В оточенні Порошенка запевняють – від ідеї дострокових виборів і відставки Кабміну відмовилися. Але "Народний фронт" блокує призначення ЦВК і проведення звіту уряду, побоюючись дострокових виборів і відставки уряду. З чого очевидні висновки про рівень довіри у парламентській коаліції.
На цьому пленарному тижні у Верховній Раді могли бути розглянуті два важливих питання – звіт уряду Володимира Гройсмана і призначення нового складу Центрвиборчкому. Але ні одного, ні іншого не сталося. Обидва питання відкладено на невизначений термін. Істотну роль у цьому відіграла позиція фракції "Народного фронту" – партнери президентської фракції по коаліції вважають, що після призначення ЦВК їх будуть активно шантажувати достроковими виборами, а звіт уряду може спровокувати його відставку. Хоча в президентській силі запевняють, що відмовилися від ідеї розпуску ради, і від відставки Гройсмана. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.
У середу, 18 квітня, комітет парламенту з питань правової політики та правосуддя рекомендував звільнити 13 з 15 діючих членів Центрвиборчкому і рекомендувала Раді розглянути 14 нових кандидатур, запропонованих президентом Петром Порошенко.
Як відомо, Порошенко підписав подання на посади у складі ЦВК ще 23 січня. Одна з 14 кандидатур, яка отримає найменшу кількість голосів, до ЦВК не потрапить. У президентському списку шість представників від "Блоку Петра Порошенко", троє від "Народного фронту". По одному представнику числиться за РПЛ, фракцією "Самопоміч", фракцією "Батьківщина", групою "Воля народу" і групою "Відродження". Немає у списку кандидата від "Опозиційного блоку". "Опоблоківці" подали президенту два кандидата, але він їх не включив до подання.
"В "Опоблоці" є два крила. Відповідно, вони подали дві кандидатури. Визначитися з кимось одним вони між собою не могли, хотіли двох. Тому від них і ніхто не потрапив у подання", - пояснили РБК-Україна джерела в АП.
Після внесення президентом переліку претендентів, за процедурою кожен з них повинен був пройти спеціальну перевірку. "Спецперевірка нарешті завершена, вона зайняла більше часу, ніж планувалося. Але вона на сьогодні вже успішно завершена. Якщо в цю середу комітет прийме рішення, то в четвер у нас з'явиться можливість включити його до тижневого порядку денного для розгляду. Якщо в середу ці подання будуть розглянуті і схвалені, ми теоретично в четвер зможемо їх розглядати. Але досі залишається невирішеною дискусія про те, як із 14 кандидатів обрати 13 членів ЦВК", - прогнозував у понеділок, 16 квітня, спікер парламенту Андрій Парубій.
На розгляді питання ЦВК на цьому сесійному тижні наполягали в "Блоці Петра Порошенка". "Позиція фракції в тому, що ми наполягаємо на розгляді у середу на комітеті цього питання, а в четвер - винесення у сесійну залу, де ми змогли б відправити нинішній склад ЦВК, повноваження яких закінчилися, та обрати нових", - заявив у понеділок, 16 квітня, після засідання фракції БПП один з її керівників Ігор Кононенко.
Але пізніше голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак в ефірі телеканалу "112 Україна" заявив, що фракція до голосування хоче провести зустрічі та консультації з усіма кандидатами в Центрвиборчком. "Буде нерозумно, коли старий склад ЦВК звільнять, а новий не призначать. Ми повинні узгодити всі 13 кандидатур", - повідомив Бурбак. Крім того, він підкреслив необхідність дотримання резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи про представництво в ЦВК всіх партій, представлених у парламенті. Нагадаємо, що в президентському поданні немає кандидата від "Опозиційного блоку".
Але в четвер, 19 квітня, керівник фракції БПП Артур Герасимов заявив журналістам, що фракція буде наполягати на винесенні питання ЦВК в зал.
Однак голосування так і не відбулося. Розгляд питання про призначення нових членів Центральної виборчої комісії відбудеться в парламенті на наступному пленарному тижні, з 15 травня, повідомила журналістам представник президента у ВР Ірина Луценко. "Виходячи з того, як голосував зал за єдину помісну церкву, я думаю, що це питання не буде внесене. Основна причина не тільки в залі, а в тому, що треба зібрати одномоментно кандидатів, які будуть представлені на посади членів Центральної виборчої комісії, і одночасно треба зібрати членів ЦВК, про звільнення яких буде за списком проголосовано. Тому ці процедурні моменти треба пройти - для цього треба два-три дні. Я думаю, що на наступному пленарному тижні ці процедури можна буде виконати", - прокоментувала Луценко.
