ua en ru

Глава АМКУ Юрій Терентьєв: Прямого тиску на нас не було

Глава АМКУ Юрій Терентьєв: Прямого тиску на нас не було Фото: Голова АМКУ Юрій Терентьєв більше відчуває тиск суспільства, а не влади
Антимонопольний комітет розслідує справу про зловживання монопольним становищем компанії-дистриб'ютора тютюнових виробів "Мегаполіс-Україна", яка займає 95% ринку. Крім цього, на адресу компанії звучать звинувачення в "російських коріннях". Як йде розслідування і чи чинять тиск на АМКУ, Терентьєв розповів у другій частині інтерв'ю РБК-Україна.

Антимонопольний комітет розслідує справу про зловживання монопольним становищем компанії-дистриб'ютора тютюнових виробів "Мегаполіс-Україна", яка займає 95% ринку. Крім цього, на адресу компанії звучать звинувачення в "російських коріннях". Як йде розслідування і чи чинять тиск на АМКУ, голова АМКУ Юрій Терентьєв розповів у другій частині інтерв'ю РБК-Україна.

РБК-Україна: Зараз стало традицією робити викривальні заяви про тиск з боку депутатів, Адміністрації президента на керівників тих чи інших міністерств, відомств. Вас, як главу Антимонопольного комітету, це торкнулося?

Юрій Терентьєв: В традиційному розумінні для України слова "тиск" - немає, не тиснуть. Ми відчуваємо швидше громадський тиск. Тому що всі процеси, які Антимонопольний комітет почав з моменту формування нового складу, досить гучні і резонансні. Тобто, ми фактично торкнулися всіх священних корів, які були у нашій економіці - це енергетика, транспорт, держкомпанії, ринки споживчих товарів, на яких існують певні проблеми, по яких, чомусь комітет якщо і починав справи, то тягнув і не закінчував. Ми взялися одночасно за 5-6 дійсно дуже значущих для суспільства тем.

РБК-Україна: Поточних і попередніх?

Юрій Терентьєв: Так. Так, питання енергетики для України актуальні останні 20 років. Цій темі раніше давалися тільки певні оцінки, тепер ми свідомо виходимо із зони комфорту і ведемо наші розслідування в дусі європейської відкритості. Зворотний бік цього - колосальний пресинг суспільства, тому що багато людей очікують швидких рішень. Ми часто чуємо: "Антимонопольний комітет - розберися", "Антимонопольний комітет - демонополізуй". Але наші розслідування - це не політичні декларації, це глибокий економічний та юридичний аналіз. Будь-яке аналогічне відомство в світі проводить подібні розслідування не менше 6 місяців, так як досліджуються системні проблеми, а не точкові, що завдають збитку одному суб'єкту, аналізується діяльність компанії, групи компаній у контексті їх впливу на велике коло суб'єктів. Тому розслідування тривають в середньому до двох років.

РБК-Україна: тобто, ви намагаєтеся не звертати уваги на тиск громадськості і займаєтеся більш глибоким аналізом?

Юрій Терентьєв: Ми не можемо не звертати уваги на думку громадськості і не враховувати соціальний контекст, політичні і суспільні очікування значущих тем. Ми повинні на це реагувати,але це не означає, що треба почати займатися популізмом. Ми реагуємо тим, що ставимо пріоритет важливі для суспільства питання, публічно оголошуємо проміжні результати нашої діяльності. Безумовно, у нас є обмеження щодо розкриття інформації, яка нам подається, і ми це враховуємо. Наприклад, нормою права європейського конкурентного процесу є те, що якщо комітет по ходу дослідження починає обговорювати свою позицію, то фактично його можна звинуватити в упередженому ставленні до суб'єкта.

РБК-Україна: чи Можна сказати, що вам пощастило, що політики не тиснуть на вас, а то і міністр економіки Айварас Абромавічус голосно заявив про прямий тиск, і глава ФДМ Ігор Білоус.

Юрій Терентьєв: Безумовно, ми є об'єктом тиску в певній мірі. Але прямого тиску, щоб мені хтось подзвонив і почав розповідати, як мені розглядати справи, на нас не було.

РБК-Україна: Давайте перейдемо до вашого розслідування по "Мегаполіс-Україна". На якому етапі зараз розгляд справи, і чому АМКУ зайнявся ним саме зараз, адже вони давно на ринку працюють?

