Керівник IT-напрямку Приватбанку Дмитро Дубілет, гість чергового випуску подкасту "Технократи сьогодні", - це людина, яка перетворила "Приват" в один з найбільш технічно просунутих банків не тільки України, але і Європи.
Керівник IT-напрямку Приватбанку Дмитро Дубілет, гість чергового випуску подкасту "Технократи сьогодні" - це людина, яка розвиває "Приват" як один з найбільш технічно просунутих банків не тільки України, але і Європи.
Останнім часом Дубілет на волонтерських засадах активно працює над створенням єдиного порталу державних послуг, альфа-версія якого була представлена в середині червня.
Він розповів ведучим подкасту Андрію Хветкевичу і Марині Зайцевій про те, які державні послуги можна отримати, не виходячи з дому, і скільки їх буде доступно через інтернет в найближчому майбутньому, а також поділився інформацією про деякі тонкощі роботи Приватбанку. Обговорили і болючу тему - чому на "Приват" так багато скарг в соціальних мережах.
Слухайте подкаст зараз:
У цьому матеріалі наведено основні тези Дмитра Дубілета. Слухайте повну аудіоверсію, щоб дізнатися більше: як зміниться інтерфейс "Приват24" для бізнесу, коли вирішаться проблеми з електронним підписом і навіщо служба безпеки банку іноді просить клієнтів зробити селфи. Залишити коментар і задати питання Дмитру Дубілету можна на сторінці в Facebook.
- Незважаючи на те, що вас часто критикують в соцмережах, в Україні поки немає кращого IT-банку. Як так вийшло?
- Тут немає простого пояснення або однієї причини. Як це часто буває, все йде до керівника. Наш голова правління ще у 2000 році почав повторювати просту думку, що ми не стільки банкіри, скільки айтішники, і що ми будуємо не стільки банк, скільки IT-компанію. І ми вважаємо, щоб забезпечити якісний сервіс для наших клієнтів, ми повинні в першу чергу бути айтішниками. IT - це невід'ємна частина компетенції банкіра. На жаль, багато банків цього ще не розуміють. Деякі навіть віддають цю компетенцію на аутсорс.
- Як вам живеться без конкуренції? Адже конкуренти повинні стимулювати. На кого ви орієнтуєтеся? На закордонні банки?
- Я б не сказав, що конкурентів немає. На ринку багато гідних і цікавих банків, так що ми не розслабляємося. З іншого боку, ринок дуже вимогливий, і важливіше підлаштуватися під очікування клієнта, ніж орієнтуватися на те, що робить конкурент. Особливо в ті часи, коли до банків не саме довірче ставлення.
- Відділення Приватбанку разюче змінилися. Ви відмовилися від стаціонарних комп'ютерів, а співробітники використовують планшети і смартфони. Що послужило причиною?
- Ви праві, це результат досить великого проекту, що тривав кілька років. Головна ідея в тому, що в наших відділеннях клієнти повинні не тільки отримувати якісний сервіс обслуговування з тих питань, з якими вони прийшли, але і навчатися каналам самообслуговування. Наприклад, через наш інтернет-банк Приват24 можна здійснювати комунальні платежі, і ми впевнені, що чим більше клієнтів будуть цією можливістю користуватися, тим вигідніше це буде для всіх.
Клієнт не буде витрачати час на похід у відділення, а співробітники будуть займатися більш складними питаннями. Тому з недавніх пір наші співробітники працюють з iPad. В першу чергу, щоб сідати поруч з клієнтом, а не залишатися по іншу сторону столу. Сеанс обслуговування зараз полягає в тому, що співробітник заходить з клієнтом у його Приват24 і, допомагаючи йому, попутно роз'яснює, як клієнт наступного разу зможе зробити все самостійно. Це одна з ключових причин, чому ми перейшли на планшети.
- Давайте тепер поговоримо про проблеми. У соцмережах ми часто чуємо скарги - не прийшов пароль, щось ще не працює. Як ви боретеся з цим?
- Насправді ми вдячні за те, що користувачі пишуть про труднощі. Для нас важливо вирішити проблему системно, а не просто для одного конкретного клієнта. Наприклад, коли користувачі скаржилися, що не приходять СМС-паролі, що, до речі, залежить не тільки від нас, ми придумали посилання, на яке можна було натиснути, якщо пароль не прийшов, і підтвердити вхід через телефонний дзвінок. Що стосується того, що на нас скаржаться більше, ніж на інші банки, то це логічно, якщо взяти до уваги нашу частку ринку, особливо за кількістю транзакцій. У нас дуже низький відсоток незадоволених клієнтів - нижчий, ніж у інших банків, але в абсолютних цифрах їх виходить досить багато.
- Хто придумує нові рішення? Чого можна чекати в майбутньому?
- Рішення придумує весь банк. Висловлювати ідеї можуть всі. У нас є внутрішній майданчик, на якому кожен співробітник може подати ідею. Крім того, у нас мало рівнів ієрархії. Між головою правління і касиром - всього три рівня. Це так звана "млинцевидна" структура. Завдяки цьому у банку дуже швидко циркулює інформація.