Втім, як стверджують джерела і в БПП, і в НФ причина зовсім в іншому. За інформацією співрозмовників в цих фракціях, між політичними силами була домовленість, що комітет правової політики не буде виносити рішень щодо ЦВК. "Кворуму не повинно було бути, але хтось когось знову кинув", - сказав співрозмовник видання.
"На правовому комітеті був рекордний кворум - 26 осіб з 32 членів. Якраз на засіданні з розгляду ЦВК. Присутність членів особисто забезпечував один із впливових депутатів від БПП. Подивіться, як вони наполягають на голосуванні, чому зараз, якщо чергові вибори через рік? Очевидно, що не спроста. Значить, готуються", - заявило ще одне джерело в НФ.
У той же час, троє співрозмовників РБК-Україна в близькому оточенні Порошенка стверджують, що голосування зірвала позиція "Народного фронту". За словами джерел, форсування БПП голосування щодо ЦВК у "Фронті" сприйняли як підготовку до дострокових виборів, що вкрай невигідно НФ при нинішніх рейтингах партії. "Фронт" прямо заявив, що не буде голосувати. Ну і Парубій тягнув-тягнув, а потім сказав, що мало часу залишилося, не встигнемо розглянути, давайте на наступному тижні", - розповів парламентарій з близького оточення Порошенка.
Інший учасник парламентської коаліції на правах анонімності стверджує, що кінцевою метою президентської команди було підвішування ситуації. "Порошенко хоче призначити ЦВК, щоб шантажувати НФ розпуском парламенту. Мовляв, або всі разом на президентських, або розходимося", - говорить він.
Хоча ще недавно в обох владних таборах говорили про те, що від ідеї дострокових парламентських виборів Порошенко відмовився. Один з аргументів – Кабмін під керівництвом Володимира Гройсмана, який зараз близький до НФ і якому дострокові вибори також не вигідні, може не провести їх фінансування. І тоді Порошенко опиниться в ситуації Віктора Ющенка, який хотів розпустити Раду, але не зміг.
До речі, раніше один із впливових депутатів від БПП в бесіді з РБК-Україна прогнозував, що застопорити тему дострокових виборів у "Народному фронті" можуть саме за допомогою голосування за новий склад центрвиборчкому. "Фронт" так боїться дострокових, що там розглядають один з можливих кроків їх "запороти" - проголосувати за звільнення нинішніх членів ЦВК і не проголосувати за призначення нових", - розповідало джерело видання.
Є проблеми і з погодженням кандидатур до Центрвиборчкому. "Не змогли узгодити кандидатів, адже на 13 місць є 14 кандидатур", - розповів РБК-Україна один з народних депутатів, який не входить у коаліцію. Крім того, за словами співрозмовника, в керівництві коаліційних фракцій тривають суперечки щодо голови ЦВК - хоч його обирають самі члени комісії шляхом таємного голосування. Раніше співрозмовники видання серед найбільш імовірних претендентів на посаду голови Центрвиборчкому називали включену до подання за квотою групи "Воля народу" Тетяну Сліпачук. Причому називати Сліпачук квотою "Волі народу" можна вельми умовно, пояснюють співрозмовники видання в депутатській групі. Вона більше близька до президентської команди.
На цьому пленарному тижні також прогнозувався звіт Кабміну у парламенті. Як відомо, згідно з регламентом, раз на рік Верховна Рада розглядає звіт уряду про виконання програми його діяльності. Після оціночних доповідей від комітетів, Рада приймає рішення - прийняти або не прийняти урядовий звіт. Якщо парламент не підтримує звіт - значить, робота Кабміну визнається незадовільною. І тоді Рада може запустити механізм, прописаний статтею 87 Конституції: за пропозицією не менш як 150 депутатів розглянути питання про недовіру уряду. У разі, якщо питання набирає 226 голосів, Кабінет міністрів йде у відставку.
Як раніше писало РБК-Україна, на Банковій розглядався сценарій зі звільненням Гройсмана, що можна було б реалізувати під час звіту. Але такий розвиток подій мав відразу два камені спотикання - брак голосів за його відставку і призначення заміни.
