Азаров прогнозує збільшення видобутку газу в Україні за 5-10 років до 30 млрд куб. м на рік
Прем'єр-міністр Микола Азаров (на фото) прогнозує збільшення видобутку газу в Україні за 5-10 років до 30 млрд куб. м в рік. Про це він заявив на прес-конференції за підсумками форуму "Україна і партнери", передає кореспондент РБК-Україна.
"Проблема енергоносіїв буде вирішена протягом 5-10 років, мова йде про величезні об'єми, коли видобуватиметься 30 млрд куб. м - це покриє всі власні потреби. Якщо ми продовжуватимемо лінію на зниження споживання газу, то ми зможемо експортувати енергоносії", - заявив Азаров.
У Криму з 2014 р. планують видобувати по 2,5 млрд. куб. м газу в рік. "У Криму наступного року ми плануємо отримати 2,5 млрд куб м газу. Тоді ми покриватимемо потреби Криму. Якби у нас не були такі величезні ціни на газ, то у нас була б можливість більш прискореними темпами вкладати гроші в розвиток видобутку", - заявив він.
За словами прем'єра, участь світових компаній, таких як Shell, Chevron, ExxonМobil, украй важлива для України. Тому затягування питання з ухваленням рішень обласними радами, за оцінками прем'єра, безвідповідально.
Читайте також: Україна планує закупити у "Газпрому" в 2014 р. не більше 18 млрд куб. м газу
При цьому Азаров погрозив підвищити ціни західним областям України, якщо місцеві ради там не ухвалять рішення про допуск зарубіжних компаній для видобутку сланцевого газу: "У нас виникає питання, чому місцеві ради затягують ухвалення рішень, необхідних для початку роботи. Може, в цих областях підняти ціни на газ?.. Політичні сили, які затягують процес, вони тим самим під питання енергетичну безпеку, працюють проти України".
Прем'єр повідомив, що завірив глав компаній у тому, що проблема з прийняттям рішень облрадами буде знята.
Раніше сьогодні Азаров заявив, що Україна найближчими роками планує повністю забезпечити себе власним газом. "Ми скоротили не тільки споживання російського газу за останні роки, ми значно наростили видобуток власного газу. У наших планах найближчими роками добитися повного забезпечення газом нашої країни... Наші надра багаті нафтою і газом", - сказав Азаров.
Читайте також: "Нафтогаз" у травні закупив у "Газпрому" близько 350 млн куб. м газу
Зазначимо, що основним імпортером газу для України є Росія. У РФ в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб. м.
Читайте також: Україна в травні збільшила імпорт газу з Польщі на 21%
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. У Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому побережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.