ua en ru

Модернізація української ГТС обійдеться у 5,3 млрд дол., - "Нафтогаз"

Автор: RBC.UA
На модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи (ГТС) необхідно 5,3 млрд дол. Про це сьогодні під час Енергетичного форуму Адама Сміта з посиланням на дані Mott MacDonald заявив заступник голови правлінняНАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун.

На модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи (ГТС) необхідно 5,3 млрд дол. Про це сьогодні під час Енергетичного форуму Адама Сміта з посиланням на дані Mott MacDonald заявив заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун.

Читайте також: ПСГ України можуть вмістити близько 15 млрд куб. м газу для Європи, - "Нафтогаз"

Загальний обсяг необхідних інвестицій для реалізації заходів з модернізації та реконструкції пріоритетних об'єктів ГТС становить 5,3 млрд дол., зазначив Чупрун.

"Такі капіталовкладення забезпечать надійний і ефективний транзит газу до Європи в обсязі 145 млрд куб. м на рік до 2030 р. у майбутньму і є значно менш витратними в порівнянні з іншими проектами поставок газу до Європи - "Північним потоком" (вартість 14,8 млрд євро, потужність двох ниток 55 млрд куб. м) і "Південним потоком" (вартість 24 млрд євро, потужність 63 млрд куб м), які розраховані на одну й ту ж ресурсну базу "- заявив заступник голови правління "Нафтогазу".

Британська компанія Mott MacDonald виконує попереднє техніко-економічне обгрунтування (ТЕО) модернізації ГТС України. Як повідомлялося раніше, Mott MacDonald у листопаді 2011 р. оцінила реконструкцію та модернізацію ГТС України в 4,8 млрд дол.

Читайте також: Домовленості України щодо ГТС повинні відповідати зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, - ЄС

Нагадаємо, напередодні на саміті у Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС. Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький розповів у кулуарах саміту, що представники ЄС висловили значну зацікавленість у створенні тристороннього газотранспортного консорціуму.

За словами міністра, найближчим часом Київ проведе масштабний круглий стіл за участю не тільки представників України та ЄС, а й країн-постачальників газу із Середньої Азії та Азербайджану.

Зазначимо, що про можливість передати українську ГТС в оренду вже в I півріччі поточного року заявив днями Президент Віктор Янукович під час своєї прес-конференції "Діалог з країною".

Читайте також: Україна має продовжити свої реформи про недискримінаційний доступ до ГТС, - Еттінгер

"Ми впритул підійшли до рішення (про створення консорціуму). Швидше за все, "трубу" ми нікому продавати не будемо, швидше за все, вона залишиться у власності держави. Можливо, на тих умовах, які ми бачимо, вона буде передана в оренду, щоб цих коштів вистачало на її утримання, щоб розділити відповідальність... Ми прагнемо, щоб це рішення було прийнято в I півріччі цього року", - заявляв Янукович.

Нагадаємо, Україна розглядає можливість створення тристороннього консорціуму для управління ГТС. До консорціуму, згідно із планом, мають увійти, крім України, ЄС та Росія. За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС замість зниження ціни на газ.

Однак Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. За неофіційною інформацією, Україна і Росія вже почали переговори на цю тему.

Читайте також: ЄБРР дасть 308 млн євро на реконструкцію газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород

Раніше, у вересні минулого року, прем'єр-міністр Микола Азаров раніше заявляв, що модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро. При цьому пропускна здатність ГТС збільшиться приблизно на 30%.

"Більш того, нещодавні сильні морози продемонстрували, що ані "Північний потік", ані "Південний потік" не мають і не можуть мати надійних газосховищ, резерви яких могли б бути задіяні в період особливо низьких температур. В Україні такі сховища є", - зазначав прем'єр.

Додамо, що ставка плати за транзит російського газу у 2013 р. складе близько 3,1 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км. Такий прогноз наведено у проспекті євробондів України. Згідно з документом, в I кварталі 2012 р. ставка транзиту становила 3,08 дол., у квітні-травні - 3,11 дол., із червня підвищилася до 3,12 дол.

Читайте також: Україна сама повинна вирішувати, як управляти своєю ГТС, - Єврокомісія