ua en ru

Алкотест: чи зможе держава продати "Укрспирт" на своїх умовах

Алкотест: чи зможе держава продати "Укрспирт" на своїх умовах Мінагрополітики планує продавати активи "Укрспирту" пакетами, в яких будуть спиртзаводи різного ступеня привабливості
Мінагрополітики придумало способи приватизації державної спиртової монополії ДП "Укрспирт". Відомство пропонує продавати спиртові заводи як окремо, так і пакетами по 4-5 штук. При цьому нові власники підприємств будуть отримувати ліцензії на виробництво, оптову торгівлю на внутрішньому і зовнішньому ринках, а виробничі потужності для кожного заводу продовжить регулювати держава. В "Укрспирті" вважають, що це убезпечить співробітників підприємств від звільнень, а ринок - від перевиробництва. Однак учасники алкогольного ринку заявляють, що купувати підприємства на таких умовах їм нецікаво.

Мінагрополітики придумало способи приватизації державної спиртової монополії ДП "Укрспирт". Відомство пропонує продавати спиртові заводи як окремо, так і пакетами по 4-5 об'єктів. При цьому нові власники підприємств будуть отримувати ліцензії на виробництво, оптову торгівлю на внутрішньому і зовнішньому ринках, а виробничі потужності для кожного заводу продовжить регулювати держава.

В "Укрспирті" вважають, що це убезпечить співробітників підприємств від звільнень, а ринок - від перевиробництва. Однак учасники алкогольного ринку заявляють, що купувати підприємства на таких умовах їм нецікаво.

Розіллють на кластери

Міністерство аграрної політики і продовольства розробило проект закону про особливості приватизації спиртових заводів і підприємств лікеро-горілчаної промисловості. Його оприлюднив на своїй сторінці у Facebook міністр АПК Олексій Павленко.

З прийняттям документа всі підприємства галузі будуть автоматично виключені зі списку об'єктів, що не підлягають приватизації. Продавати Мінагрополітики планує не тільки працююций 41 спиртзавод, що входить до ДП "Укрспирт", але і підприємства, що юридично залишилися на балансі держконцерну "Укрспирт".

Міністерство готове передати ДП «Укрспирт» на приватизацію вже до кінця року. Спільно з Фондом держмайна Міністерство...

Posted by Олексій Павленко on 6 листопада 2015 р.

Нагадаємо, до 2010 р. концерн об'єднував 78 спиртзаводів і 27 заводів лікеро-горілчаної продукції. Потім була проведена реорганізація держконцерну у держпідприємство з метою централізації виробництва спирту, проте досі цей процес не завершено. До початку 2015 р. були реструктуризовані лише 13 спиртових підприємств - інші заводи знаходяться в процесі банкрутства.

Згідно з планом реформування Топ-100 найбільших держпідприємств України, підготовленим Мінекономіки, основні цілі реформи, крім іншого, - провести приватизацію спиртової галузі та лібералізацію ринку алкогольних напоїв, ліквідувати монополію. Все це, на думку МЕРТ, повинно привести "до максимальної оптимізації витрат і різкого підвищення якості, що буде сприяти експорту".

Ключовими нормами урядового законопроекту передбачено два способи приватизації спиртових підприємств: прямий продаж окремих заводів і продаж "за філійним принципом". Буквально це означає формування певних пакетів, в які, за словами в. о. голови ДП "Укрспирт" Романа Іванюка, будуть входити 4-5 заводів.

"Кожен з кластерів буде сформований приблизно однаковим. Приблизно в них буде по одному суперзаводу, підприємству з непоганими показниками, заводу середнього рівня і по два "поганих", якщо можна так сказати. Тобто, кожен кластер буде являти собою якийсь мікс, щоб на конкурсі не було боротьби лише за один з них, де зібрані кращі підприємства", - розповів Іванюк РБК-Україна.

За його словами, приблизна вартість кластера складе близько 40 млн дол., а в цілому вартість "Укрспирту" оцінюється в 300 млн дол.

"Передбачається, що за кластерним принципом буде продаватися 41 підприємство ДП "Укрспирт" для виробництва харчового спирту, решта - для технічного. Можливо, буде сформований один із кластерів для виробництва біоетанолу. За нашими розрахунками, левова частка виручених від продажу коштів - близько 250 млн дол. - доведеться на цей 41 завод", - зазначив в. о. голови "Укрспирту".

