Якщо Греція покине зону євро, що може трапитися, якщо греки скажуть "ні" новій програмі допомоги республіці на майбутньому референдумі, країні доведеться покинути Євросоюз (ЄС). Таку заяву зробила представник вищого виконавчого органу ЄС Кароліна Коттова.
Якщо Греція покине зону євро, що може трапитися, якщо греки скажуть "ні" новій програмі допомоги республіці на майбутньому референдумі, країні доведеться покинути Євросоюз (ЄС). Таку заяву зробила представник вищого виконавчого органу ЄС Кароліна Коттова. "Згідно з чинним законодавством, країна не може залишити зону євро і при цьому залишитися в Євросоюзі", - зазначила Котова, передає Reuters.
При цьому Коттова додала, що всі виступають за те, щоб Греція залишилась в зоні євро. "Для цього є всі необхідні інструменти, були досягнуті домовленості. Інші варіанти не розглядаються", - констатувала представник ЄС.
Раніше сьогодні прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу скликав екстрене засідання Кабінету міністрів у зв'язку з розколом, що утворився в уряді, приводом до якого став оголошений раніше Папандреу всенародний референдум з питання нової програми допомоги країні. Ризикована ініціатива грецького прем'єра відбулася через лічені дні після того, як європейські лідери з величезним трудом погодили новий антикризовий план для Афін, оцінюваний в 130 млрд євро. Її не підтримали як мінімум два міністри кабінету Папандреу, серед них міністр фінансів Евангелос Венізелос. Він вчора заявив, що членство Греції в єврозоні не може залежати від підсумків майбутнього референдуму по кредитній програмі ЄС.
"Місце Греції в єврозоні - історичне завоювання нашої країни, яке не може бути поставлено під сумнів, - сказав міністр в ефірі місцевих телеканалів.
У свою чергу, канцлер Німеччини Ангела Меркель збирається провести додаткові переговори з Папандреу на тему його заяви про проведення референдуму.
Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що наслідки відмови Греції від нинішніх домовленостей щодо виходу з кризи непередбачувані.
Соціологічні опитування показують, що понад половина греків виступає проти прийняття умов нової програми. Як стало відомо, референдум в Греції може бути проведений в грудні 2011 р.
Напередодні канцлер ФРН Ангела Меркель і Президент Франції Ніколя Саркозі чітко дали зрозуміти, що грецький референдум фактично стане народним вибором - залишається Греція в зоні євро чи ні. Господар Єлісейського палацу також підкреслив, що Європа зможе надати Греції черговий кредитний транш тільки після оприлюднення підсумків голосування. Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле також попередив Грецію, що якщо пропонований їй план порятунку від банкрутства буде відкинутий на референдумі, Афінам, можливо, доведеться залишити єврозону.
Лідер грецької опозиції Антоніс Самарас в четвер закликав до створення перехідного уряду з мандатом для негайного проведення дострокових виборів у країні. Він також заявив, що поточний парламент повинен схвалити пакет допомоги, запропонований Євросоюзом минулого місяця. На думку Самараса, глави Нової демократичної партії, шостий транш Євросоюзу для порятунку Греції повинен бути прийнятий максимально швидко до проведення дострокових виборів. Партія Самараса імовірно отримає найбільшу кількість голосів, якщо вибори будуть проведені найближчим часом.
Нагадаємо, 27 жовтня 2011 р. європейські лідери погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшення боргового тягаря Греції. Згідно з цим планом, власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50%дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг країни до 120% ВВП до 2020 р. При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Імовірно, мова йде про забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з найвищим рейтингом AAA. В інтерв'ю німецьким ЗМІ керуючий директор Міжнародного інституту фінансів (IIF) Чарльз Даллара висловив думку, що на обмін грецьких держпаперів з втратою 50% вартості дадуть згоду 90% банків.
Але всю ідилію, встановлену самітом ЄС, порушила заява Папандреу, що в республіці буде проведений референдум по новій угоді про борги, що була досягнута з європейськими лідерами на саміті. Зокрема, на загальне голосування грецький уряд винесе питання про готовність громадян прийняти політику жорсткої економії бюджетних коштів в обмін на новий пакет допомоги ЄС. "Ми довіряємо нашим громадянам, ми віримо в їх розсудливість, ми віримо в правильність їх рішення", - заявив Папандреу, виступаючи перед членами правлячої Соціалістичної партії. Крім проведення референдуму, Папандреу має намір винести на голосування парламенту питання про довіру уряду і політичному курсу, якого він дотримується. Проте після заяв деяких депутатів із правлячої партії PASOK, які повідомили, що в ній також існує розкол з приводу референдуму, позиції кабінету Папандреу є дуже слабкими.
Після заяви Папандреу експерти міжнародного рейтингового агентства Fitch випустили реліз, в якому сказано, що намір грецьких властей провести референдум з питання про економічні і фінансові умовах в рамках нової програми допомоги Афінам з боку ЄС і МВФ, яка зокрема передбачає реструктуризацію грецької заборгованості за участю приватного сектора (PSI), ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони.
Можлива відмова від програми ЄС і МВФ, про яку активно говорять в грецькому уряді, сильно підвищить ризики вимушеного дефолту Греції і ймовірність виходу країни з валютного блоку. Обидва цих сценарії вкрай негативно позначаться на фінансовій стабільності та життєздатності єврозони, указує Fitch. Звістка про референдум в Греції підкреслює необхідність і терміновість створення надійного механізму, який допоможе уникнути дестабілізації обстановки в єврозоні. Невизначеність щодо того, чи прийме Греція умови програми ЄС і МВФ, а також PSI, збільшують нервозність кредиторів, які не знають, які втрати їм доведеться понести.
Fitch відзначає, що, крім іншого, на даний момент вкрай важко сказати, які наслідки буде мати негативний результат референдуму (тобто відмова від програми ЄС і МВФ), особливо у світлі вкрай непростих переговорів Греції з "трійкою" кредиторів (ЄС, МВФ, ЄЦБ) з нового пакету фінансової допомоги. Враховуючи боргове навантаження Греції і щільний "розклад" з погашення заборгованості в I кварталі 2012 р., при відсутності фінансової допомоги ззовні, Афіни, ймовірно, чекає дефолт, впевнені у Fitch.
Сьогодні в Каннах проходить засідання "великої двадцятки". Як повідомив агентству Reuters джерело, близьке до переговорів, лідери G20 обговорять наслідки можливого виходу Греції з єврозони і вартість дефолту країни. "Що стосується Греції, потрібно оцінити всі сценарії, і група між собою обговорює вартість прямого дефолту. Ми сподіваємося, що цього не відбудеться, - сказав джерело. - Чи залишаться вони з євро або вийдуть з валютного блоку повинна вирішити єврозона, але, очевидно, це турбує "Велику двадцятку": група також намагається зрозуміти наслідки і ефект можливого виходу Греції з євро".
Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і ЄС виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро. Натомість керівництво Греції зобов'язався здійснити низку заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації. Ці заходи дуже непопулярні в грецькому суспільстві. З 2009 р. в країні не припиняються масові страйки та інші акції протесту проти скорочення бюджетних витрат.