Азаров не бачить альтернативи атомній енергетиці в Україні
У України в найближчі 20 років немає альтернативи атомній енергетиці. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров під час наради з питань підвищення безпеки експлуатації енергоблоків, передає кореспондент РБК-Україна "Чи є альтернатива атомної енергетиці? Зелена енергетика, сонячна і деякі уряди такі рішення приймають, наприклад Німеччина, Франція... Чи може Україна собі це дозволить, знизивши собівартість у нас сонячної енергії - 4 грн за один кілловатт, а атомної в 50 разів менше? Чи може собі дозволить країна, яка виходить з важкої кризи, у якій зношеність основних фондів становить понад 80%, а модернізація абсолютно всіх галузей народного господарства вимагає величезних капіталовкладень?", - сказав Азаров. За його словами, Україна не може відмовитися від атомної енергетики як це робить Німеччина: "Для нас в найближчі 10 - 20 років немає альтернативи атомної енергетики, більш того ми її будемо розвивати і вже в цьому році починається будівництво двох атомних блоків на Хмельницької АЕС. В цьому ж році починається будівництво заводу по виготовленню напівфабрикатів ядерного палива".
За його словами, га модернізацію одного блоку АЕС потрібно близько 4 млрд грн. "На модернізацію одного блоку потрібно близько 4 млрд грн... Всі вимоги по безпеці при модернізації мають бути виконані на 100%, і всі ці роботи мають бути забезпечені 100%-ним фінансуванням", - сказав прем'єр. "Наша атомна галузь знаходиться на хорошому рівні безпеки. За всіми основними критеріями МАГАТЕ працездатність станцій відповідає всім необхідним вимогам", - підкреслив Азаров..
В той же час, за його словами, проблема полягає в тому, що, починаючи з 2014 р. і до 2020 р., Україні необхідно буде продовжити терміни експлуатації атомних станцій. На Південноукраїнській АЕС, за його словами, робота буде закінчена вже в І кварталі 2013 р. Також за його словами необхідно враховувати досвід Чорнобиля та Фукусіми, тому питання атомної безпеки найголовніший для уряду.
Одночасно Азаров заявив, що Україна готова вивести атомні блоки електростанцій з експлуатації на вимогу МАГАТЕ. Зокрема, він поставив завдання перед міністром енергетики і вугільної промисловості Юрієм Бойком і головою НАЕК "Енергоатом" Юрієм Недашковським виконати всі вимоги МАГАТЕ. "Моя вимога до міністра (енергетики та вугільної промисловості), голові "Енергоатому" дуже просте - всі вимоги МАГАТЕ повинні бути виконані, всі необхідні регламенти, роботи, повинні бути вчасно і якісно проведені. Якщо треба прийняти рішення, пов'язане з виведенням того чи іншого атомного блоку - уряд це рішення підтримає", - заявив Азаров. Прем'єр підкреслив, що завдання Бойко - забезпечити баланс споживання електроенергії в країні.
Сьогодні Україна відзначає 26-у річницю з дня однієї з найбільших техногенних аварій в історії людства - катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції.
У березні минулого року, після аварії на японській АЕС "Фукусіма", "Енергоатом" вирішив підсилити контроль за підтримкою робочого стану основних і допоміжних установок електростанцій і мереж України. Зазначимо, у звіті Державної інспекції ядерного регулювання України говорилося, що в Україні за 2011 рік було зафіксовано 38 випадків радіаційних інцидентів.
ЄБРР вже бере активну участь у проектах, пов'язаних з українськими АЕС. У квітні 2011 р. банк надав допомогу уряду України в організації міжнародної конференції по збору коштів для покриття відсутнього фінансування проектів Чорнобильського фонду "Укриття" і "Рахунку ядерної безпеки". Банк спільно з іншими донорами повідомив про виділення 750 млн євро на перетворення ЧАЕС в екологічно безпечний об'єкт. ЄБРР прийняв рішення про виділення 190 млн євро з власних коштів. Таким чином, загальна сума коштів, виділених ЄБРР на ці цілі, склала 325 млн євро. В цілому будівництво арки нового саркофага на ЧАЕС буде коштувати 935 млн євро.