Проблеми Кіпру вдарять по економіці Східної Європи, - ЄБРР
Важка ситуація в банківському секторі Кіпру може серйозно вдарити по економіках країн Східної Європи. Про це заявив заступник головного економіста Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Йеромін Цеттельмейер в інтерв'ю агентству Bloomberg, передає "Росія 24".
Читайте також: Які країни можуть замінити кіпрську податкову гавань
"Економіка цих країн має серйозний вплив на ЄС, тому, у разі різкого спаду ВВП країн Східної Європи, це негайно позначиться на всіх 29 східноєвропейських і центральноазіатських державах. Ризики вище, ніж ми думали", - зазначив Цеттельмейер.
Країни Східної Європи мають тісні економічні зв'язки з острівною державою, насамперед це стосується банківської сфери. В результаті чого поглиблення кіпрської кризи може позначитися на вартості запозичення для банків цих країн.
Більше того, черговий виток кризи може спровокувати масовий відтік великого капіталу, що стане причиною "падіння" низки середніх банків у Східній Європі, зазначив Цеттельмейер.
Додамо, що ЄБРР у травні представить оновлений прогноз щодо країн регіону. Поточний прогноз по динаміці економіки для всього регіону Центральної та Східної Європи передбачає зростання до 3% у 2013 р.
Читайте також: У Банку Кіпру знищено документи про дії, які погіршили кризу (відео)
Нагадаємо, 6 квітня Міністерство фінансів Кіпру зняло раніше введену заборону на банківські перекази. Тепер компанії можуть здійснювати перекази в розмірі до 10 тис. євро на місяць. Для фізичних осіб цей обсяг обмежений 2 тис. євро на місяць.
Решта обмежень, у тому числі на зняття з рахунку не більше 300 євро і ліміт на банківські операції у 25 тис. євро, як і раніше, залишається в силі.
На початку квітня кіпрська влада частково послабила контроль за фінансовими транзакціями. Мінфін країни підвищив стелю по фінансових транзакціях, які не вимагають схвалення Центробанку Кіпру, з 5 тис. євро до 25 тис. євро.
Раніше, 28 березня, кредитні організації Кіпру почали роботу після майже двотижневої перерви, однак перелік допустимих банківських операцій був обмежений. Так, були введені обмеження на суму готівки, що знімається, заборона на використання чеків і обмеження на застосування кіпрської банкової карти за кордоном.
Читайте також: Офшори на Британських Віргінських островах потрапили під приціл світових ЗМІ через витік
Міжнародний валютний фонд (МВФ) 3 квітня ухвалив рішення про виділення Кіпру 1 млрд євро протягом найближчих трьох років. Кошти МВФ стануть частиною великого кредиту в 10 млрд євро, що виділяються Кіпру трійкою кредиторів (МВФ, ЄС і ЄЦБ). Як очікується, ці кошти дозволять Нікосії обслуговувати свої зобов'язання за раніше накопиченими боргами і знову отримати доступ на ринок позикових капіталів.
Схвалений ЄС план реструктуризації банків передбачає створення "хорошого банку" і "поганого банку" (в ролі останнього виступить друга за величиною фінансова установа країни - Народний банк Кіпру). Заходи включають у себе переміщення вкладів до 100 тис. євро з Народного банку Кіпру до Банку Кіпру, який буде виступати у якості "хорошого банку".
Незастраховані депозити, що перевищують 100 тис. євро, будуть утримані й обкладені значним податком. До Банку Кіпру перейдуть також кошти, отримані в якості кредиту від ЄЦБ, який становить 9 млрд євро.
Читайте також: Кіпр може розробляти газові родовища без участі Ізраїлю, - МЗС Кіпру
Згідно з планом порятунку Bank of Cyprus, власники банківських депозитів у розмірі понад 100 тис. євро повинні будуть виплатити разовий внесок у розмірі 37,5%, який буде перетворений на акції банку. Інші 22,5% з депозиту будуть переміщені до окремого фонду, де й будуть перебувати без нарахування відсотків. Даний фонд у майбутньому може бути використаний урядом для подальшого безоплатного стягнення коштів. На залишок депозиту в розмірі 40% будуть нараховуватися відсотки, але отримати їх вкладники зможуть тільки після того, як кредитна організація повернеться до нормального функціонування.
Нагадаємо, 2 квітня міністр фінансів Кіпру Міхаліс Сарріс подав у відставку. Уряд призначив у якості заміни Саррісу Харріса Георгіадіса, який був міністром праці та заступником міністра фінансів.