- "Альфабанк" зараз почав активно запускати послуги для бізнес-користувачів. У "Приваті" з цим зараз, здається, трохи гірше. Чи буде розвиватися інтерфейс для підприємців?
- Якщо мова про функціональність, то я вважаю, що у нас один з найбільш просунутих інтерфейсів в світі. Можливо, навіть занадто багато функцій, і ми постійно працюємо над тим, як спростити інтерфейс, не розгубивши їх. Що стосується дизайну, то ми дійсно хочемо його зробити кращим.
- У вас був проект по використанню Google Glass. Чим закінчилася ця історія?
- Ми зробили концепцію, і навіть запрограмували деякі елементи, але потім побачили, що технологія не "злітає", а продукт не стає масовим, тому було прийнято рішення не розвивати далі.
- Ще цікаво поговорити про Bitcoin. Як ви ставитеся до цієї системи, чи не є вона загрозою банківській системі світу? Чи перейдуть в майбутньому банки на криптовалюту?
- За цим явищем ми спостерігаємо. Я вам скажу чесно, поки що навіть на Заході Bitcoin не чинить впливу на фінансове життя суспільства, а в Україні це взагалі дивина.
- Кілька днів тому ви анонсували запуск порталу державних послуг - iGov.org.ua. Розкажіть, що це взагалі таке.
- Після того, як почалася війна, я отримав одне важливе позитивне враження: виявилося, що наше суспільство може і вміє займатися волонтерством. Багато людей готові безоплатно приймати участь у соціально значущих проектах. Зараз це вже не просто допомога армії, але й інші сфери, за які традиційно відповідає держава. Електронний уряд став однією з таких сфер.
Ми з колегами звернулися до уряду з пропозицією допомогти. На моє приємне здивування, політики були готові прийняти цю допомогу. Нам дозволили стати провідною силою і пообіцяли організаційну допомогу. Ми кинули клич IT-фахівцям, і в підсумку зібрали команду з приблизно тисячі розробників, які у вільний час працювали над цим ресурсом.
Цей сайт - це каталог державних послуг, які є у нас в країні. Ми поступово реалізуємо в електронній формі послугу за послугою. Портал ми вже презентували, і поки що на ньому не так багато послуг, як хотілося б. Одна з перших - отримання довідки про несудимість. І то, поки що її можна тільки замовити. А щоб отримати все одно доведеться йти в МВС. І працює це поки що тільки в Дніпропетровську. Так що це тільки перший крок. Але я сподіваюся, що вже скоро ми розповсюдимо всі послуги по всій країні.
- Звідки виникла сама ідея порталу? І чим ви в ньому займаєтеся?
- Електронний уряд - це дуже широке поняття. Наша команда сконцентрувалася на державних послугах, коли громадяни змушені взаємодіяти з державними органами. Чим більше процесів буде поставлено на електронні рейки, тим менше буде корупції в нашій країні.
- У минулому випуску дизайнер Ігор Скляревський розповів нам, що після Майдану у влади з'явилися нові люди, які вітають ініціативу і готові щось змінювати. Ви це відчули? З електронним урядом та ж історія?
- Нові люди прийшли, хоча їх як і раніше не так багато, як хотілося б. Їх все ще абсолютна меншість. Але ми бачимо, що є молоді енергійні люди, яким не все одно, і які йдуть туди не заради того, щоб заробляти гроші, і це мене радує.
- Яке перше державне підприємство погодилося надавати послуги через портал? Як відбувається взаємодія з державними структурами?
- У випадку з нашим порталом першим вдалося запустити МВС. А зараз ми ведемо діалог ще з десятками різних державних органів, як з центральними, так і з місцевими. У нас у роботі від 50 до 100 послуг, і яка запуститься першою - ми не знали до останнього. Є ще і опір з боку виконавців. І ось, першим виявилося МВС у Дніпропетровській області. Відбувалося це дуже просто - я звернувся до керівництва міністерства, відгукнувся і допоміг Антон Геращенко. Допомогло і керівництво області.
- Президент в курсі проекту?
- Я не знаю, але з боку його адміністрації є велика підтримка, особливу подяку хотілося б висловити Дмитрові Шимківу. Він був одним з ініціаторів цього руху.
- Які амбіції проекту? Може, електронні вибори?
- Якщо чесно, на вибори ми поки навіть не дивимося, так як на цій темі легко спекулювати. Тому ми зосередилися на системі, яка допоможе надавати і замовляти довідки. Хоча, якщо чесно, ми ще чекаємо і дерегуляції, щоб переводити в електронну форму довелося меншу кількість послуг. Щодо амбіцій - ми поставили перед нашою командою завдання: до кінця року 20% державних послуг доступні в електронній формі, а до кінця 2016 року - практично 100%. Це наша мета.
Підпишіться на підкаст, щоб не пропустити:
Дізнайтеся першими про наступні випуски підкасту на сторінці в Facebook. Там же можна задати питання наступному гостю, залишити коментар до поточного випуску або внести пропозицію про розвиток подкасту.