охендовський збирає засідання комісії, щоб анулювати повноваження міської ТВК і зірвати вибори в Дніпропетровську. Однак через годину член Центрвиборчкому Жанна Усенко-Чорна спростувала цю заяву.

"Ні, це фейкова новина, і мені дуже шкода, що один з членів ЦВК причетний до цього", - заявила вона.

Крім цього, представники Бориса Філатова звинувачували своїх опонентів у "безпрецедентній кількості серйозних порушень"- 500, в той час як у першому турі, за словами юриста Олександра Санжара, було зафіксовано всього близько чотирьох.

"В основному це "каруселі", кроси, підкуп виборців і фотофіксація бюлетенів", - уточнив він.

Незважаючи на напружену ситуацію в Дніпропетровську, явка виборців виявилася найвищою по Україні - 45% (у першому турі - 43,6%, - ред.). За даними ЦВК на 12 годин, оброблено вже більше 90% протоколів, лідирує Борис Філатов з 55% голосів. У Вілкула - 45%.

"Я простягаю руку всім проукраїнським демократичним силам у міськраді, крім "Опоблоку", - вже встиг заявити хоч ще і не офіційний переможець, але ймовірний майбутній мер Дніпропетровська.