"Народний фронт", прогнозовано категорично відмовлявся підтримувати відставку Кабміну Гройсмана. За словами джерел, в якості альтернативних кандидатур на посаду нового прем'єра у президентській команді розглядали Олександра Турчинова (що могло б забезпечити хоча б часткову підтримку такої ротації з боку НФ), Юрія Луценка (за нього, визнають, було б украй складно зібрати голоси), Володимира Омеляна або Андрія Коболєва ("проамериканські").
Найбільш реалістично, зазначив один зі співрозмовників, було б провести в залі кандидатуру секретаря РНБО Олександра Турчинова. Але він не захотів очолювати Кабмін.
В результаті, як розповіли відразу два джерела видання в оточенні президента минулого тижня, від планів з усунення Гройсмана відмовилися. Головна причина - труднощі з голосами.
Нагадаємо, в минулому році уряд Гройсмана так і не виступив у парламенті з щорічним звітом, обмежившись розглядом доповіді на економічному комітеті ВР, який очолює заступник голови фракції "Народного фронту" Андрій Іванчук. "У цьому році йому вже не дадуть пропетляти", - запевняв у бесіді з РБК-Україна один із впливових депутатів у БПП.
Але вже в понеділок, 16 квітня, в ході погоджувальної ради з'ясувалося, що на цьому сесійному тижні звітувати перед депутатами уряд не буде. Як пояснила журналістам представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко, доповідь уряду перенесли через відрядження голови економічного комітету парламенту Іванчука.
Те, що Рада розгляне звіт Кабміну тільки після відповідного подання від профільного комітету наголосив у понеділок на брифінгу спікер парламенту Андрій Парубій. "Звіт уряду був поданий в парламент вчасно, звіт перебуває на розгляді в комітеті - без рішення комітету це питання не може вийти в зал і не може розглядатися", - наголосив спікер у понеділок, 16 квітня.
При цьому ні лідери фракцій, ні керівництво Ради не могли назвати навіть орієнтовну дату розгляду комітетом доповіді Кабміну і виступу його членів у парламенті.
Співрозмовники видання в близькому оточенні Порошенка стверджують, що відрядження голови профільного комітету - лише привід для того, щоб убезпечити Гройсмана і його уряд від відставки. "Прем'єр дійсно боїться відставки уряду. Він вважає, що в середині літа голосів за звільнення вже точно не буде. А Іванчук йому просто підіграв", - говорить одне з джерел РБК-Україна в президентському оточенні. І уточнює, що звільняти Кабмін, якщо б звіт відбувся на цьому тижні, не бажали, але Гройсман і "Фронт" вирішили не ризикувати. "Ми не планували голосувати за відставку. І влітку, якщо буде піднято питання про недовіру, ми не голосуватиме за це", - повідомив інший впливовий член команди Порошенка.
"Причому Парубій заборонив відрядження депутатам у пленарні тижні. Адже він заявляв, що не буде підписувати відрядження", - звертає увагу ще один з нардепів у БПП.
Втім, те, що "Народний фронт" вирішив підіграти Гройсману в неофіційних бесідах визнають і в самій фракції НФ. "Якщо б їм вдалося зібрати голоси за відставку Гройсмана, при цьому ні заміни, ні голосів під заміну немає, у нас виходить в.о. прем'єра - Кубів. Це означає контроль Порошенка над Кабміном. Навіщо нам це?" - пояснив один з народних депутатів від НФ.
Сам Гройсман в ефірі програми "Свобода слова" в минулий понеділок назвав затримку із звітом "технічним питанням", а відставки він не боїться. "Якщо хтось хоче використовувати звіт уряду, який ми подали 15 лютого, проти нас, то він не повинен ховатися за маскою якогось там комбінатора, а вийти і сказати, що я, такий-то, вважаю, що ви повинні підняти питання про відставку уряду, якщо таке у когось є... Якщо в когось є, то виходьте і заявляйте - я готовий буду дати відповідь. І нехай мене всі почують: якщо хтось вважає, що такими методами на мене можна тиснути, то такі люди сильно помиляються", - заявив прем'єр.
"У Порошенка улюблена тактика – брати змором. Згадайте, скільки Яценюка катали на звільнення, і докатали. Але тут він напоровся на Гройсмана, якого сам же і просував", - говорив нещодавно в розмові з РБК-Україна чиновник, близький до президентської команди.
У кінцевому підсумку виходить, що в оточенні Порошенка запевняють – від ідеї дострокових виборів і відставки Кабміну відмовилися. Але "Народний фронт" блокує призначення ЦВК і проведення звіту уряду, побоюючись дострокових виборів і відставки уряду. З чого очевидні висновки про рівень довіри парламентській коаліції.