ua en ru

екс-бійці роти МВС засуджені до різних тюремних термінів

екс-бійці роти МВС засуджені до різних тюремних термінів Колишні бійці "Торнадо" впевнені, що все-одно перемога за ними (Фото УНІАН)

У справі "Торнадо" поставлена крапка. Оболонський райсуд Києва виніс вирок екс-бійцям розформованої роти МВС, які підозрювалися у створенні злочинного угруповання, мародерстві, злочинах, скоєних на сексуальному ґрунті.

По справі проходило 12 бійців, серед яких командир Руслан Онищенко ("Фріман"), його заступники Микола Цукур ("Мисливець") і Максим Глєбов ("Ахіллес").  Найбільше покарання отримав саме Онищенко – 11 років позбавлення волі.

"Торнадовцы" як і раніше, своєї провини не визнають, вважаючи судове переслідування помстою за боротьбу з контрабандою в зоні АТО. Адвокати вже готові подавати апеляцію на рішення Оболонського райсуду. 

Подробиці в матеріалі РБК - Україна.

Судове засідання було призначено на 10.00 п'ятниці. За кілька годин Оболонський суд і квартал неподалік було оточено співробітниками Нацгвардії і Нацполіції. Біля суду стояли десятки автобусів, пожежні машини, по периметру працювали кінологи з собаками. Потрапити до будівлі суду можна було, пройшовши кордон силовиків, які прискіпливо перевіряли документи у перехожих.

З-за засідання по "Торнадо" вчорашній день в Оболонському суді був оголошений неробочим. "З метою попередження надзвичайних ситуацій з охороною і конвоюванням обвинувачених...07.04.2017 в суді неробочий день, крім оголошення вироку по кримінальному провадженню щодо співробітників роти патрульної служби міліції спеціального призначення "Торнадо"", - повідомлялося в оголошенні, яке можна було прочитати в суді.

На вході до будівлі були встановлені рамки-металошукачі, проводився ретельний огляд. Силовики чергували "на" і "між" усіма поверхами. Першими в зал доставили обвинувачених, охорону і конвоювання яких забезпечували автоматники. Тільки після того як їх помістили "в клітку", в зал запустили родичів і пресу. Присутнім повідомили, що вирок "буде частково відкритим", тобто в якийсь момент сторонніх попросять піти.

Підозрювані перебували в скляному боксі, де вони розвісили прапори з символікою роти.

- Ніхто з нас не визнає своєї провини, - відразу ж заявив журналістам Онищенко Руслан.

Розібрати, що читає суддя було неможливо: шум у залі і відсутність звукопідсилюючої техніки залишало лише можливість здогадуватися про зміст сказаного головуючим на процесі Ігорем Дев'ятко.

Поки суддя читав, підсудні спілкувалися з журналістами.

- Нам вже відомо, що стосовно тих, хто дав на нас свідчення, почали закривати раніше порушені справи по 260-ї статті ("Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань", - ред.). Це незаконне участь у незаконних бандформування. І вони дають проти нас свідчення! – обурювався Микола Цукур, за словами якого, всі, хто дав свідчення на "Торнадо" знаходяться під захистом військової прокуратури.

- Як ви прокоментуєте свою поведінку в залі суду? – запитав хтось із журналістів. Питання було не позбавлене сенсу. "Торнадовці", весь час поки йшов процес, вели себе зухвало і постійно опинялися в якихось скандалах.

- Країна бачила те, що їй показували, - почав відповідати Цукур. - Ми хотіли привернути увагу.

- А як я повинен себе вести, якщо в залі суду, суддя потерпілому, в лапках, каже: "Ви впізнаєте тут "Ахіллеса"?" Після чого, звертаючись до мене заявляє: "Ахіллес", Максим Глєбов, встаньте!, - обурено вступив у діалог Глібов. - Що це? Це суд? Це справедливість? Це при тому, що у нас не було жодного опізнання, жодної очної ставки! Як це назвати, скажіть мені?

Крім цього, командир «Торнадо» Руслан Онищенко звинуватив ЗМІ в перекручуванні інформації, яка стосувалася того, в чьому насправді звинувачували "торнадівців".

altaltaltaltaltaltaltalt

Фото - Маріанна Присяжнюк

Нагадаємо, військова прокуратура звинувачувала Онищенко в тому, що на посаді командира роти він створив злочинне угрупування, до складу якого входило щонайменше 20 осіб. Командир забезпечив їм "сприятливі умови для проходження служби": звільнив від робіт по господарству, дозволяв йти з розташування роти по своїх справах, користуватися автомобілями роти в своїх цілях, віддавати накази іншим бійцям від свого імені.

З тексту обвинувального висновку, який опинився в розпорядженні РБК-Україна ще влітку минулого року випливало, що угруповання фінансувалася з "общака" - грошей, отриманих злочинним шляхом, коштів волонтерів та щомісячних відрахувань із зарплат інших членів роти. Алгоритм дії Онищенко і "подільників", за версією звинувачення, був приблизно такий: вони визначали жертв, після чого забирали у них автомобілі, гроші і цінності, діючи під приводом необхідності в умовах бойових дій.

