ua en ru

Єврокомісар: Навіть підписання договору про асоціацію не гарантує Україні членство в ЄС

Автор: RBC.UA
Угода про асоціацію з Євросоюзом не буде гарантувати Україні членство в ЄС. Про це розповів комісар Європейського союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, пише видання "Комерсант-Україна".

Угода про асоціацію з Євросоюзом не буде гарантувати Україні членство в ЄС. Про це розповів комісар Європейського союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, пише видання "Комерсант-Україна".

Відповідаючи на питання, якщо проблеми вирішаться, і угода все-таки буде підписана, чи ввійде в неї згадка про перспективу членства України в Євросоюзі або про ст. 49 Європейського договору, що гарантує таку перспективу, Фюле відзначив: "Не ввійде. Я сподіваюся, що цей факт не стане проблемою, яка виявиться перешкодою для підписання українською стороною угоди про асоціацію".
Фюле заявив, що ЄС рішуче налаштоване завершити переговори про асоціацію, тому що цей договір хороший для всіх - і для України, і для ЄС.

У той же час, коментуючи ситуацію з угодою про асоціацію у разі якщо українське керівництво не виконає вимог щодо декриміналізації статей Кримінального кодексу, яка дозволить вирішити проблему кримінальних справ стосовно представників опозиції, Фюле сказав: "Якщо рішення проблем, про які йде мова, не буде знайдено, зробити це, можливо, буде складно. Якщо ми парафуємо цю угоду, то пізніше від нас будуть очікувати, що ми його підпишемо, а потім - ратифікуємо. А з ратифікацією можуть виникнути проблеми".

Крім того, єврокомісар відзначив, що ЄС пропонує Україні не звичайний договір про ЗВТ, а створення глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. А це не лише торговельні відносини. "Це означає, що ми фактично включаємо Україну до спільного ринку ЄС, який є одним з найуспішніших проектів Євросоюзу. Ви б не стали пропонувати ці можливості країнам, у яких є явні проблеми з дотриманням ваших основних цінностей, чи не так?", - додав Фюле.

Він вважає, що Україна є першопрохідцем і першою може укласти з ЄС угоду, економічна частина якої виходить за рамки традиційного поняття про ЗВТ. У той же час це вимагає нової якості взаємин Києва і Брюсселя. І тут недостатньо орієнтуватися на прагматичний підхід у переговорах про асоціацію. Багато що залежить і від того, як Україна забезпечує незалежність юстиції, верховенство права, свободу преси та інші фундаментальні права і свободи, зазначив єврокомісар.

Крім того, він погодився з думкою експертів щодо того, що якщо сьогодні ЄС не втримає Україна на своїй орбіті, уклавши з нею договір, то завтра ця можливість може бути втрачена.

Крім того, єврокомісар відзначив, що ЄС ніколи не говорив, що умовою підписання угоди є виконання Україною всіх зобов'язань на 120%. "У нас немає папки з 23 або 145 сторінок, де розписаний чіткий перелік технічних вимог, виконання яких є умовою для укладення договору. Ми повинні побачити наміри з вашого боку! Звичайно, ми намагаємося грунтуватися на фактах, коли приймаємо рішення по Україні. Але ви повинні розуміти, що в цьому випадку мова йде все ж про сприйняття... Якщо ви подивитеся щорічний звіт про Україну, то побачите, що ми стежимо не тільки за активністю політиків, не тільки за діями центральної влади. Ми також ведемо дискусії з громадянським суспільством і намагаємося отримувати максимально об'єктивну картину, наскільки це можливо", - зазначив Фюле.

Коментуючи питання "газової війни" він повідомив: "Я не хотів би вживати термін "газова війна" в той час, коли ми намагаємося знайти рішення... Ця тема була однією з пріоритетних на моїх переговорах як з президентом Януковичем, так і з прем'єр -міністром Азаровим і першим віце-прем'єром Клюєвим. Єврокомісар Гюнтер Еттінгер, відповідальний за енергетику, в жовтні відвідає Київ. У нас триває взаємодія в сфері використання ГТС. Після кризи 2009 року ми встановили параметри нашого співробітництва в модернізації ГТС, надавши Україні членство в Енергетичному співтоваристві. Воно наблизило Україну до ЄС, тому що їй було запропоновано привести своє законодавство у сфері енергетики у відповідність з європейським...".

"Важливість України в газовій сфері полягає в тому, що Євросоюз співпрацює з РФ. Я не бачу, як ваша країна зможе продовжувати грати цю роль, якщо вона перетвориться на поле битви між Росією і ЄС", - сказав єврокомісар, відповідаючи на питання чи встане Європа на сторону України в конфлікті з РФ.

Слід сказати, що раніше перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявив про те, що угоди про ЗВТ з ЄС та асоційоване членство України в ЄС не будуть роз'єднані.

Нагадаємо, що 14 вересня глава представництва Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра зазначив, що переговори між Україною та Євросоюзом щодо укладення угоди про ЗВТ просуваються успішно, але говорити про конкретний термін підписання документа рано.

Хоча раніше урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький заявив, що ключові моменти щодо угоди про зону вільної торгівлі з ЄС можуть узгодити вже до кінця наступного тижня.

Нагадаємо, 2 вересня ц.р. прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна і Європейський союз підпишуть угоду про зону вільної торгівлі в кінці 2011 р. "В кінці року ми підпишемо угоду про створення зони вільної торгівлі з ЄС", - зазначив він.

Слід визнати, що проблем у Україні на шляху підписання будь-якого з договорів. 31 травня ц.р. Микола Азаров назвав дискримінаційною позицію Європейської комісії в переговорах щодо Зони вільної торгівлі. Зокрема, він зазначив, що залишається 3 неврегульованих питання, а саме про квотування української сільгосппродукції, послуги автоперевізників та географічних назв товарів.

Раніше Кабмін затвердив план заходів щодо збільшення переваг та мінімізації негативних наслідків створення ЗВТ України з ЄС. План передбачає продовження адаптації законодавства України до законодавства ЄС, проведення моніторингу зовнішніх ринків, вдосконалення законодавства щодо створення сприятливих умов для залучення інвестицій в економіку Україну, гармонізацію митних процедур Україну до законодавства ЄС, приведення національних ветеринарних, санітарних, фітосанітарних, екологічних норм, стандартів, технічних регламентів та умов у відповідність з європейськими та міжнародними стандартами.

Україна і ЄС почали переговори про створення зони вільної торгівлі 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України і ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".

Крім того проблемним моментом є бажання Росії змусити Україна вступити до Митного союзу. Українська влада пропонує іншу форму - "3 +1", на що не погоджується РФ.

У такому випадку, за словами Президента Януковича, питання вступу до Митного союзу перед Україною не стоїть.

"Стратегічний напрямок Україні визначено законом про основи внутрішньої і зовнішньої політики. Це закон, який визначає євроінтеграцію і зовнішній вектор, принцип національного прагматизму закладений в основу наших прагнень. Тому зараз на порядку денному для України стоїть питання про підписання угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ ) з ЄС, та угоди про асоціацію та продовження виконання плану дій щодо безвізового режиму, який ми отримали в цьому році. Сьогодні не стоїть питання для України вступу до митного союзу (МС). Я про це неодноразово заявляв. Ще раз хочу повторити ми визначилися , у нас є закон, і є Конституція, яку ми дотримуємося і будемо її виконувати ", - сказав Янукович.