Валовий внутрішній продукт (ВВП) України у 2013 р. знизиться на 0,5%. Такий прогноз міститься в оприлюдненому сьогодні, 10 травня, оновленому огляді регіональних економічних перспектив, представленому Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Валовий внутрішній продукт (ВВП) України у 2013 р. знизиться на 0,5%. Такий прогноз міститься в оприлюдненому сьогодні, 10 травня, оновленому огляді регіональних економічних перспектив, представленому Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Зазначимо, що ЄБРР вдруге за поточний рік знизив прогноз розвитку економіки України.
Раніше в лютому президент ЄБРР Сума Чакрабарті (на фото) заявляв, що за останні місяці в Україні значно погіршився бізнес-клімат. Причиною цього, на його думку, послужила неефективна робота податкової, митної та судової систем у країні.
Якщо Київ вживе ефективні заходи для поліпшення ситуації у зазначених проблемних сферах, ЄБРР буде готовий продовжити інвестиції в Україну на рівні близько 1 млрд євро. У 2012 р. обсяг капіталовкладень у рамках 35 проектів склав 1,2 млрд дол.
Читайте також: Кабмін прогнозує зростання ВВП України у 2014-2015 рр. на рівні 3%
У той же час у 2014 р. банк прогнозує відновлення ВВП України на 2,5%.
Як стверджують експерти банку, економіка України значною мірою залежить від того, що відбувається у єврозоні та Росії. Уповільнення економічного зростання в цих регіонах продовжить негативно впливати на темпи зростання та економічну стабільність у країні.
Загрозу для сталого розвитку також представляє обсяг проблемних банківських кредитів в Україні і серйозний рівень доларизації фінансового сектора. Крім того, в українській економіці спостерігається значний зовнішній дефіцит, який може зумовити необхідність девальвації.
За словами головного економіста ЄБРР Еріка Берглофа, нинішнє уповільнення стало "тривожним нагадуванням усьому регіону про необхідність активізувати структурні реформи, які були припинені з початком кризи".
Читайте також: Проблеми Кіпру вдарять по економіці Східної Європи, - ЄБРР
Нагадаємо, в січні ц.р. банк погіршив оцінку зростання ВВП України у 2013 р. до 1%, тоді як у жовтні 2012 р. у прогнозі закладався показник на рівні +2,5%.
У 2012 р. українська економіка, згідно з оприлюдненими даними Держстату, сповільнила зростання до 0,2% із 5,2% роком раніше. При цьому, якщо в I і II кварталах минулого року ВВП виріс на 2,2% і 3% відповідно, то у ІІІ та ІV кварталах спад склав 1,3% і 2,5% відповідно.
Номінальний ВВП у 2012 р. досяг рівня 1 трлн 408,889 млрд грн. Реальний ВВП склав 0,2%, дефлятор - 8%. ВВП на душу населення в Україні у 2012 р. склав 30,901 тис. грн (+0,4%).
У першому кварталі 2013 р. український ВВП знизився на 1,3% порівняно із січнем-березнем 2012 р.
Згідно з державним бюджетом України на 2013 р., прогноз зростання ВВП закладено на рівні 3,4%, номінальний ВВП - 1,576 трлн грн, інфляція (грудень до грудня) - 4,8%.
За прогнозами уряду, зростання ВВП України за підсумками 2013 р. складе 2,5-3,4%. Як напередодні заявляв віце-прем'єр-міністр Олександр Вілкул, зростання ВВП до 5% може забезпечити створення транспортних коридорів через територію України.
Читайте також: ВВП України у 2013 р. виросте на 2,4%, інфляція складе 7%, - E&Y
Додамо, що й Міжнародний валютний фонд (МВФ) погіршив у середині квітня прогноз динаміки ВВП в Україні у 2013 р. до нульового рівня із 3,5% у жовтні торік. За оцінками МВФ, у 2014 р. українська економіка зросте на 2,8%.
Світовий банк, своєю чергою, раніше у квітні також знизив прогноз зростання ВВП України у 2013 р. до 1% із 3,5%, а на 2014 р. погіршив його з 4% до 3%.
Щоб "перезапустити" економіку, Кабінет міністрів Миколи Азарова розробив амбітний проект Державної програми розвитку економіки на 2013-2014 рр. На фінансування дворічної держпрограми необхідно 460 млрд 974,19 млн грн.
Читайте також: ВВП України у 2013 р. знизиться на 1,8%, - Goldman Sachs
Програма передбачає шість основних напрямків, на яких у своїй економічній політиці має сконцентруватися уряд.
Це підвищення конкурентоспроможності економіки, поліпшення інвестиційних умов, підтримка національного товаровиробника, розвиток перспективних високотехнологічних секторів, структурні реформи у стратегічних секторах і розвиток зовнішньоторговельних відносин.
Нинішнього року на Україну чекають пікові виплати за зовнішнім боргом на суму близько 9 млрд дол., у тому числі близько 6 млрд дол. держава заборгувала МВФ.
ВВП - економічний індикатор ринкової вартості товарів і послуг, вироблених за рік у всіх галузях економіки на території країни. Своєю чергою, номінальний ВВП розраховується в цінах поточного року і не враховує інфляції, тоді як реальний перебуває з поправкою на інфляцію. В економічних колах переконані, що номінальні показники не дають можливості проводити порівняння рівня економрозвитку однієї і тієї ж країни в різні періоди часу. Такі порівняння можна робити лише за допомогою реальних показників, які виражені в незмінних (порівнянних) цінах.