Тендер на вибір оцінювача української газотранспортної системи (ГТС) був оголошений в четвер, 19 січня 2012 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко в ефірі програми "Велика політика з Євгеном Кисельовим" на телеканалі "Інтер".
Тендер на вибір оцінювача української газотранспортної системи (ГТС) був оголошений в четвер, 19 січня 2012 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко в ефірі програми "Велика політика з Євгеном Кисельовим" на телеканалі "Інтер".
"Вчора було оголошено тендер на вибір оцінювача за оцінкою ГТС", - повідомив він.
Бойко зазначив, що відсутність оцінки української ГТС є причиною, чому Україна ще не надала ЄС конкретних пропозицій щодо участі в тристоронньому газотранспортному консорціумі Україна-Росія-ЄС.
Зазначимо, раніше Бойко заявив, що Україна не має наміру продавати Росії свою газотранспортну систему в обмін на зниження ціни на газ, незважаючи на триваючы майже два роки переговори про нову угоду.
Нагадаємо, що глава "Газпрому" Олексій Міллер заявляв, що оцінює ГТС в 20 млрд дол. Крім того, він висловлював припущення, що українська ГТС може в 2012 р. впасти в ціні. Екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко у свою чергу зробила заяву, що оцінює вартість української ГТС до 200 млрд євро.
Раніше вчора прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що газові переговори з Росією йдуть в складному режимі саме тому, що ні про які поступки мови не йде".
Він підкреслив, що українська ГТС перебуває у власності України, "але без власника газу - Росії, без того, хто буде купувати цей газ, ми ніколи не домовимося і не отримаємо довгострокових гарантій для нашої газотранспортної системи".
Азаров нагадав, що утримання української ГТС колосально дорого для України, але якщо вона працює зі зниженою потужністю - це вже збитки для країни.
"Тому те пропозицію, яке ще в 2004 р. урядом Януковича було розроблено - створення тристороннього газотранспортного консорціуму, який би зняв з країни частина... величезного навантаження з підтримки цієї системи, є єдино можливим... і зараз, нарешті, ми наближаємося до фінішу..., до завершального етапу цих переговорів", - підкреслив прем'єр.
Зазначимо, вчора спеціальний посланець з енергетичних питань в Євразії Держдепартаменту США Річард Морнінгстар на міжнародній конференції "Природний газ та енергетичне майбутнє України" в Києві підтримав ініціативу створення тристороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС). "Є сенс в тому, щоб українські, російські та європейські інвестори разом зіграли роль у створенні надійної, ефективної і прозорої транзитної системи. Це повинні робити і Україна, і Росія і Євросоюз", - сказав Морнінгстар.
Він додав, що українська ГТС створена ще в радянський час і потребує значних коштів на модернізацію, яка дозволить Україні і далі виступати важливим транзитером газу в Європу. Він також привітав зусилля України щодо модернізації ГТС.
У свою чергу в ході конференції комісар з питань енергетики Європейської комісії Гюнтер Оттінгер запевнив, що ЄС готовий сприяти розвитку існуючої інфраструктури газового і нафтового ринку і підтримати програму модернізації газотранспортної системи України до 2020 р. за виконання Україною взятих на себе зобов'язань.
При цьому єврокомісар з енергетики підкреслив важливість української ГТС як головного шляху транзиту російського газу в Європу: "Українська газотранспортна система є головним шляхом російського газу в країни Європи. Україна має унікальне географічне розташування і може не тільки качати, але і зберігати і добувати енергоносії. Тому ГТС України має значно більший ринковий економічний інтерес. Вона є запорукою надійності майбутніх стабільних поставок газу в Україну та країни Європи та уникнення спірних ситуацій, які іноді спостерігалися в минулому".
Раніше, 13 січня ц.р. міністр енергетики і вуглепрому Бойко запевнив комісара ЄС з енергетики Оттінгера, що Україна не припинятиме транзит російського газу в Європу.
Зазначимо, обсяг транспортування газу по території України в Західну Європу в 2011 р. збільшився на 5,9% - до 101 млрд куб. м.
Нагадаємо, за 12 міс. 2010 р. обсяг транзиту природного газу по території України склав 149 млрд 961,05 млн куб. м, що на 6,25% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. Транзит природного газу через територію України в 2010 р. збільшився на 2,9% в порівнянні з 2009 р., до 98 млрд 602,49 млн куб. м, з них в країни Західної Європи - 95 млрд 426,27 млн куб. м, в країни СНД - 3 млрд 176,22 млн куб. м (більше на 6,61%).