Слідство стверджувало, що бійці не тільки грабували, але і розміщали декого з жертв на своїй базі, в підвалі школи №32 в Привіллі, де їх били і катували. Згідно з обвинувальним актом, з грудня 2014-го по травень 2015-го років "угрупування" Онищенко здійснила цілий ряд злочинів. Він, а також колишні бійці "Торнадо", звинувачувалися у створенні злочинного угруповання (ст.28 КК), незаконному заволодінні автотранспортом (ст. 289 КК), викрадення та позбавленні волі людини, яке супроводжувалося насильством, зброєю і використанням спеціальних засобів (ч. 3 ст. 146 КК), катуванні (ч. 2 ст. 127 КК), нанесенні побоїв (ст. 126 КК), насильницькому задоволення статевого потягу неприродним способом із застосуванням насильства групою осіб (ч. 2 ст. 153 КК), у привласненні владних повноважень (ст. 353 КК). Статті передбачали різні терміни покарання, максимальний з яких – 15 років позбавлення волі.

- Досвідчений журналіст розуміє, що ґвалтувати 2-3 місяці – це вже не насильство. Це вже задоволення. А ви всі сконцентрувалися саме на цьому, і ще на мародерстві, - виставив "Фріман" претензію журналістам.

- Ти мене слухай і не перебивай! У людини було більше 20 (одиниць – ред.) нерухомості в Донецькій області, і я особисто був присутній, коли з'ясувалося, що є контрабанда в зоні АТО. Руслан (Онищенко, - ред.) тоді вишикував весь батальйон і сказав, що 80% батальйону з Донецької та Луганської області, у всіх там будинок і що пропонують "бабки" за контрабанду, щоб ми закрили свій рот і мовчали. Хто був проти, тому він запропонував зробити крок вперед і їхати додому. І попередив, що нас звинуватять у найстрашніших злочинах. І зараз найцікавіше: "Згвалтування – було!" - обурювався підсудний "Моджахед".

Злість і агресія на зовсім несправедливий, на думку екс-бійців, суд, швидко змінювалася веселощами - ще недавно обурені "торнадівці" вже запрошують робити з ними "селфі".

- Ваша честь, у нас чергове клопотання! Ми вас не чуємо, ви нас позапаївали в клітці! - звернувся до суду один з бійців.

Коли суддя закінчив зачитувати вступну частину, всіх – за винятком, ясна річ, підсудних - попросили покинути приміщення. Далі суд продовжив свою роботу за зачиненими дверима. Через деякий час стало відомо, що "торнадовцы" відмовилися перебувати на засіданні і зажадали щоб їх відвезли назад у СІЗО. Цього не відбулось.

- Враховуючи, що прокурор попросив 15 років, суддя, в будь-якому випадку, повністю задовольнити його клопотання не зможе, тому ми думаємо, що буде 10-12 років. Єдина стаття за якою можуть дати такий термін – це за "угрупування", 255 стаття ("Створення злочинної організації" – ред.). Прокуратура обґрунтовує створення угруповання тим, що командир, бійці, жили на одній базі, їли з одного посуду - ось і всі аргументи. А ці зґвалтування... Немає там ніяких зґвалтувань. Є просто дівчинка, яка написала заяву про те, що нібито її хотіли орально задовольнити. Ми не заперечуємо, що люди були затримані, можливо, є якісь перевищення повноважень. Але війна йде! - розповіла кореспонденту РБК-Україна Юлія Мажуть, дружина Руслана Онищенко після того, як вийшла з залу суду. - Йому зараз 45. Якщо дадуть 10 років – вийде на свободу пенсіонером.

Онищенко дали 11 років.

- В даний час вже доведені епізоди по одному потерпілому про катування, незаконне позбавлення волі і доведення до самогубства. Також щодо однієї потерпілої, щодо задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом. Також доведено епізод, в якому є шість постраждалих – їх позбавили волі і катували, - розповів, вийшовши до журналістів під час однієї з перерв військовий прокурор Руслан Кравченко.

Після 20.00 колегія суддів зачитала своє рішення. Суд постановив, крім 11 років позбавлення волі, засудити екс-командира роти "Торнадо" Руслана Онищенко ще й до позбавлення звання "лейтенант міліції". Данило Ляшук отримав 10 років. Микола Цукур, Ілля Холод, Микита Кущ, Борис Гольчук і Максим Глєбов – засуджені до 9 років позбавлення волі. Анатолій Пламадяла засуджений до 8 років. Підсудні Шевченко, Свиридовський, Іваш і Демчук отримали по 5 років "умовно". Ще перед початком засідання адвокат Володимир Якимов, заявив, що захист буде подавати апеляцію на рішення суду.

- Будете чекати? – на прощання запитала кореспондент РБК-Україна у Юлії Мажуть.

- Буду. Гідних – чекають, - відповіла дружина комроти.