Мер Львова Андрій Садовий запевняє, що не веде жодних переговорів про об'єднання партії "Самопоміч" з іншими політичними силами на майбутніх місцевих виборах. Навіть з мером Києва, лідером партії "Удар" Віталієм Кличком під час зустрічі на футболі вони не говорили про це.
Мер Львова Андрій Садовий запевняє, що не веде жодних переговорів про об'єднання партії "Самопоміч" з іншими політичними силами на майбутніх місцевих виборах. Навіть з мером Києва, лідером партії "Удар" Віталієм Кличком під час зустрічі на футболі вони не говорили про це.
"Скажу вам більше, що не у всіх містах України "Самопоміч" буде брати участь у виборах", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Андрій Садовий.
Втім, він уникнув прямої відповіді на запитання, чи планує сам балотуватись на виборах мера Києва.
Садовий категорично виступив проти конституційної норми, якою Президенту надається право розпускати місцеві органи, а також проти дострокових парламентських виборів.
Також мер Львова пояснив, чому "Самопоміч" проголосувала за відставку Валентина Наливайченка з посади глави СБУ, і наскільки часто Садовий спілкується з Президентом Петром Порошенком: "Вчора ми з ним говорили по телефону, позавчора говорили по телефону, тобто, багато робочих питань...".
РБК-Україна: Ви нещодавно повернулися із муніципального форуму в Одесі. Там спікер Ради Володимир Гройсман представив напрацьовані зміни до Конституції. Як вони були сприйняті мерами міст?
Андрій Садовий: Там була мова загалом про підтримку ідеї децентралізації. Але дуже збентежила міських голів інформація, що в Конституцію хочуть ввести норму, яка би давала Президенту повноваження розпускати органи місцевого самоврядування.
Це недемократично, і такої норми нема в демократичних країнах світу. Якщо би таку норму мав попередній Президент, можете собі уявити, скільки органів місцевого самоврядування було б розпущено, і ми не знаємо, хто буде наступним Президентом в нашій країні.
Тому я вважаю, що треба бути дуже і дуже обережним, коли ми говоримо про зміни до Конституції. Треба зробити дуже велике домашнє завдання, яке реально дасть можливість дати більшу децентралізацію для міст, а Конституція - це є священний документ, і будь-яка правка до Конституції повинна пройти дуже великі обговорення, дуже велику дискусію в професійних середовищах. Це є щось надзвичайне, а на сьогодні розмови багато, а конкретики мало.
РБК-Україна: Чи готові сьогодні мери до нових повноважень? З того що відбувається, виглядає, що вони не становлять реальну силу, яка б могла захистити місцеве самоврядування від політиків.
Андрій Садовий: Політики, говорячи про децентралізацію, дуже часто лукавлять, тому що вони хочуть тотальної централізації, і власне в цьому є смерть нашої держави. Якщо віддати владу реальним людям, якщо робити громадян нашої держави співучасниками будівництва країни, тоді є шанс для держави, щоб вона була успішною. Мова йде не просто про державу, мова йде про Україну, як про успішну державу, яку ми повинні збудувати.
РБК-Україна: Парламент переважно підтримує законодавчі ініціативи Президента. Хто сьогодні може переконати Президента змінити свою точку зору?
Андрій Садовий: Насправді Президент (Петро Порошенко, - РБК-Україна) дуже хороший лобіст і він вміє дотискати, але чи з того буде користь для держави, це найскладніше запитання.
Коли було обговорення на Асоціації міст в Одесі цієї норми, яку хочуть внести до Конституції, надання Президенту право розпускати органи місцевого самоврядування, то всі мери одностайно проголосували проти цієї норми.
РБК-Україна: За часів Віктора Януковича була Партія регіонів, яка багато говорила про децентралізацію. Тепер в нас така ж ситуація: в Києві сидять люди, які говорять про децентралізацію, але на практиці нічого не роблять. Що змінилося?
Андрій Садовий: Прізвища міняються. Дійсно, це має бути всередині людини, тому що віддати може тільки сильний, а слабкий ніколи нічого віддавати не буде.
РБК-Україна: Крім змін до Конституції парламент незабаром має прийняти закон про місцеві вибори. Як загалом Ви бачите цей процес?
Андрій Садовий: Якщо говорити про місцеві вибори, то їх треба було проводити ще рік тому.