У той же час, за даними ДП "Укрспирт", за 9 місяців року чистий прибуток підприємства (до оподаткування) склав 185 млн грн. При цьому в "Укрспирті" відзначають, що минулий рік ДП завершило зі збитками 532 млн грн.

Радник міністра аграрної політики Олексій Зубрицький, який входить у робочу групу з приватизації, підкреслив, що на кластери будуть розділені кращі заводи галузі.

"Якщо оцінювати тільки вартість активів, тобто, простіше кажучи, "заліза", конструкцій підприємства, то я погоджуся з експертною оцінкою в 100 млн дол. Однак ми розуміємо, що монополія сама по собі чогось коштує, тому приватизаційний пакет, крім "заліза", буде включати ще вартість ліцензії на виробництво та торгівлю харчовим спиртом", - пояснив Зубрицький.

Втім, офіційну оцінку активів спиртової галузі проводитиме Фонд держмайна.

"Ми найближчим часом обговоримо деталі законопроекту з головою ФДМ Ігорем Билоусом і будемо виносити документ на обговорення Кабміну", - зазначив Іванюк.

Та інші умови

У той же час джерело у ФДМ розповіло РБК-Україна, що "проект закону тільки написали, і його ще не бачили інші відомства".

"Оцінку ми ще не проводили, тому будь-які озвучені громадськості цифри носять суб'єктивний характер, - повідомило джерело. - Думаю, за оптимістичними прогнозами приватизацію варто очікувати в 2016 р".

Нагадаємо, раніше Олексій Павленко заявляв, що Мінагрополітики готове передати ДП "Укрспирт" на приватизацію вже до кінця 2015 р.

Крім ліцензування в законопроекті передбачено ряд інших приватизаційних умов галузі. Ключовий - п'ятирічна заборона на збільшення річних обсягів виробництва спирту.

"Тобто, якщо, наприклад, інвестор купує кластер з п'яти заводів сумарною потужністю 3 млн дал, а виробляє 1 млн дал, то він зможе збільшити обсяги випуску продукції лише в межах установленої потужності для заводів які він купив", - пояснив Зубрицький.

"Це певна соціальна гарантія того, що новий власник не буде приділяти увагу лише одному, флагманському заводу, а решту зупинить і скоротить персонал. Ми зацікавлені в тому, щоб і після приватизації підприємства розвивалися", - у свою чергу зазначив Іванюк.

Ще однією ліцензійною умовою буде встановлення нової автоматизованої системи електронного обліку обігу спирту. Нові власники будуть зобов'язані встановити її протягом трьох місяців з моменту приватизації.

"Такі ж електронні системи обліку і управління, працюють на підприємствах в Європі. Вони замінять застарілу систему обліку обігу спирту, яка стоїть на заводах зараз, але не відображає реальної картини. Ми порахували, що така система для одного підприємства буде коштувати 300 тис. дол.", - розповів в. о. голови "Укрспирт".

"В основі системи електронного обліку буде онлайн-сервіс, який дозволить фіксувати не тільки, скільки сировини "зайшло" на підприємство, але і процес виробництва на всіх етапах перегонки, - зазначив Зубрицький. - Розробник системи буде вибиратися державою на відкритому тендері".

Примітно, що учасники алкогольного ринку офіційно коментувати ініціативу Мінагрополітики відмовилися.

"Якщо ми ліквідуємо монополію і відпускаємо підприємства на ринок, то про яке регулювання обсягів виробництва з боку держави можна говорити? Жоден потенційний покупець на це не піде, - заявив РБК-Україна один з учасників ринку горілки. - Експортний ринок фактично втрачено, обсяги виробництва горілки та лікеро-горілчаної продукції в порівнянні з минулим роком скоротилися на 30%, а близько 50% ринку в тіні. Дайте нам можливість купити підприємства, модернізувати їх, оптимізувати витрати і знизити вартість спирту".

Відзначимо, що зараз вартість спирту становить 240 грн/дал з ПДВ.

"Ми зможемо знизити ціну на спирт на 20-30%. Тоді українська продукція зможе скласти конкуренцію на зовнішньому ринку, - зазначив співрозмовник РБК-Україна. - Кому цікаво буде купити кластер заводів, в які потрібно вкласти величезні гроші, а держава не дасть можливості нам оптимізувати витрати на персонал і поліпшення виробничих циклів?"

Міністерство готове передати ДП «Укрспирт» на приватизацію вже до кінця року. Спільно з Фондом держмайна Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило відповідний законопроект. Додатки.

Posted by Олексій Павленко on 6 листопада 2015 р.