Всупереч очікуванням Президента Петра Порошенка на скорочення дефіциту НАК "Нафтогаз України" до 30 млрд грн вже в цьому році, діра в бюджеті газового монополіста перевищить 91 млрд грн. При цьому, відповідно до фінплану НАК, компанія прогнозує чистий збиток в розмірі понад 85 млрд грн. Вирішувати проблеми дефіциту чиновники мають намір за рахунок подальшого економічного обґрунтування вартості газу для побутових споживачів, приведення тарифів на теплову енергію до рівня окупності, а також за рахунок залучення міжнародних кредитів під держгарантії.
Всупереч очікуванням Президента Петра Порошенка на скорочення дефіциту НАК "Нафтогаз України" до 30 млрд грн вже в цьому році, діра в бюджеті газового монополіста перевищить 91 млрд грн. При цьому, відповідно до фінплану НАК, компанія прогнозує чистий збиток в розмірі понад 85 млрд грн. Вирішувати проблеми дефіциту чиновники мають намір за рахунок подальшого економічного обґрунтування вартості газу для побутових споживачів, приведення тарифів на теплову енергію до рівня окупності, а також за рахунок залучення міжнародних кредитів під держгарантії. Експерти вважають фінплан НАКу реалістичним і впевнені, що навіть з таким дефіцитом компанії вдасться закачати достатній для проведення опалювального сезону обсяг газу у сховища. Разом з тим, аналітики рекомендують державі зосередитися не на вирішенні проблем монополіста в авральному режимі, а профінансувати комплексне енергозбереження в енергетиці.
Як стало відомо РБК-Україна, вчора урядовий комітет з питань економічного розвитку та євроінтеграції затвердив проект розпорядження про затвердження фінансового плану та основних показників руху коштів НАК "Нафтогаз України" на 2015 рік (видання має копію).
За словами високопоставленого джерела РБК-Україна в Кабінеті міністрів, основні питання при узгодженні документа були пов'язані з пошуком коштів для закачування газу в підземні сховища для забезпечення опалювального сезону і подальшим підвищенням вартості енергоресурсу на внутрішньому ринку. Співрозмовник уточнив, що проект розпорядження буде розглянутий на найближчому засіданні уряду в середу, 10 червня.
Згідно з документом, 2015 рік НАК "Нафтогаз" планує завершити з чистим збитком у 85,04 млрд грн, доходи прогнозуються на рівні 74,9 млрд грн, а сумарні витрати (адміністративні, операційні, фінансові) оцінюються в 160 млрд грн - практично аналогічні показники НАК продемонстрував за підсумками 2014 року.
Ключовою проблемою газового монополіста, як і раніше залишається дефіцит бюджету, який формується переважно через різницю між ринковою ціною газу і його відпускною вартістю для комунальної теплоенергетики. В цьому році "Нафтогаз" прогнозує розмір дефіциту власних коштів у 91,3 млрд грн. Ця фінансова діра скоротиться за умови фінансування з держбюджету (на цей рік у бюджеті закладено фінансування в розмірі близько 30 млрд грн) до майже 59 млрд грн. Ці показники трохи кращі, ніж торік, який компанія завершила з дефіцитом майже у 110 млрд грн. Проте вони все ще далекі від вимог Міжнародного валютного фонду, згідно з яким дефіцит НАК має становити не більше 3% ВВП.
Втім, такий розмір дефіциту може стати повною несподіванкою і для Президента Петра Порошенка. Звертаючись до парламенту з щорічним посланням, глава держави зробив дуже оптимістичний прогноз. Коментуючи питання підвищення тарифів на комунальні послуги для населення, він зазначив, що в цьому році очікує скорочення дефіциту "Нафтогазу" до 30-35 млрд грн. "Вже в 2015 році дефіцит істотно скоротився, і, я сподіваюся, що з 120-130 млрд грн торішніх показників він зменшиться до 30-35 млрд грн в цьому році", - заявив Президент.
Разом з тим, і в уряді, і в самому НАКу мають намір вирішувати проблему дефіциту за рахунок низки заходів. Згідно з документом, "Ощадбанк", "Укргазбанк" і "Укрексімбанк" зобов'яжуть перенести строки погашення компанією боргових зобов'язань, а Нацбанк має посприяти залученню додаткових коштів в іноземній валюті. Це дозволить компанії частково вирішити проблему нестачі обігових коштів. Позики будуть направлені на покупку і закачування 5,7 млрд кубометрів природного газу, необхідного для проведення опалювального сезону.