Коли відбувалися попередні вибори у 2010 році, то був дуже великий вплив команди Януковича, і в багатьох містах до влади прийшли люди, які насправді прийшли грабувати, а не працювати в інтересах людей.
Вимога на Майдані була дуже проста - швидкі вибори, але вибори за пропорційною системою і за відкритими списками. Чи є ця норма передбачена в цьому законі, який планується прийняти про вибори? Ні.
Тому що влада боїться, що прийдуть незалежні, вільні, відкриті, люди. Тому дуже важливо, щоби свідома громадськість активно долучилася до роботи над законопроектом про місцеві вибори, щоб все-таки вернути його в лоно відкритих списків пропорційної системи.
Якщо буде політична воля більшості партій, то такі зміни будуть. "Самопоміч" готова до таких змін, і двома руками виступає за відкриті списки за пропорційною системою.
Інші, великі партії цього бояться. Давайте працювати з ними разом і переконувати їх, щоб вони не боялися, а робили те, чого сьогодні очікують люди і те, що важливе для розвитку нашої держави.
РБК-Україна: Ви кажете, що "влада боїться", а персоналізуйте, будь-ласка, кого ви маєте на увазі? Президента, прем'єра?
Андрій Садовий: Є окрема субстанція людей, які між собою об'єднані - і тоді вони відчувають себе дуже сильними. А якщо це все розкласти на індивідууми, тоді ситуація змінюється. Януковича підтримувала вся ця його кліка, яка була разом з ним, тому що він їм давав красти, і вони себе прекрасно почували, вони його підтримували.
Я переконаний, що Президент має напевно добрі наміри, і я хочу вірити, що ці люди, яких він запросив до співпраці, будуть корисними говорячи йому те, що треба реально зробити сьогодні, щоби країна була демократичною і розвивалася.
Тому що цей законопроект, який пан Князевич підготував, на мою думку, не дає того шансу для держави. Можливо він буде вигідним для БПП, але чи вигідний він для України, я маю великі сумніви.
РБК-Україна: Минулого тижня багато говорилося, що нібито ви та партія Віталія Кличка виступали за проведення виборів мерів міст в один тур. Яка ваша позиція з цього питання?
Андрій Садовий: Ви - перші журналісти, які мене про це питають, хоча тиждень часу я на багатьох сайтах читаю інформацію, що ми з Кличком про щось домовлялися.
В нас з Віталієм Кличком була зустріч на футболі, ми дивилися футбол, вболіваючи за збірну України, жодних розмов про вибори, про якісь коаліції ми не вели принципово. Це не той час і не це місце.
Мені дуже прикро, що в нас журналісти дуже часто починають фантазувати.
Я вважаю, що два тури - це добре. Я вважаю, що погано, коли мер приходить до влади, маючи перемогу в 5% голосів, це нонсенс.
Має бути велика перемога, великий результат, тоді ти можеш набагато активніше проводити реформи і робити можливо не зовсім популярні речі з погляду сьогоднішнього дня, але корисні з точки зору завтрашнього для розвитку міста і країни.
РБК-Україна: Чи плануєте ви в рамках місцевих виборів проводити переговори з Віталієм Кличком, і що може бути предметом таких перемовин?
Андрій Садовий: На сьогоднішній день є коаліція, яка працює в парламенті. Коаліція створена за результатами волевиявлення людей. Відбулися вибори, і ті партії, які пройшли, увійшли в коаліцію.
Якщо говорити про наступні місцеві вибори, то я переконаний, що кожна партія повинна показати, що вона зробила, що вона планує зробити, а ті партії, які отримають довіру людей, потім в тих чи інших міських радах можуть знаходити спільні точки дотику. А домовлятися вже сьогодні?
Наша біда в тому, що в Україні ідеологічних партій, фактично і немає.
РБК-Україна: Ходять чутки, що ви плануєте балотуватись в мери Києва. Чи це так?
Андрій Садовий: Зараз наше завдання - був би новий закон про вибори і він максимально враховував би систему пропорційності і відкритості. Наша задача, щоб була постанова Верховної Ради про призначення дати виборів, тоді будемо визначатись і будемо говорити, бо сьогодні це є передчасно.
Якщо говорити про Київ, то я вважаю, що кияни повинні визначати, хто має бути мером Києва. Мером Києва повинна бути людина, яка тут живе, яка розуміє це місто, яка сприймає його. Це було б найкраще розв'язання.
