ЄС готовий до створення тристороннього консорціуму з управління ГТС, але потрібні гарантії, - посол ЄС в Україні
Європейський союз (ЄС) готовий до створення тристороннього консорціуму "Україна-ЄС-Росія" з управління українською газотранспортною системою (ГТС) при певних гарантіях. Про це заявив посол ЄС в Україні Ян Томбінський в ефірі телеканалу "ТВі".
"ЄС буде до цього готовий, однак нам потрібні прозорість і певні гарантії", - сказав він, підкресливши, що маються на увазі ситуація з корупцією в країні та інвестиційний клімат. "Це ті передумови для того, щоб європейський бізнес хотів брати участь у цьому консорціумі", - зазначив європейський дипломат.
Томбінський також підкреслив, що українська ГТС перебуває у власності України, і саме вона повинна звернутися до європейської сторони з питання подальшого управління цією системою. Він підкреслив, що має бути ухвалений певний пакет домовленостей, який, в тому числі, може передбачати можливість працювати в реверсному режимі. "Якщо такі умови будуть готові, то я думаю, що абсолютна стратегічна позиція України зміниться. Якщо газ піде з Заходу на Схід і з Півдня на Північ, то це буде величезна зміна. І Україна найбільше виграє в цій ситуації", - підкреслив Томбінський.
Читайте також: Модернізація української ГТС обійдеться у 5,3 млрд дол., - "Нафтогаз"
Нагадаємо, Україна розглядає можливість створення тристороннього консорціуму для управління ГТС. У консорціум, згідно з планом, мають увійти, крім України, ЄС та Росія. За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС замість зниження ціни на газ.
Однак Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. За неофіційною інформацією, Україна і Росія вже почали переговори на цю тему.
Під час "Діалогу з країною" 22 лютого Президент України Віктор Янукович заявив, що вже в першому півріччі 2013 р. ГТС можуть здати в оренду. "Ми впритул підійшли до вирішення (про створення консорціуму). Швидше за все," трубу "ми нікому продавати не будемо, швидше за все, вона залишиться у власності держави. Можливо, на тих умовах, які ми бачимо, вона буде передана в оренду, щоб цих коштів вистачало на її утримання, щоб розділити відповідальність ... Ми прагнемо, щоб це рішення було прийнято в I півріччі цього року", - заявляв Янукович.
Читайте також: Домовленості України щодо ГТС повинні відповідати зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, - ЄС
Також варто зазначити, на саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС. Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький розповів в кулуарах саміту, що представники ЄС висловили значну зацікавленість у створення тристороннього газотранспортного консорціуму. За словами міністра, найближчим часом Київ проведе масштабний круглий стіл за участю не тільки представників України та ЄС, а й країн-постачальників газу з Середньої Азії та Азербайджану.
Читайте також: Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС
Нагадаємо, що за даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна на модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи (ГТС) необхідно 5,3 млрд дол.