Юрій Терентьєв: Комітет не вперше почав дивитися на тютюновий ринок. Даною проблематикою АМКУ займався ще з початку 2014 року. Я працюю з 2015 року. Коли ставили питання про голосування за мою кандидатуру, у мене були співбесіди з різними фракціями, і вони відзначали, що на тютюновому ринку склалася гостра ситуація з нею необхідно розібратися. Коли приступив до своїх обов'язків на посаді голови Антимонопольного комітету, я вже бачив історію скарг, що надходять. Але скарги, які подавалися щодо діяльності компанії "Мегаполіс-Україна", як правило, носили політично-емоційний характер. Наприклад, що ця компанія пов'язана з російськими бізнесменами, що вона обмежує "роздрібників". В цих звинуваченнях практично не було економічних аргументів, інформацією про зловживання монопольним становищем. Ми не просто орган, куди можна поскаржитися на те, що комусь погано, ми займаємося порушеннями законодавства про економічну конкуренцію.

укр1

РБК-Україна: тобто, той факт, що компанія, по суті, диктує ціни на ринку, не є для вас порушенням?

Юрій Терентьєв: Комітет займається усіма питаннями, які є в українській економіці. Якщо суб'єкти нам повідомляють про проблему, але при цьому суті питання не розкривають, то досить довгий час займає питання дослідження проблеми. Якщо цих фактів достатньо починається виробництво.

Якщо суб'єкт справді хоче захистити свої права, то якість підготовки документів має бути вище, тим легше нам з цією скаргою працювати. Ми отримуємо лист від підприємця, припустимо, Черкаської області, який говорить, що компанія "Мегаполіс-Україна" - це російська компанія, яка завищує ціни. І все. А ми питаємо: "А не могли б ви нам розповісти, як саме вона завищує ціни? В чому проявляється зловживання монопольним становищем? Яким чином ви страждаєте від цієї діяльності? Опишіть ваш збиток".

І ось ця переписка, якщо ми не отримуємо повний обсяг інформації, займає декілька місяців. До нас надходить в день до 100 різних листів. Якщо спочатку приходить скарга без достатньої для збудження справи інформації, то, природно, цей процес йде повільно. Ситуація з "Мегаполіс-Україна" почала розвиватися швидше з кінця серпня. Склад комітету був вже повністю призначений. І в серпні пройшли круглі столи з підприємцями, які посилалися на порушення своїх прав. На жаль, учасників було досить обмежена кількість. Тютюнові компанії були практично завжди, але "Мегаполіс-Україна" - немає, і було лише 5-6 підприємців-представників роздрібної торгівлі і рітейлу.

РБК-Україна: Як раз тютюнові компанії в своїх поясненнях писали, що їх влаштовують стосунки з "Мегаполіс-Україна".

Юрій Терентьєв: На тютюновому ринку є кілька рівнів. Перший - це рівень виробника, тут діють 4 компанії, другий - рівень дистрибуції, де працює один дистриб'ютор - "Мегаполіс-Україна". Є ще невеликий блок суб'єктів оптової торгівлі, які здійснюють перепродаж, і потім від 50 до 70 тисяч роздрібних торгових точок. Проблематика на кожному рівні своя. Але разом з тим є й загальні наскрізні питання. Так, до виробників тютюнової продукції у нас виникло питання: "А чому всі 4 компанії, і за якими критеріями вибрали одне й те ж підприємство-дистриб'ютора?". Звучали аргументи з боку великого рітейлу, що в сусідніх державах, наприклад, міжнародні мережі укладають прямі договори з компанією-виробником, а в Україні чомусь їм відмовляють.

РБК-Україна: Наскільки я розумію, не всі великі торгові мережі готові працювати на тих умовах, на яких тютюнові компанії працюють з "Мегаполіс-Україна".

Юрій Терентьєв: Так, але у міру занурення в тему ми бачимо, що тютюнові компанії та дистриб'ютори говорять про різні речі й на різних мовах. Тютюнові компанії готові бачити багатьох дистриб'юторів, але учасники ринку не говорять про те, що вони готові ними бути. Онихотят бути просто оптовиками з прямими договорами, а це трохи різні ролі. Дистриб'ютор передбачає якусь активну позицію в донесенні цього продукту до кінцевої роздрібної точки, кінцевого споживача. Фактично з боку тютюнових компаній дійсно підтримується теза, що сформована ситуація сформувалася еволюційно конкурентним шляхом. Ми це перевіряємо.