РБК-Україна: Напередодні парламентських виборів до вас звертався Святослав Олійник, лідер партії "Україна майбутнього", один з політичних проектів групи "Приват" з пропозицією об'єднати зусилля, сформувати єдину команду, але ви відмовились. Чи отримували ви зараз пропозиції від Олійника чи представників інших політичних сил щодо формування єдиної команди напередодні місцевих виборів?
Андрій Садовий: Пропозиції надходять постійно від різних політиків, які хотіли би на нас залізти і на нашому горбі увійти у владу. Ми не йдемо цією дорогою, ми в пошуку людей, які готові жертовно працювати, для яких політика це служіння. Віддавати свій час, здоров'я, свій ресурс - це дуже складна дорога.
Тому, скоріш за все, "Самопоміч" піде самостійно на вибори. Це буде складно, це буде важко, але є та дорога, яку треба пройти.
РБК-Україна: Ви сказали "скоріш за все". Тобто ви все ж сьогодні бачите партії, які могли б стати вашими союзниками.
Андрій Садовий: Я бачу союзниками всіх тверезомислячих людей в нашій державі.
Це є нонсенс мати понад 250 партій. Я переконаний, що ми в Україні повинні мати 4-5 партій, але я розумію, що це дуже складна вимога. До цього має бути готовність.
Рівень нарцисизму в українській політиці є критичним.
РБК-Україна: Чи серед тих кого ви бачите союзниками є колишній голова СБУ Валентин Наливайченко?
Андрій Садовий: Ми з ним на цю тему ніколи не спілкувалися. Ми з ним на різні теми говорили.
Наскільки я чув, він не планує поки що йти в політику. Якщо він буде йти в політику, то можна буде з ним поспілкуватися. Чому ні? Я завжди відкритий до спілкування.
РБК-Україна: Ситуація з відставкою Наливайченка показала, що рішення в парламенті приймаються кулуарно і навіть ті фракції, які не планували підтримувати відставку Наливайченка, після певних домовленостей все ж це зробили. Це стосується і вашої фракції.
Андрій Садовий: Перед зустріччю з Наливайченком фракція не мала кінцевого рішення. Це рішення було сформоване після довгої розмови з паном Наливайченком.
Були складні запитання, були непрості відповіді. Йому задали питання: якщо парламент не проголосує за вашу відставку, то чи залишитесь ви працювати з Президентом? І ми не отримали ствердної відповіді.
Ви собі можете уявити, що в часи війни головнокомандувач, яким є Президент, і керівник СБУ мають конфлікт. Ви розумієте, що це може привести до розвалу країни. Як можна не підтримати пропозицію?
Є субординація - це основа основ. Рішення голосувати за відставку Наливайченка було прийнято після розмови з паном Наливайченком, коли він дав зрозуміти, що він не збирається далі працювати з Президентом.
РБК-Україна: В день голосування за відставку Наливайченка нардепи з групи "УКРОП" звинуватили "Самопоміч" в тому, що вона домовилась з Порошенком і Кличком про вибори мера в один тур в обмін на голоси за відставку Наливайченка. Раніше команда Коломойського досить тепло про вас відзивалась. Що сталося і які зараз у вас стосунки з ними?
Андрій Садовий: В мене на велике моє щастя з ними не було жодних стосунків взагалі. Коли хтось приїжджав до Львова, то я завжди приймав, зустрічався, спілкувався.
Як правило, це було публічно в присутності певної кількості людей. Жодних інших розмов не вів, не веду і вести не збираюся.
Те, що хтось пробує нас обливати брудом, то знаєте: коли бруду багато, він сам відпадає, а коли його мало, то, може, воно і корисно для організму.
Я думаю, що враховуючи виборчу кампанію, яка зараз розгортається в Чернігові, де "Самопоміч" підтримала Володимира Зуба, може це комусь не сподобалося.
РБК-Україна: Як ви ставитесь до поправки, яку пропонує "Батьківщина", згідно з якою місцеві осередки партій мають узгоджувати з центральним партійним керівництвом особи кандидатів до місцевих рад? Фактично, в партій зникає стимул розбудовувати міцні локальні осередки і виникає загроза централізованого продажу округів.
