ua en ru

Україна в травні збільшила імпорт газу з Польщі на 21%

Автор: RBC.UA
У травні 2013 р. з боку Польщі в газотранспортну систему України надійшло 129 млн куб. м природного газу, що на 21% або 27 млн куб. м більше показників квітня місяця поточного року.

У травні 2013 р. з боку Польщі в газотранспортну систему України надійшло 129 млн куб. м природного газу, що на 21% або 27 млн куб. м більше показників квітня місяця поточного року, повідомляє прес-служба "Укртрансгазу".

З Угорщини, за оперативними даними, з початку червня, орієнтовно було транспортовано 37,8 млн куб. м.

Нагадаємо, реверсні постачання газу в Україну почалися 1 листопада 2012 р. Основним постачальником газу із Західної Європи для України є німецька RWE.

З листопада 2012 р. по 1 червня 2013 р. загальний об'єм надходження природного газу з Польщі і Угорщини орієнтовно склав 420 млн куб. м.

Читайте також: Газ для України в травні подешевшав до 405,7 дол. за тисячу кубометрів

Як повідомлялося раніше, ВАТ "Укртрансгаз" проводить переговори з компаніями Eustream (Словаччина) і СНТГН "Трансгаз" (Румунія) про можливість подачі природного газу з території Словаччини і Румунії в ГТС України.

Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький раніше заявив, що Україна планує цього року почати постачання туркменського газу у розмірі 10 млрд куб. м. На думку міністра, ціна туркменського газу буде нижче 280 дол. за тис. куб. м. Проте Президент Віктор Янукович пізніше заявив, що не варто перебільшувати можливість співпраці з Туркменістаном.

Читайте також: Україна в травні понизила транзит газу до країн Західної Європи майже на 5%

Зазначимо, що основним імпортером газу для України є Росія. У РФ в 2012 р. було куплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб. м.

Читайте також: Будівництво Україною LNG-терміналу небезпечне для турецьких проток і міст, - посол Туреччини

Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, направленої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. У Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому побережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.