Може бути, тютюнові компанії якимось чином сприяли формуванню такої ситуації на ринку. Тому на початку жовтня виробникам були надані рекомендації опублікувати критерії відбору своїх дистриб'юторів. Тютюнові компанії в теперішній час розробили комерційні політики і звернулися до комітету за отриманням попередніх висновків.

укр2

РБК-Україна: чи Можна зараз говорити про те, що компанія "Мегаполіс-Україна"- монополіст?

Юрій Терентьєв: Безумовно, можна. Компанія "Мегаполіс-Україна"займає 95% ринку в сегменті оптової торгівлі тютюновими виробами. Монопольне становище тут очевидно.

РБК-Україна: Комітет вже розібрався, хто є кінцевим бенефециаром "Мегаполіс-Україна"? Тому що в січні активісти заблокували роботу ряду філій і говорили про те, що це російська компанія. Сам "Мегаполіс-Україна" запевняє, що власниками є українці, британці, ірландці.

Юрій Терентьєв: В комітеті є інформація, пов'язана з отриманням дозволів на концентрації частки в 2010-2011 роках. Станом на той період, дійсно, росіяни були кінцевими бенефіціарами. Зараз, компанія заперечує, що ці особи є кінцевими бенефіціарами.

РБК-Україна: І ви не можете простежити, що ж змінилося?

Юрій Терентьєв: Логічно можна зробити висновок, що якщо ці люди були в 2010 році бенефіціарами, а в 2011 році юридична особа існує на інших бенефіціарів, то, швидше за все, бенефіціари продали свої частки. Інформацію про те, коли цей продаж було здійснено і на яких умовах, потрібно було отримувати дозвіл АМКУ, ми ще не отримали повністю.

РБК-Україна: Якщо буде доведено присутність російських власників, чи маєте ви право рекомендувати МЕРТ накласти санкції на "Мегаполіс-Україна", чого, власне, і просили активісти?

Юрій Терентьєв: З власної ініціативи ми можемо рекомендувати, нам це не заборонено. Але органи державної влади діють у рамках компетенції, яка їм приписана. Якщо ми в ході своєї діяльності бачимо, що суб'єкт допустив порушення іншого законодавства, то ми маємо право проінформувати і навіть зобов'язані це зробити. Для нас, за великим рахунком, національність бенефіціара цікава з точки зору контролю за економічною концентрацією. Тобто, якщо ми бачимо, що дозвіл на передачу корпоративних прав підприємства було здійснено без згоди комітету, то в такому випадку ми можемо приймати відповідні заходи. Але сам по собі факт того, що, припустимо, бенефіціаром цієї компанії є особа А при цьому будучи громадянином країни Б - не становить порушення.

РБК-Україна: Була неофіційна інформація про те, що рішенням комітету може стати поділ "Мегаполіс-Україна" на три компанії. Наскільки це відповідає дійсності і може бути застосоване?

Юрій Терентьєв: Ми ніколи про це не говорили. Ніхто з моїх колег рівня державних уповноважених таку позицію ніколи не озвучував. Ще рано говорити про те, які можуть бути наслідки, ми тільки аналізуємо нарешті отримані нами документи про економічну діяльність підприємства.

укр3

РБК-Україна: Вони не йдуть на контакт?

Юрій Терентьєв: "Мегаполіс-Україна" отримав наші досить об'ємні запити на початку жовтня. Щоб довести було або не було порушення, ми повинні проаналізувати всю економічну діяльність суб'єкта, провести безвиїзної аудит підприємства, посубъектный, поконтрагентный, поартикульный. Це колосальний обсяг інформації. Ми виходили на перевірку 25 жовтня, направили "Мегаполіс-Україна" запити про надання комплексної інформації про їх господарської діяльності. Але справа в тому, що всі раптом почали відчувати інтерес до компанії "Мегаполіс-Україна". Паралельно з нами перевірку здійснює ГФС, правоохоронні органи. Ресурси "Мегаполіс-Україна" не безмежні, кожному державному органу треба готувати окремий пакет документів, а це досить обтяжливо. Їх завдання - сигарети продавати, а не книги писати. Наше завдання - не збирати штрафи за ненадання інформації, ніж раніше славився Антимонопольний комітет. Ми ж повинні отримати інформацію від "Мегаполіс-Україна"? Наприкінці грудня ми сіли, детально обговорили ситуацію, скільки їм потрібно часу для підготовки відповідей, чи розуміють вони об'єм інформації, яку в них комітет запитує і в останніх числах січня нам інформація була надана.