Андрій Садовий: Я за те, щоб були серйозні осередки, але ці осередки мають бути ідеологічні.
Я за пропорційну систему з відкритими списками. Вона унеможливлює продаж місць в списках і унеможливлює корупцію.
Коли ми в країні говоримо, що в нас одною з найбільших проблем є корупція, ми забуваємо конкретизувати, що корупція починається під час виборів, при формуванні списків, під час висунення кандидатів на ті чи інші округи, коли люди за гроші отримують франшизу.
Подивіться, що сьогодні всі ті люди, які були у Партії регіонів, вони перейшли в інші політичні бренди, які вже демократичні. Ви думаєте, що це просто так, а я не думаю.
Ми принципово не беремо до участі у виборах жодної людини, яка була членом Партії регіонів. Ми дуже прискіпливі до вибору людей.
Скажу вам більше, що не у всіх містах України "Самопоміч" буде брати участь у виборах.
РБК-Україна: Скільки областей і обласних центрів плануєте охопити на найближчих місцевих виборах?
Андрій Садовий: Ми зараз дуже багато працюємо, проводячи зустрічі в містах нашої держави, і там, де ми будемо переконані в кандидатах, а це люди, які сповідують нашу ідеологію, готові працювати для людей, які мають чисту репутацію, мають за собою багато зроблених добрих справ, ми таких людей будемо підтримувати.
РБК-Україна: Який результат на місцевих виборах ви вважатимете успішним?
Андрій Садовий: В нас немає планки, який результат ми маємо отримати. В нас немає чіткої мети - десь брати, десь не брати. Там, де будуть класні люди, там ми будемо разом з людьми.
РБК-Україна: А де вже зараз є "класні люди"?
Андрій Садовий: В Житомирі класні люди є, в Херсоні класні люди є, в Івано-Франківську є класні люди, в Тернополі, в дуже багатьох містах.
Ми більш-менш рівномірно по Україні. Якщо подивитись на сьогоднішню підтримку, то навіть очікування є більші, ніж наші можливості на сьогодні.
Тому, розуміючи цю велику довіру людей, ми дуже обережні у відборі людей, які працюють від "Самопомочі" в тому чи іншому місті.
РБК-Україна: В ЗМІ нещодавно з'явилася інформація про те, що заступник голови Адміністрації Президента Віталій Ковальчук вибудовує свою стратегію на майбутніх виборах у Львові і робить ставку на нардепа Дмитра Добродомова. Чи розцінюєте ви Добродомова, як свого майбутнього конкурента?
Андрій Садовий: Якщо Адміністрація глави держави уже вирішила всі важливі питання державної ваги і має час займатись, шукати і готувати конкурентів Садовому - то це звучить навіть оптимістично.
А якщо серйозно - вже не раз ті чи інші сили пробували реалізувати у Львові якісь проекти під вибори, вкладали величезні гроші в тих чи інших кандидатів. А потім своє слово каже сам виборець, який у Львові освічений і поінформований. І часто це слово зовсім не тішить політичних інвесторів.
А моя справа проста - добре робити свою роботу. Є довіра громади - роблю її далі.
РБК-Україна: Як би ви описали свої стосунки з Президентом?
Андрій Садовий: Справді достатньо робочі. Вчора ми з ним говорили по телефону, позавчора говорили по телефону, тобто, багато робочих питань.
Я вчора з ним говорив по телефону щодо візиту президента Світової федерації шахів, який був з візитом у Львові тиждень перед тим. Наступна зустріч має бути за участю Президента України, тому що Львів претендує на проведення матчу Чемпіонату Світу з шахів.
Як ви знаєте, львів'янка виграла чемпіонський титул, минулого року цей титул виграла китаянка і вони мають провести між собою матч. Претендує Пекін, і Львів буде претендувати, тому нам потрібна підтримка Світової федерації шахів.
І власне з паном Президентом ми це питання обговорювали, щоби Україна подала вчасно заявку, щоб була підтримка на рівні керівництва нашої держави. Пан Президент запевнив, що така підтримка буде, і така зустріч найближчим часом відбудеться.
РБК-Україна: Як зараз відбувається комунікація між Адміністрацією Президента і владою на місцях. Що змінилося з часів Януковича?
Андрій Садовий: Коли два тижні тому в Києві відбулося засідання Ради регіонального розвитку, там були присутні мери обласних міст, були присутні голови обласних рад і голови обласних адміністрацій. Багато з присутніх насправді перший раз за рік зустрічалися з Президентом.
