ua en ru

США підтримують схему тристороннього консорціуму з управління ГТС України

Автор: RBC.UA
Спеціальний посланець з енергетичних питань в Євразії Держдепартаменту США Річард Морнінгстар виступає за створення трибічного консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС). Про це він заявив на міжнародній конференції "Природний газ і енергетичне майбутнє Україні", яка відбулася в Києві 18-19 січня, повідомляє сьогодні прес-служба українського Міненерговугілля. "Є сенс в тому, щоб українські, російські та європейські інвестори спільно зіграли роль у створенні надійної, ефективної та прозорої транзитної системи. Це мають робити і Україна, і Росія і Євросоюз", - сказав Морнінгстар.

Спеціальний посланець з енергетичних питань в Євразії Держдепартаменту США Річард Морнінгстар виступає за створення трибічного консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС). Про це він заявив на міжнародній конференції "Природний газ і енергетичне майбутнє Україні", яка відбулася в Києві 18-19 січня, повідомляє сьогодні прес-служба українського Міненерговугілля. "Є сенс в тому, щоб українські, російські та європейські інвестори спільно зіграли роль у створенні надійної, ефективної та прозорої транзитної системи. Це мають робити і Україна, і Росія і Євросоюз", - сказав Морнінгстар.

Він додав, що українська ГТС створена ще за радянських часів і потребує значних коштів на модернізацію, яка дозволить Україні й надалі виступати важливим транзитером газу до Європи. Він привітав зусилля України з модернізації ГТС.

Морнінгстар зазначив, що Україна є не тільки важливим транзитером газу, але й має значний потенціал в енергетиці. "За ті 18 років, протягом яких я періодично відвідую Україна, ще не було таких важливих часів в українській енергетиці, як зараз. Україна знаходиться на роздоріжжі, і зараз їй потрібно вирішити раз і назавжди, чи буде вона мати енергетичну незалежність", - сказав Морнінгстар.

Він зазначив, що США підтримують майбутнє України в Європейському енергетичному співтоваристві. Морнінгстар вважає, що Україна повинна створити більш прозорий економічний клімат в енергетиці, а також виконувати зобов'язання перед МВФ.

Нагадаємо, що вчора комісар з питань енергетики Європейської комісії Гюнтер Оттінгер у вітальному слові на конференції "Природний газ та енергетичне майбутнє України" висловив думку, що Україна може стати незалежним виробником і експортером газу при реалізації наявного потенціалу у розвідці та видобутку традиційних та альтернативних енергоносіїв.

"Потенціал України в розвідці та видобуванні традиційних та альтернативних енергоносіїв є ключовою темою даного заходу. Найважливішим є те, що цей потенціал є ключем успіху України в якості незалежного виробника газу для забезпечення власних потреб, а також для можливого експорту газу та розвитку надійних відносин в постачанні та транзиту енергоносіїв до країн ЄС", - йшлося у вітальному слові.

Оттінгер запевнив, що ЄС готовий сприяти розвитку існуючої інфраструктури газового та нафтового ринку та підтримати програму модернізації газотранспортної системи України до 2020 р. при виконанні Україною взятих на себе зобов'язань.

При цьому єврокомісар з енергетики наголосив на важливості української ГТС як головного шляху транзиту російського газу до Європи: "Українська газотранспортна система є головним шляхом російського газу до країн Європи. Україна має унікальне географічне розташування та може не лише транспортувати, але й зберігати та видобувати енергоносії. Тому ГТС України має значно більший ринковий економічний інтерес. Вона є запорукою надійності майбутніх стабільних постачань газу до України та країн Європи та уникнення спірних ситуацій, що інколи спостерігалися в минулому".

При цьому він виступив за поглиблення співпраці з Україною: "Моє бачення майбутнього полягає в поглибленні співробітництва України та адаптації законодавчої бази до взятих на себе зобов'язань. Пропоную розпочати із поглиблення нашого співробітництва в технологічній сфері", - сказано у вітальному слові.

Нагадаємо, на міжнародній конференції "Природний газ та енергетичне майбутнє України" провідна енергоконсалтингова компанія IHS CERA представила оцінку газового ринку України. За висновками експертів, Україна має потенціал для повного забезпечення себе природним газом у разі послідовного впровадження енергетичної політики, спрямованої на залучення приватних інвестицій у нафтогазовий сектор та реалізації власної ресурсної бази.

Напередодні, міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна збільшить видобуток газу в 2012 р. на 1 млрд куб. м. "Ми збільшили видобуток за 5 років, нехай не на багато, але збільшили. Це завдяки зміні законодавства та залученню приватних інтересів... У цьому році ми збільшимо видобуток на 1 млрд куб. м", - заявив Бойко.

Як заявив міністр, Україна повинна збільшити видобуток власного газу і таким чином добитися низьких цін. "Для нас було важливо отримати об'єктивну оцінку і показати шляху, як зменшити енергетичну залежність. У процесі роботи з компанією IHS CERA ми отримали відповіді на всі питання, що були у нас до цього. Окремо стоїть питання - видобутку сланцевого газу, який змінив газову карту світу. Ми чудово розуміємо, що маючи вартість газу по 100 дол. за тис. куб м в США, а Україна купує по 400 дол. за тис. куб м, ми повинні вчитися, як досягти такого ж видобутку і таких цін. Тому, враховуючи досвід компанії CERA з аналізу енергетичних ресурсів у світі, цей досвід буде нам корисний і дасть можливість розвиватися швидше", - заявив Бойко.

13 січня ц.р. Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна платить за газ найвищу ціну в світі. "Ми маємо найвищу ціну на газ у світі. На сьогодні ця ціна для України - 516 доларів (без урахування 100-доларової знижки у відповідності з харківськими угодами)", - заявив Янукович.

11 січня ц.р. Бойко заявив, що Київ зменшить закупівлю газу в РФ у два рази до 27 млрд кубометрів - рівня внутрішньої потреби. Раніше Бойко заявляв, що в найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд куб. м на рік за рахунок збільшення видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження і заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.

Зазначимо, за даними Міненерговугілля Україна в січні 2012 р. скоротила імпорт газу втричі в порівнянні з показником річної давності. Додамо, в 2011 р. імпорт газу з РФ склав близько 40 мільярдів кубометрів.

У першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол. за 1 тис. куб. м. з 400 дол. в четвертому кварталі минулого року. У бюджет 2012 р. також закладена ціна 416 дол., проте переговори ще не завершені.

Нагадаємо, що за даними уряду, в Україні збільшився видобуток газу (природного і попутного) в 2011 р. порівняно з 2010 р. на 0,4% - до 20,139 млрд куб. м.