РБК-Україна: Коли чекати результатів?

Юрій Терентьєв: Ставити собі завдання, що за два тижні ми проаналізуємо всю інформацію, нереально. М'яко кажучи, якість буде невисоким. Я б говорив, що протягом лютого інформація буде аналізуватися. Якщо в діяльності компанії будуть виявлені ознаки порушень, вони будуть викладені в поданні з попередніми висновками. Це подання надсилається суб'єкту і у компанії є 10 днів, щоб дати свої коментарі. Фактично, робота "первинці" проходить у лютому, за попередніми висновками - березень і в кінці березня - результат. Але, знову ж таки, це якщо будуть виявлені порушення.

РБК-Україна: Ви сказали, що у "Мегаполіс-Україна" 95% частка ринку... Про що ви говорите?

Юрій Терентьєв: Є суб'єкти, у яких велика частка на ринку, але вони не зловживають монопольним становищем.

РБК-Україна: Хто це, наприклад?

Юрій Терентьєв: Природні монополії. Не обов'язково, що вони зловживають монопольним становищем. Але питання в іншому. Якщо ми говоримо про порушення, ми повинні розуміти його масштаб. Якщо, наприклад, певне підприємство не додало здачу 10 роздрібним кіоскам, то це один рівень порушення.

Якщо підприємство обслуговує 50 тис. торгових точок і порушення носять системний характер - інша відповідальність. Зараз я ще не можу дати відповідь, наскільки масштабно порушення з боку "Мегаполіс-Україна", але в АМКУ є кілька основних форм відповідальності і можливостей впливу на суб'єкт.

В першу чергу штраф, але це не панацея. Оштрафованное підприємство починає свою діяльність підлаштовувати таким чином, щоб відшкодувати збитки від покарання. Для того щоб обчислити штраф правильно, ми повинні оцінити оборот, пов'язаний з порушенням: це 10 тис., 10 млн або 10 млрд гривень. Для цього потрібен економічний аналіз діяльності підприємства. А це ресурсномістка завдання.

Інше питання, коли ми бачимо потенційний розмір штрафу, то він повинен забирати незаконно отриманий прибуток і мати стримуючий ефект від порушень в майбутньому. Тобто він повинен бути і стримує, але одночасно і таким, який не буде знищувати суб'єкт. Але найважливіший блок - це не штраф. Важливі зобов'язання, які будуть сформульовані по компанії "Мегаполіс-Україна", а також рекомендації для інших учасників тютюнового ринку. Зараз звучать різні оцінки діяльності компанії "Мегаполіс-Україна".

Одні суб'єкти, табачники, бачать у цьому суб'єкті певне благо, інші - дистриб'ютори, які мають роздрібні чи оптові ліцензії - кажуть, що це однозначне зло, бо порушується закон і обмежуються їхні права. Третя група, про яку ми знаємо менше, але на яку посилається "Мегаполіс-Україна" - суб'єкти роздрібної торгівлі. І вони задоволені співпрацею. І ми попросили "Мегаполіс-Україна", якщо вони мають інформацію про таких суб'єктів, то нехай нададуть. Ми хочемо мати повну картину. І якщо все звести до базових речей, то ми захищаємо економічну конкуренцію. А економічна конкуренція - це можливість для кожного суб'єкта, кожного споживача мати вибір більш ніж з одного суб'єкта.

РБК-Україна: тобто ви, по суті, хочете переформатувати ринок реалізації тютюнової продукції?

Юрій Терентьєв: Для нас головне - конкуренція. В ідеалі повинна бути альтернатива. Активний агресивний маркетинг тютюнових виробів, можливо, для держави неоднозначна сфера. У ряді європейських держав існує модель єдиного дистриб'ютора, яка покликана, в першу чергу, гарантувати фіскальну прозорість ринку і митних органів з метою недопущення контрабанди. Тобто, ми ці аргументи чуємо, але вони не знаходяться в сфері нашої компетенції. Якщо є фіскальні переваги цієї моделі і обмеження конкуренції на ринку. Але ми захищаємо конкуренцію, і будемо наполягати на тому, що комерційна політика тютюнових компаній повинна бути опублікована не була прописана під одного суб'єкта. Вимоги до дистриб'ютора дійсно повинні бути високими, але раціональними. Повинна бути можливість потенційного входу інших гравців на цей ринок.

Розмовляла Наталія Непряхіна

Першу частину інтерв'ю з Терентьєвим читайте тут.