Мені можливо простіше, тому що, як лідер партії "Самопоміч", я маю можливість частіше спілкуватися. В мене не було жодного випадку, коли була потрібна розмова, щоби я отримав відмову.
Я завжди отримую можливість поспілкуватись, хоча я принципово не відволікаю Президента від роботи, і ми, як правило, контактуємо по телефону раз в місяць, раз в півтора місяця.
РБК-Україна: Раніше ще за часів Януковича ви неодноразово скаржилися, що до міста не надходять необхідні кошти, які неможливо зняти з казначейських рахунків. Чи зараз є такі проблеми?
Андрій Садовий: Їх стало менше, але з'явилися інші проблеми. Маючи кошти на рахунку, ми не можемо покласти їх на депозит, якщо це є вільні кошти, тому що роботи плануються не на один день всі. Певні роботи заплановані на липень, серпень, вересень.
Тому, якщо є кошти, то вигідніше їх покласти на депозит, щоб ще заробити трохи більше грошей і ще більше зробити ремонтів шкіл, доріг. Тому така проблема є і вона озвучувалась на останній нараді під головуванням Президента, де був і голова Верховної Ради (Володимир Гройсман, - РБК-Україна) і голова уряду (Арсеній Яценюк, - РБК-Україна).
Водночас, ці питання скоріше знаходяться в компетенції уряду.
РБК-Україна: Розкажіть про свої стосунки з прем'єром.
Андрій Садовий: В мене з ним завжди були хороші стосунки. Чи я з ним часто зустрічаюся?
Останній раз я зустрічався з ним три-чотири місяці тому, коли був у Києві. Тоді була невелика розмова щодо львівських питань. На превеликий жаль, до сьогоднішнього дня жодне з тих питань не вирішене.
РБК-Україна: Чи є зараз така практика, як раніше, коли мери та губернатори повинні були годинами сидіти Кабміні і вибивати бюджетні кошти?
Андрій Садовий: Я про таке сьогодні не знаю. З державного бюджету ми не отримали ні копійки в цьому році. Ті чи інші роботи ми проводимо за рахунок коштів міського бюджету, а якихось додаткових коштів Львів не отримує. Можливо, інші міста отримують і можливо вони там в чергах стоять, але я не стою.
РБК-Україна: Цього року центральна влада говорить багато про те, що місцеві бюджети отримали додаткові кошти в рамках бюджетної децентралізації. Ви відчули на собі ці кошти?
Андрій Садовий: Насправді виконання бюджету в цьому році достатньо хороше. Якщо ж порівняти їх з тими коштами, які були в минулому чи позаминулому році в доларовому еквіваленті, то, звичайно, це є набагато менше, хоча вартість робіт сьогодні є приблизно такою самою, як в інших країнах Європи.
Щодо децентралізації перший крок зроблений, але таких кроків нам треба ще сотню зробити, тому я би хотів, щоб влада йшла чітко і прямо шляхом децентралізації. Цей шлях є дуже сповільнений, дуже багато говориться про інспекцію Архбудконтролю, яка по своїй суті є максимально корупційною.
Великих зусиль доклала фракція "Самопоміч", щоб це питання було включено в порядок денний і було проголосовано. Ще ми (місцеве самоврядування, - РБК-Україна) не отримали цю інспекцію в підпорядкування, маємо отримати з осені.
Є багато питань щодо громадської безпеки. На сьогоднішній день держава не йде на поступки містам. Є дуже багато речей, які можна спростити, зробити легше і якісніше.
Для цього треба віддати владу людям тут на місцях. Треба суттєво реформувати повноваження обласних адміністрацій, районних адміністрацій. Дуже часто це ті органи, які взагалі мало користі приносять.
РБК-Україна: Коаліція в парламенті існує вже понад півроку. Деякі голосування показали, що для прийняття рішення в коаліції недостатньо голосів. Чи існує сьогодні реальна коаліція?
Андрій Садовий: Якщо за те чи інше рішення не голосує "Самопоміч", автоматично голосує "Опозиційний блок" чи група Єремєєва. Це цікавий феномен української політики.
РБК-Україна: Чи в такому разі існує загроза того, що вони можуть виштовхнути "Самопоміч" з коаліції і зайняти ваше місце?