Згідно з даними ПАТ "Укртрангаз", за січень-травень 2015 року в газосховища було закачано понад 10 млрд кубометрів газу. "Нашу потребу у фінансуванні оборотного капіталу (для закачування газу в підземні сховища) ми оцінюємо приблизно в 1,5-2 млрд дол. Зараз ми ведемо переговори з міжнародними фінансовими організаціями - ЄБРР, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) - і розраховуємо на їхню допомогу. Крім того, працюємо з нашими європейськими постачальниками, пропонуючи їм за свій рахунок закачувати газ влітку, для того, щоб взимку ми у них викуповували цей газ. Ми також запропонували українським промисловим підприємствам закуповувати газ для своїх зимових потреб влітку і закачувати його в підземні сховища", - розповів в інтерв'ю РБК-Україна (повну версію читайте 8 червня) заступник голови правління НАК "Нафтогаз-Україна" Сергій Коновець.
За його словами, станом на березень-квітень минулого року, фінансовий стан компанії було настільки жалюгідним, що розглядався варіант її банкрутства - збитки в 85 млрд грн і кредиторська заборгованість в 65 млрд грн. "Зараз загальна заборгованість споживачів за газ усіх категорій перед НАКом становить близько 35 млрд грн, з яких майже 10 млрд грн - борги за 2015 рік", - зазначає Коновець.
Незважаючи на високий рівень дебіторського боргу, НАК "Нафтогаз" все одно піднімає питання про приведення тарифів на газ і теплову енергію для побутових абонентів до економічно обґрунтованого рівня. За словами джерела видання, присутнього при узгодженні фінплану, НАК наполягає на перерахунку тарифу з урахуванням ринкової вартості газу в 9 тис. грн за тисячу кубометрів (зараз 7,2 тис. грн). Згідно з проектом розпорядження, Міненерговугілля, Мінрегіон і Мінфін повинні передбачити додаткові видатки держбюджету на покриття тарифної різниці вже в цьому році. Однак дізнатися конкретні суми РБК-Україна вчора не вдалося - міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин не відповідав на телефонні дзвінки.
Фінансовим планом передбачено, що у поточному році НАК "Нафтогаз" витратить на закупівлю імпортного газу 144 млрд грн, на купівлю газу власного видобутку - 19,6 млрд грн, а на повернення кредитних коштів - 41,5 млрд грн. Близько 4 млрд грн необхідно компанії для інвестицій в енергоефективні проекти, проведення сейсмічних робіт, а також для капітальних вкладень.
Джерело видання в Кабміні уточнило, що на вході узгодження фінплану НАК попередив, що при відсутності знижки на російський газ, дефіцит власних коштів компанії може збільшиться ще на 13 млрд грн. Нагадаємо, в першому кварталі 2015 року Україна отримувала російський газ зі знижкою в 100 дол. на тисячу кубометрів, яка була надана за рахунок експортного мита згідно так званого "зимового пакету". Минулого тижня міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив про можливість продовження знижки на газ для України на двухквартальный період.
Втім, експерти впевнені, що навіть при такому дефіциті "Нафтогаз" зможе забезпечити проведення опалювального сезону в Україні. "У формулювання пролонгування знижки Росія упаковує свої власні проблеми. Про яку знижку може йти мова, коли європейський газ продається за 250 доларів за тисячу кубометрів, а "Газпром" нам пропонує по 350 доларів? При цьому середня експортна ціна газу на сайті російського Міністерства енергетики вказана в розмірі 222 долара. Ми їм потрібні зараз більше, ніж вони нам", - зазначив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
Він також упевнений, що НАКу вдасться залучити європейські кредити для закупівлі газу і закачування його в сховища. "Думаю ситуація з низькими цінами на нафту буде сприяти і товарним кредитам та міжнародним позикам, - вважає експерт. - Крім того, наші технічні потужності цілком дозволяють нам покрити потреби в 22,6 млрд грн, а також не варто забувати, що ми стали менше споживати газу. На початок опалювального сезону в сховищах було близько 17 млрд кубометрів, а до квітня - 7 млрд кубометрів. Звичайно, зима була теплою, але тим не менше газу нам вистачає, адже ми теж видобуваємо не менше 20 млрд кубометрів".
В цілому експерти назвали фінансовий план НАКу реалістичним, однак з сумнівом поставилися до необхідності різкого збільшення тарифів на газ і теплову енергію для населення. "Якщо керуватися економічною логікою - це правильний крок, але соціально-політичний аспект, тим більше напередодні місцевих виборів, переважує і навряд чи в уряді підуть на тарифний стрибок", - впевнений Гончар.
"Збільшення тарифів призведе лише до кризи платежів з боку споживачів і не дозволить зараз вирішити фінансові проблеми компаній. Втім, державі варто визнати НАК планово збитковим, що дозволить зафіксувати факт серйозного соціального навантаження, яке несе монополіст. І головне, варто зосередитися на вирішенні проблем енергоефективності в теплоенергетиці та житловому фонді", - вважає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.