Андрій Садовий: Місце "Самопомочі" зайняти неможливо тому, що нам це право дав український народ. І я би нікому не радив воювати з українським народом - це раз.
Для мене особисто, якщо одна з фракцій коаліції не голосує, це був би великий дзвіночок, я би потратив дуже багато часу для того, щоби більше працювати в коаліції і знайти точки дотику. Елементарно просто замінювати це голосами людей, які наче є опонентами, а може не вони є опонентами. Можливо є щось таке чого ми не знаємо. З часом я думаю, що з'являтиметься все більше і більше інформації.
Це дуже складне питання тому, що це мають бути люди, об'єднані одним світоглядом, одною ідеологічною канвою. Ви бачите, що там є дуже різні депутати.
Якщо ви подивитесь на депутатів з "Самопомочі", то це є самодостатні люди, які самі себе зробили, які мають хорошу освіту, які знають мови, які віддають себе. Я в цілому задоволений роботою фракції "Самопоміч".
Є прекрасні люди і в БПП, є прекрасні люди в "Народному фронті", в інших фракціях, але там їх дуже мало. Якщо би вибори до Верховної Ради відбулися, як наполягали люди на Майдані, за відкритими списками, за пропорційною системою, то ми мали б зовсім інший склад Верховної Ради, і коаліція мала б зовсім інший дух.
Тому маємо те, що маємо, і давайте працювати в тих умовах, які є. Тому що можемо опустити руки і сказати, що погано. Я вважаю, що треба шукати добре і треба йти вперед, робити свою роботу.
РБК-Україна: В парламенті ходять такі чутки, що вже восени чи можливо взимку будуть дострокові парламентські вибори. Кажуть, що результати, отримані на місцевих виборах, дехто захоче повторити на виборах до парламенту.
Андрій Садовий: Виборча кампанія в органи місцевого самоврядування і виборча кампанія до парламенту кардинально різні по свій суті.
Мені страшно подумати, що хтось собі кубики до кубиків складає. Сьогодні треба важко працювати.
Якщо хтось сьогодні хоче розвалити коаліцію і піти на нові вибори, то це дуже погано для нашої держави, і цим скористаються наші опоненти і наші вороги. Сьогодні треба робити все можливе, щоб ця коаліція працювала і ця Верховна Рада працювала.
Я для цього буду робити все можливе і неможливе.
РБК-Україна: Як ви ставитесь до історії, коли Дмитро Фірташ публічно в суді під присягою розповідає, що він напередодні президентських виборів домовився з Петром Порошенком про те, що Віталій Кличко зніме свою кандидатуру? Президенту висунуто звинувачення в кулуарній підкилимній домовленості з людиною, яка вже була під арештом, і про яку він не повідомив своїм виборцям. Чи це коректно, на вашу думку?
Андрій Садовий: Мені це дуже не подобається з точки зору безпеки нашої держави. Будь-що, що ослаблює Президента чи ослаблює мера столиці - це великий удар по нашій державі.
Тільки правда може нас очистити і зробити вільними, тому я би хотів знати цю правду. Я думаю, що і пан Президент, і пан Кличко повинні розказати, як це було насправді.
Правда все-одно вийде нагору, нікуди її не сховаєш, а це варто знати людям, тому що скільки людей загинуло, а скільки гине кожного дня. За що?
Люди гинуть за Україну, за її волю. Тому люди, які знаходяться при владі, займають найвищі посади, мають бути достатньо чистими. Якщо вони мають який сумнів, то нехай йдуть до людей і говорять з людьми про це.
РБК-Україна: А як ви прокоментуєте призначення заступником голови СБУ людини, який свого часу працювала в Криму, і в Севастополі керувала міліцією в той час, коли проходило захоплення Криму? Чи, на вашу думку, таке призначення є коректним в умовах війни з Росією?
Андрій Садовий: Мені це дуже не подобається. Я не можу цього зрозуміти.
Є Президент, якого ми обрали на загальнодержавних виборах, і це його персональна, пряма відповідальність. Він має у своїй вертикалі СБУ, Міністерство оборони, Міністерство закордонних справ, і він несе персональну відповідальність за кожне призначення, яке відбувається.
Я думаю, що він свідомий що він робить.
Спілкувались Тетяна Шпайхер, Максим Камєнєв